Tamming: Trumpi puhul pole välistatud Kennedy saatus

Alar Tammingu sõnul pole Donald Trumpil Eestist sooja ega külma ning meie parimaks julgeolekugarantiiks on tema hea läbisaamine Putiniga.   Foto: Erik Prozes
Kaisa Gabral • 10. november 2016 kell 4:00

Kullaärimees Alar Tammingu sõnul hakkab USA uus president Donald Trump kindlasti laeva pöörama - ja siis ei ole ka välistatud Kennedy saatus.

Küsimustele vastab Tavidi nõukogu esimees Alar Tamming:

Donald Trump on USA järgmine president. Mis oli teie esimene emotsioon seoses selle uudisega?

Esimene emotsioon oli üllatus, sest mäletan kümmekonna aasta tagusest ajast, et Eestis suutsid arvamusküsitlused päris täpselt näidata riigikogu valimiste tulemusi.

Aga kui ma hääletama oleks läinud, siis oleksin kindlasti hääletanud Trumpi poolt. Seda eelkõige seetõttu, et Ron Paul seekordsetel valmistel enam ei kandideerinud. Nii et mul on USA valijate valiku üle hea meel.

Miks ikkagi Trump võitis?

Inimestel on nii-öelda sisehääl, mis suudab eristada poliitkorrektset juttu jutust, mis puudutab tegelikke väärtusi. Ma arvan, et enamiku Eesti meediaruumis elavate inimeste arvamus Trumpist põhines meediakajastustel, nad polnud ühtegi Trumpi kõnet kuulanud, vaid lugenud kontekstist välja võetud lõike.

Ameeriklased tajuvad kohapeal muidugi paremini, kuidas nende riik on Bushi ja Clintoni perekondade juhtimisel alla käinud ja neil, kes pumba juures ei olnud, oli tõeline soov lõpetada see taandareng. Riik ei ole ainult suurlinnad, vaid midagi enamat.

Lisaks on inimestel alalhoiuinstinkt, mis tavalises olukorras takistab oma poliitilise arvamuse väljendamist. Nägime seda NSV Liidus, kus enne Hirvepargi sündmusi ja isegi selle järel ei julgenud inimesed oma meelsust väljendada. Kui aga tekib võimalus arvamust ilma repressioone kartmata väljendada, siis jäetakse kohe poliitkorrektsus kõrvale.

Kuna valiti Trump, kes esindab rikkaid, kes samuti on enamiku elanikkonna jaoks pigem punaseks rätikuks, tähendab see, et senine süsteem ja suund olid ikka enamuse jaoks täiesti, absoluutselt vastuvõetamatud.

Kuidas Trump võib Eestit mõjutada?

Ma arvan, et Trumpil pole Eestist sooja ega külma. Riik, millel pole oma raha, riigipiiri ja kus on USA sõjavägi, ei saa niikuinii iseseisvalt midagi otsustada.

Eestis elavad ja töötavad inimesed, kes tegid panuse senise olukorra püsimisele, tunnevad aga tugevat kognitiivset dissonantsi ja neil seisab ees raske aeg. Paulused ja Saulused hakkavad kohti vahetama.

Kuidas Trumpi võit Eesti julgeolekule mõjub? 

Trumpi võimule saamine peaks mõjuma Eestile hästi, praegune kolmanda maailmasõja kurss on võimalik seisma panna. Kuid see ei ole kindel, sest USA võlakoormus ja majanduslik olukord lausa nõuab, et tähelepanu kõrvalejuhtimiseks on varsti ühte suurt sõda vaja, mille kaela kõik ajada.

Kui Trump hakkab saama Putiniga hästi läbi, on see meile parim julgeolekugarantii. Kui mõelda kahe variandi peale, siis millal on sõja ja jamade tõenäosus suurem, kas siis, kui Trump ja Putin on konfliktis ja kehtestavad järjest uusi sanktsioone, või siis, kui nad saavad omavahel hästi läbi. Teatavasti tekitab iga vägivald uut vägivalda ja seni pole maailma ajaloost teada juhtumit, kus sanktsioonid või hirmutamine (poliitkorrektne sõna on heidutamine) oleksid kellelegi mõjunud. Enamasti on sanktsioonid viinud sõjani. Meenutaks USA sanktsioone Jaapani vastu, mis kehtestati karistuseks jaapanlastele Mandžuuria vallutamise eest ja mille hilisem tulemus oli jaapanlaste vasturünnak Pearl Harbouris. Iga jõud kutsub alati esile vastujõu, kuid seda tõde ei taheta mäletada.

Kuna Trump hakkab kindlasti laeva pöörama, siis ei ole ka välistatud Kennedy saatus, aga sel juhul läheme me maailma ajaloos enneolematusse turbulentsi ajastusse ja saab vaid nõustuda analüüsiga, et inimkonna arengus on sõjalised konfliktid läinud järjest verisemaks - XX sajand jättis oma eelkäijad kaugele seljataha ning XXI sajandil on inimkonna ellujäämise tõenäosus 50/50.

Ajalugu näitab õnneks, et seni oleme ikkagi alles jäänud, ja ükskõik kui palju tervet mõistust ka on püütud hävitada ja jõule püsivaid süsteeme ehitada, ei ole ükski neist püsima jäänud. Meenutaks veel seda, et ainukesed edukad süsteemid on koostööl püsivad ja isereguleeruvad.

Kuidas Trumpi võit kulla müüki mõjutab?

Kulla müüki mõjutab see minimaalselt. Inimesed, kes on rahanduse ajalooga tuttavad ning teavad, mismoodi rahasüsteemid tekivad ja kaovad, on oma vaba vara juba kulda investeerinud ja Trumpi võit mõjutab pigem kulda investeerivaid fondihaldureid, kes on noored ja kellel endal puudub kogemus rahasüsteemide hävingust ning kes sõnades küll nõustuvad keerulise ajajärgu olemasoluga, aga kes suuri põhjapanevaid muutusi lähiajal ei usu. Ja seda ei saa ka neile ette heita. Kindlasti proovivad nad volatiilsuse pealt kasulikke lõikeid teha.

Teatavasti ei mõjuta kulla hinda mitte füüsilise kulla ost ja müük, vaid virtuaalkulla võimendusega ost või lühikeseks müümine.

Hetkel kuum