Mait Kraun • 26. oktoober 2016 kell 9:00

Maailmapank: Eestis on lihtne äri teha

Millistes riikides on kõige lihtsam äri teha?  Foto: PantherMedia/Scanpix

Nii Eestis kui Uus-Meremaal võtab uue ettevõtte asutamine aega alla päeva. Venezuelas tuleb selleks varuda aga 230 päeva, selgub Maailmapanga värskest raportist.

See on ka põhjus, miks Maailmapank peab Uus-Meremaad kõige lihtsamaks paigaks, kus uut äri alustada. Eesti on edetabelis 12. kohal ning Venezuela alles 187. kohal. Kokku oli vaatluse all 190 riigi majandus, kirjutab CNN Money.

Kõrgetel kohtadel riikide regulatsioonid soodustavad rohkem uute äride loomist. Kokku hinnati riike 10 valdkonnas ja iga valdkonna puhul vaadati erinevaid indikaatoreid.

Eesti tulemused olid parimad kinnisvara registreerimises (6. koht), ehituslubade saamises (9. koht) ja osapoolte vaheliste lepingute täitmises (11. koht).

Kehvema tulemuse sai Eesti vähemusosanike kaitses (53. koht), pankrotimenetluses (42. koht) ja elektrivõrguga liitumises (38. koht).

Eesti koht üldarvestusesEttevõtte asutamineEhituslubade hankimineElektrivõrguga ühinemineKinnisvara registeerimineKrediidi saamineVähemusosanike kaitseMaksude tasuminePiiriülene kaubandusOsapoolte vaheliste lepingute täitminePankrotimenetlus12 14 9 38 6 32 5321 17  1142

 

Uus-Meremaa pole varem selle raporti kohaselt esikohta saanud. Teiseks jäi Singapur, mis on esikohal olnud juba terve kümnendi.

Viimase koha sai Somaalia, mis on edetabelis esimest aastat. Sõdade tõttu kannatanud Ida-Aafrika riigis on eriti problemaatiline maksude maksmine – Maailmapanga sõnul polegi riigis maksude maksmise praktikat.

Allpool on välja toodud riikide TOP10:

1 Uus-Meremaa 2Singapur 3 Taani 4 Hongkong 5 Lõuna-Korea 6 Norra 7 Suurbritannia 8 USA 9 Rootsi 10 Makedoonia

Hetkel kuum