Suurbritannia referendumi ootamatu ei Euroopa Liidule on pannud arvamust avaldama suure osa Euroopa tipp-poliitikuid, kelle mure on nüüd, kuidas peatada järgijaid.
- Saksamaa kantsler Angela Merkel Foto: Scanpix/Reuters
Briti rahvusringhääling BBC tegi nendest valiku.
Saksamaa kantsler Angela Merkel väleandas brittide väljaastumissoovi peale „suurt kahetsust“ öeldes: „See on löök Euroopale ja Euroopa ühinemisprotsessile.“’
Prantsusmaa president Francois Hollande ütles, et hääletus „paneb Euroopa tõsiselt proovile“, kutsudes Euroopa Liitu üles rõhuma reformidele ja investeerimisele.
Itaalia peaminister Matteo Renzi tähendas, et „Euroopa on meie maja“, lisades, et „seda maja tuleb renoveerida, võib-olla värskendada“.
Venemaa presidendi Vladimir Putini sõnul näitab otsus Suurbritannia rahulolematust migratsiooni ja turvalisusega.
Kreeka peaminister Alexis Tsipras märkis, et hääletuse tulemus „on kas äratuskell või ohtliku tee algus“, lisades, et „me vajame kiirest ühinenud Euroopale uut visiooni ja starti“.
Mitmed liidrid, näiteks Poola president Andrzej Duda, pidasid oluliseks tööd selle nimel, et vältida teiste riikide Euroopa Liidust lahkumist.
Türgi president Recep Tayyip Erdogan ütles, et kui Euroopa Liit on suunda ei muuda, lahkub sellest veel mitu riiki.
Prantsusmaa, Hollandi ja Itaalia euroskeptiliste parteide juhid andsid kiiresti pärast referendumi tulemusi teada, et nõuavad ka oma riigis kiiret referendumit.
Seotud lood
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.