• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Rosimannuste võit! Kohus jättis Autorollo asjas hagi täielikult rahuldamata

  Keit Pentus-Rosimannus ja Rain Rosimannus pärast seda, kui peaminister Taavi Rõivase valitsus 2014. aastal riigikogu ees ametivande andis.Foto: Andras Kralla

  Ringkonnakohus otsustas täna jätta Autorollo pankrotihaldurite hagi täies ulatuses rahuldamata. See tähendab, et Autorollo varatuks tegemise eest ei pea otsuse jõustumisel rahaliselt vastutama mitte keegi - ei reformierakondlastest poliitpaar Rosimannused ega advokaat Siim Roode.

  Tallinna ringkonnakohus otsustas jätta OÜ Autorollo pankrotihaldurite Martin Krupi ja Katrin Prüki hagi kostjate Keit Pentus-Rosimannuse, Rain Rosimannuse, Siim Roode ja Njord Advokaadibüroo OÜ vastu rahuldamata. OÜ Roode & Partnerid suhtes menetlus lõpetati, kuna ettevõtet enam ei eksisteeri. Kokkuvõtvalt jäi hagi tervikuna rahuldamata, teatas kohus. Menetluskulud kõigis kohtuastmetes otsustas kohus jätta hagejate kanda.
  "Mul ei ole midagi pikalt kommenteerida. Võitsin," ütles Reformierakonna tipp-poliitik, riigikogu liige Pentus-Rosimannus kohtuotsuse peale, "Kohus jättis ka viimase minu vastu esitatud alusetu rahanõudmise rahuldamata. Tõde oli minu poolt kogu aeg, nüüd on ka õigus," lisas ta.
  Lennukile kiirustanud Martin Krupp hagejate esindajana sõnas reedel, et on värskes kohtuotsuses pettunud, kuid edasikaebamise üle otsustavad hagejad pärast mahuka kohtuotsusega tutvumist, mida pole veel jõutud teha. Ringkonnakohtu otsus on võimalik riigikohtusse edasi kaevata 30 päeva jooksul. Seejärel otsustab riigikohus esmalt, kas võtab võimalikud kaebused menetlusse või mitte.
  Ringkonnakohus menetles asja teist korda
  Tallinna ringkonnakohus arutas sama hagi teist korda ja kohtu varasem otsus oli hoopis teistsugune, rahuldades hagi osaliselt kõigi kostjate suhtes. Seejärel aga otsustas riigikohus tänavu aprillis Tallinna ringkonnakohtu varasema otsuse tühistada ja osaliselt tagasi ringkonnakohtule menetlemiseks saata.
  Riigikohus saatis asja ringkonnakohtule tagasi hageja esimese nõude osas, mille puhul ringkonnakohus mõistis Keit Pentus-Rosimannuselt, Rain Rosimannuselt, Siim Roodelt ja Njord Advokaadibüroolt Autorollo pankrotihaldurite kasuks solidaarselt välja ligi 164 000 eurot ning viivise. Asja uuel läbivaatamisel pidi ringkonnakohus seega uuesti hindama, kas on alust rahuldada hageja esimene nõue viidatud kostjate vastu. Samuti pidi ringkonnakohus uuesti arutama, kas on alust osaliselt rahuldada veel kaks nõuet Njord Advokaadibüroo OÜ ja Siim Roode vastu. Riigikohus leidis, et maa- ja ringkonnakohus jätsid kindlaks tegemata hageja nõuete rahuldamise eeldused.
  Rain Rosimannus Harju maakohtus, kus ta keeldus Autorollo kriminaalasjas ütluste andmisest. Kriminaalasjas on süüdistatavad Rosimannuse äi Väino Pentus (fotol Rosimannusest vasakul) ja skandaalne advokaat Siim Roode.Foto: Andres Haabu
  Riigikohus jättis oma aprilli otsusega osa hageja nõudeid kostjate vastu rahuldamata, kuna nõude aluseks esitatud asjaolud jäid maa- ja ringkonnakohtus osaliselt tõendamata. Osa nõudeid saatis aga uuesti arutamiseks ringkonnakohtule materiaalõiguse vale tõlgendamise ja menetlusõiguse normi olulise rikkumise tõttu.
  Kokku oli pankrotihalduritel kostjate vastu esitatud viis nõuet. Esimene neist oli seotud OÜ AutoHills asutamisega ja Autorollo vara sellele üleandmisega, teine kassaraha väidetava kadumisega, kolmas pankrotimenetluse väidetava blokeerimisega, neljas Autorollo võlgnike võlgade Autorollo asemel kolmandatele isikutele tasumisega ja viies Autorollo vara (auto, haagised, sülearvuti ja kontoritarvikud) väidetava kõrvaletoimetamisega.
  Autorollo haagis.Foto: Raul Mee

  Loe Äripäeva suurt kokkuvõtet "Autorollo afäär: kuidas kõik toimus", kus saad meenutada ka asjaosaliste esimesi ja hilisemaid reaktsioone teemale videointervjuudes.

  Ringkonnakohtu varasem otsus maksis ministrikoha
  Tallinna ringkonnakohus rahuldas mullu juunis osa Autorollo võlausaldajate nõudest ka välisminister Keit Pentus-Rosimannuse vastu, kuigi Harju maakohus polnud tema vastu ühtegi nõuet rahuldanud. Nimelt tühistas Tallinna ringkonnakohus Harju maakohtu varasema otsuse osas, millega OÜ Autorollo nõue tütarfirma asutamisega tekitatud kahju osas jäeti välisminister Keit Pentus-Rosimannuse vastu rahuldamata ja vähendati kahjuhüvitist 43 765 euro võrra. See tähendas, et teise astme kohus nägi siis Autorollost vara väljaviimises vastutust ka minister Pentus-Rosimannusel. Pentus-Rosimannus astus pärast ringkonnakohtu otsust tagasi välisministri ametist ja nüüd on ta riigikogu liige.
  Tühistatud osas tegi ringkonnakohus uue otsuse, millega Autorollo tütarfirma asutamisega tekitatud kahju nõue rahuldati kõigi kostjate – Rosimannuste, Siim Roode ja kahe Roodega seotud firma – vastu summas 163 818 eurot. Ringkonnakohus leidis siis, et Roode oli allutatud Rosimannustele. Nüüd, reedel, otsustas aga sama kohus jätta hagi täies ulatuses rahuldamata.
  Mullune pressikonverents Stenbocki majas, kus välisminister Keit Pentus-Rosimannus selgitas tagasiastumist Autorollo afääri tõttu.Foto: Andres Haabu
  Tunnistajail oli mälukaotus
  Autorollo kohtuprotsess on üks viimaste aastate skandaalsemaid, kuna enam kui poole miljoni eurone hagi on seadnud löögi alla Eesti ühe mõjukama poliitperekonna. Harju maakohtu istungitel said kinnitust mitmed pahatahtlikule skeemitamisele viitavad teod, kuid vaieldakse selle üle, kes nende eest vastutab. Perekond Rosimannus on algusest peale nimetanud hagi väljapressimiseks ja mis tahes süüd eitanud.
  Hagi menetlemise kohtuprotsess Autorollo asjas algas 2013. aasta juunis ja kestis esimeses astmes kokku aasta aega. Teise astme otsus tuli omakorda aasta aega pärast esimese astme otsust. Mitut Harju maakohtus ütlusi andnud tunnistajat paistis olevat tabanud mälukaotus, eriti suuri raskusi oli Autorollos toimunu meenutamisega advokaat Roodel, kes teiste tunnistajate sõnade järgi võis olla skeemi aju. Rosimannused kohtus tunnistusi ei andnud, Väino Pentuse tunnistuste andmine kuulutati kinniseks.
  Tunnistajate ütlused olid küll kohati vastukäivad, ent kõlama jäi siiski see, et Autorollo varatuks jäämisega päädinud skeemis kasutati variisikuid ning raamatupidamisega olid asjad pehmelt öeldes korrast ära.
  Harju maakohus mõistis Väino Pentuse (istub vasakul) ja Siim Roode süüdi Autorollos toime pandud pankrotikuritegudes.Foto: Andras Kralla
  Kriminaalasi: esimeses astmes Roode ja Pentus süüdi
  Paralleelselt tsiviilasjaga menetlevad kohtud ka Autorollo kriminaalasja, kus süüdistatatavad on Väino Pentus ja Siim Roode. Harju maakohus on mõlemad mehed pankrotikuritegudes süüdi mõistnud, kuid selle otsuse vaidlustasid nii Roode ja Pentus kui ka prokurör.
  Väino Pentus mõisteti maakohtus süüdi kõigis süüdistuse episoodides ja teda karistati 2aastase tingimisi vangistusega 3aastase katseajaga. Siim Roode mõisteti samuti süüdi kõigis süüdistuse episoodides ja teda karistati 7644eurose rahatrahviga. Menetlus jätkub Tallinna ringkonnakohtus, kus Roode ja Pentus taotlevad enda õigeksmõistmist, prokurör aga taotleb Roode trahvi tõstmist 12 740 euroni ja talle lisaks 4-aastase ettevõtluskeelu kehtestamist.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Peep Siitam: palvetamine ja filosofeerimine talutavat elektri hinda ei too
Tänasest soodsamat elektrienergiat võimaldavate justnimelt Eestis asuvate tootmisseadmete rajamist on takistanud eelkõige pime usk elektrituru viljastavasse mõjusse, kirjutab osaühingu Energiasalv Pakri juht Peep Siitam oma LinkedIni lehel.
Tänasest soodsamat elektrienergiat võimaldavate justnimelt Eestis asuvate tootmisseadmete rajamist on takistanud eelkõige pime usk elektrituru viljastavasse mõjusse, kirjutab osaühingu Energiasalv Pakri juht Peep Siitam oma LinkedIni lehel.
USA ametivõimud hakkasid uurima Alibaba pilveäri
USA presidendi Joe Bideni administratsioon on otsustanud uurida e-kaubandusgigandi Alibaba pilveteenuseid, et saada aru, kas need ohustavad Ühendriikide julgeolekut, ütlesid asjaga kursis olevad inimesed.
USA presidendi Joe Bideni administratsioon on otsustanud uurida e-kaubandusgigandi Alibaba pilveteenuseid, et saada aru, kas need ohustavad Ühendriikide julgeolekut, ütlesid asjaga kursis olevad inimesed.
Raadiohommikus: Eesti IT-ettevõtete edulood Lähis-Idas ja spaaäri tulevikust kõrgete energiahindade juures
Dubai Expol käib Eesti IKT-sektori ettevõtete jaoks aktiivne töö ja ärisidemete sõlmimine. Cybernetica äriarenduse konsultant Kevin Tammearu räägib raadiohommikus sellest, kuidas õnnestus tal allkirjastada koostööleping Paapua Uus-Guinea valitsusega. Nortali Lähis-Ida ja Aafrika regiooni juht Marek Helm jagab kogemusi piirkonnas äri ajamisest ja ITLi juht Doris Põld selgitab, milliseid ärivõimalusi näevad Eesti IKT-ettevõtted Pärsia lahe regioonis.
Dubai Expol käib Eesti IKT-sektori ettevõtete jaoks aktiivne töö ja ärisidemete sõlmimine. Cybernetica äriarenduse konsultant Kevin Tammearu räägib raadiohommikus sellest, kuidas õnnestus tal allkirjastada koostööleping Paapua Uus-Guinea valitsusega. Nortali Lähis-Ida ja Aafrika regiooni juht Marek Helm jagab kogemusi piirkonnas äri ajamisest ja ITLi juht Doris Põld selgitab, milliseid ärivõimalusi näevad Eesti IKT-ettevõtted Pärsia lahe regioonis.
Valitsuses köeb kriis elektritoetuste pärast Keskerakond: vaja on lisaeelarvet
Kaks päeva kestnud läbirääkimised koalitsiooninõukogus ei ole Reformierakonda ja Keskerakonda suutnud kokkuleppeni viia, peaminister lubas esineda poliitilise avaldusega ning Keskerakonna juht Jüri Ratas ähvardas, et ajaaken hakkab vaikselt sulguma.
Kaks päeva kestnud läbirääkimised koalitsiooninõukogus ei ole Reformierakonda ja Keskerakonda suutnud kokkuleppeni viia, peaminister lubas esineda poliitilise avaldusega ning Keskerakonna juht Jüri Ratas ähvardas, et ajaaken hakkab vaikselt sulguma.