Gruusia valimised külvavad hirmu

13. oktoober 2016, 09:38
Valimised Gruusias
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20161013/NEWS/161019863/AR/0/AR-161019863.jpg

Gruusia võimupartei Gruusia Unistus on küll teatanud, et võitis möödunud nädalavahetuse parlamendivalimised, ent opositsioon sellega ei nõustu.

Gruusia valimiskomisjon teatas esmaspäeval, et võimupartei Gruusia Unistus, mille juhtfiguur on Bidzina Ivaniðvili, võitis parlamendivalimised ning sai 48,6% häältest.

Gruusia Unistus on küll läänemeelne erakond, ent pooldab ka lähedasi suhteid Venemaaga.

Ühinenud Rahvaliikumine (UNM), mille tegevuse taga on Mihheil Saakaðvili, sai 27,14% häältest. 5% häältest ehk valimiskünnise ületas ka Patriootide Allianss, mida on peetud pigem Moskva-meelseks.

Juba valimistulemuste väljakuulutamise ajal teatas UNM, et pole tulemustega nõus ning valimisi on võltsitud. 

International Society for Fair Elections and Democracy direktor Mihheil Benidze ütles väljaandele The Guardian, et seekordsed valimised teeb kummaliseks just asjaolu, et valimiste kesksed figuurid Ivaniðvili ning Saakaðvili ise ei kandideeri, ent nende mõju Gruusia poliitikale on märkimisväärne. Ivaniðvili astus peaministri kohalt tagasi 2013. aastal, teatades toona, et tema töö kõrvaldada valitsusest UNM on tehtud. Hoolimata sellest on ta endiselt riigi poliitika üks võtmeisikuid.

Diktatuuri hirm

Eestis elav Gruusia ajakirjanik Natia Koberidze märkis, et võrreldes 2012. aasta valimistega ei pea rahvusvahelised vaatlejad sel korral toimunud parlamendivalimisi ausaks. “Teisest küljest peetakse Gruusia valimisi legitiimseks ning on selge, et riik hakkab Gruusia Unistuse võimu all elama,” jätkas ta.

Ka Koberidze märkis, et alates 2013. aastast, mil miljardär Ivaniðvili peaministri kohalt tagasi astus, on ta tõusnud riigis oligarhi staatusesse.

Gruusia 150kohalise parlamendi lõplik koosseis selgub alles novembri lõpus. Parlamendivalimiste esimese vooru tulemusena selgusid 77 koha saajad, ülejäänud 73 jagatakse ühemandaadiliste ringkondade põhjal.

Koberidze usub, et suure tõenäosusega saab Gruusia Unistus parlamendis enamuse. “See aga on Gruusia noorele ja jätkuvalt haavatavale demokraatiale väga ohtlik perspektiiv. “Valitsus, kohtud, enamik meediast ning parlament juba on Ivaniðvili mõju all. Tema eesmärk on saada piiramatu võim ning olla lähedane pigem Venemaa kui Läänega,” lausus ta.

Koberidze märkis, et Gruusia Unistuse võimas valimistulemus oli üllatuslik isegi partei pooldajatele. “Kuna on suur oht, et Gruusia Unistus saab parlamendis enamuse, on see tekitanud inimestes diktatuuri hirmu,” märkis ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. October 2016, 09:38

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing