Idufirmade börsi loonud Eesti idu Funderbeam teatas täna, et nende platvormi vahendusel hakkab raha korjama Euroopa suurim ärikiirendi Startup Wise Guys.
- Funderbeami asutaja ja juht Kaidi Ruusalepp Foto: Raul Mee
Koostöös Funderbeamiga plaanib Startup Wise Guys rahastada järgmist portsu idufirmasid kokku 300 000-400 000 euroga, mis läheb jagamisele 10 idufirma vahel. Rahastatav kiirendiprogramm toimub järgmisel aastal Tallinnas.
Kiirendi on omal moel nagu investeerimisfirma, mis ainult ei investeeri raha, vaid nii-öelda kiirendab idufirmade kasvu, pakkudes intensiivseid koolitusprogramme, loenguid, nõuandekoosolekuid, ärikontakte, kontoripinda ja palju muud. Raha kiirendisse tuleb investoritelt, kes enamasti valivad kiirendi selleks, et hajutada riske mitme firma vahel. Samamoodi suurendab see võimalust, et investeering on edukas.
Funderbeam on ehitanud platvormi, kus seni on olnud võimalik idufirmadel investoritelt ühisrahastuse põhimõttel kapitali koguda. Põhimõtteliselt on tegu idufirmade börsiga, mis pakub ka järelturgu. Uus koostöö Startup Wise Guysiga tähendab, et investorid saavad Funderbeami platvormi kaudu osa kiirendi tegevusest ja panustada oma raha uues programmis osalevatesse ettevõtetesse, nii selgitas pressiteate vahendusel Funderbeami asutaja ja tegevjuht Kaidi Ruusalepp.
Kui tavaliselt rahastab kiirendeid üsna piiratud ring ingelinvestoreid, siis Startup Wise Guysi kaasasutaja ja üks juhtivaid ingelinvestoreid Herty Tammo loodab avada selle investeerimisringi kogu maailmale. Ta selgitas, et kiirendiprogrammi investeerimine tähendab, et investor teeb ühe rahasüsti portfelli, kus on 10 hoolikalt valitud rahvusvahelist idufirmat. „Seekord me ei taha anda võimalust tehingus osaleda ainult meie pikaaegsetele investoritele, vaid kõigile B2B firmadesse investeerimisest huvitatutele üle maailma,“ ütles Tammo.
Funderbeamile ainuomaselt saavad investorid oma investeeringutega kaubelda. Tavaliselt on idufirmasse tehtud investeering seotud ettevõttega kuni see müüakse või läheb börsile, mis võtab enamasti 5-10 aastat aega. Startup Wise Guysi fondis osalevad investorid aga saavad oma investeeringuid müüa millal iganes soovivad.
Seotud lood
Isegi väga suure investeeringu saamine ei ole veel edulugu, kasvu kõrval peaks ka kasum kindlasti iduettevõtete siht olema, kirjutab majandusdoktor Tõnu Roolaht.