Pille Ivask • 31. august 2016 kell 4:56

Merkel tunnistas pagulasteemaga seotud vigu

Angela Merkel Eestis  Foto: Andres Haabu

Saksa kantsler Angela Merkel andis väljaandele Süddeutsche Zeitung tavapäratult avameelse intervjuu, kus nentis muu hulgas ka seda, et põgenikekriisiga toimetulekul on tehtud vigu.

Merkel ütles, et Euroopa Liidu riikide peamine viga oli selles, et ei tehtud omavahel koostööd ning iga riik tegeles ise oma välispiiride ehitamisega. Samuti rõhutas ta, et Euroopa Liit peab suhtuma kriisi rahulikult ja kannatlikult.

“On teatud poliitilisi probleeme, mida me küll näeme tulemas, ent mida me tegelikult kohe enda jaoks registreerida ei suuda. Saksamaal ignoreerisime probleemi liiga kaua ning välistasime võimaluse leida üleeuroopaline lahendus," ütles Merkel.

Merkeli taolist sõnavõttu on peetud tavapärasest enesekriitilisemaks ning peamiselt on seda seostatud täpselt aasta tagasi naise öeldud kuulsate sõnadega “Wir schaffen das” (“Me saame sellega hakkama”), kui tema käest küsiti üha süveneva põgenikekriisi kohta.

Merkel lausus, et Saksamaa ei aidanud Hispaaniat ning teisi Euroopa Liidu piiririike piisavalt nende välispiiride väljaehitamisel ning jättis riigid ses mõttes üksi. “Toona me lükkasime tagasi ka proportsionaalse põgenike jaotamise plaani,” meenutas kantsler.

Hiljuti Eestitki külastanud Merkeli hinnangul on põgenikekriis pikaajaline probleem ning selle leevendamiseks ja lahendamiseks tuleb teha koostööd nii Türgi kui ka Aafrika riikidega.

Hetkel kuum