Tartu Mill näitab Läti maksuametile hambaid

21. september 2016, 07:00
Tartu Milli omanikud on Uuno Lausing (tagaplaanil) ja Romet Puhk. Lausing on välja öelnud, et Läti maksuametil ei ole õigust Tartu Milli tütrelt raha nõuda.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160921/NEWS/160929974/AR/0/Tartu-Mill,-Uuno-Lausing.jpg

Tartu Milli maksuvaidlusesse sattunud tütarfirma läks Läti maksuameti vastu kohtusse.

Vaidluse põhjus jääb selle aasta kevadesse, märtsikuusse, kui Läti maksuamet arestis Tartu Milli tütre Dobeles Dzirnavnieksi vara. Maksuamet nõudis siis 1,92 miljoni euro tasumist, millest kopsakaima osa moodustas käibemaks.

Mõni päev hiljem arest lõppes. Tartu Milli omanik Uuno Lausing on siiani kindel, et nende Läti ettevõte ei ole milleski valesti käitunud. Kui maksuamet tegi Dobeles Dzirnavnieksile ettekirjutuse, otsustas firma kohtutee jalge alla võtta. Vaidlus ei ole praeguseks kaugele jõudnud – käsil on eelmenetlus. Lausingu teada peaks esimene kohtuistung toimuma alles järgmise aasta esimeses pooles. Kohtuotsus võiks saabuda enne suve algust.

Lausing selgitas, miks nad naaberriigi maksuametiga vaenujalal püsivad. Nimelt selgus, et kui teraviljamüüja riigile käibemaksu ei tasu, on Lätil õigus saamata jäänud raha kauba kokkuostjalt nõuda. Lausingu sõnul peaks kohtuvaidlus andma vastuse, kas nende Läti tütarfirma võis aimata, et müüja on ebausaldusväärne.

Dobeles Dzirnavnieks on kindel, et nad ei saanud kuidagi ette teada, kas nende pikaajalised tarnijad jätavad maksud tasumata. Lausing rõhutas, et Dobeles Dzirnavnieksil on umbes 300 tarnijat ja vaidlus ise puudutab neist ainult kolme, kellega eelnevalt mitmete aastate jooksul probleeme polnud. Dobeles Dzirnavnieks ise on kõik maksud alati korrektselt ja õigeaegselt tasunud, lisas Lausing.

Kohtuskäimine Lausingu kinnitusel Tartu Milli ja Dobeles Dzirnavnieksi tööd ei mõjuta, küll aga võib kohtus kaotamine anda põntsu Läti firma ühe aasta majandustulemusele.

Maandab riske

Maksuintresside riski vähendamiseks on Dobeles Dzirnavnieks kogu vaidlusaluse summa ehk 1,7 miljonit eurot Läti maksuameti kasuks deponeerinud. „Seega isegi negatiivse lahenduse korral ei mõjuta see Dobele tehase jooksvat tööd ja edaspidiseid majandusnäitajaid,“ märkis Lausing.

„On kahetsusväärne, et oleme pidanud sellise probleemiga kokku puutuma, kuid tänaseks on Lätis kehtestatud teravilja puhul käibemaksu pöördmaksustamine ning seega on vastav risk suures osas maandatud,“ ütles Lausing veel.

Siinsed Tartu Milli konkurendid ei soovinud kevadel teemat pikalt kommenteerida, kuid Ergo Neeme Balti Veskist tõdes, et kindlasti pole see Läti firmale hea. „Selline uudis head muljet ei jäta. Lugesin seda uudist samasuguse üllatusega, usun, nagu teie,“ ütles Neeme.

Eestis on Tartu Mill 600 suurema maksumaksja hulgas. Firma tasus mullu 1,6 miljonit eurot makse, millest 620 730 eurot olid tööjõumaksud.

Tartu Mill on Dobele tehasesse pärast selle ostmist viimase kuue aasta jooksul investeerinud umbes 55 miljonit eurot, peamiselt on raha läinud uutesse tootmisseadmetesse ja -hoonetesse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    21. September 2016, 07:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing