Eesti maksusüsteem meelitab mujalt pärit perearste siin oma tulusid deklareerima. Kui mulluse dividendide TOPi võitis Iraagi päritolu perearst, siis tänavu leiame sellelt kohalt Rootsis tegutseva islandlase, kes ise elab Saksamaal.
- Perearstide dividendide TOP Foto: PantherMedia/Scanpix
Tänavuse perearstide dividendi TOPi tipus troonib Islandi päritolu Rootsis tegutsev 62aastane Sigurdur Gunnarsson, kelle fotot internet välja ei anna. Küll aga vastas ta Meditsiiniuudiste küsimustele e-kirja teel.
Gunnarssonile kuulub European Service Jobs and Appliances OÜ ning tema elukohaks on märgitud Saksamaa ja töökohaks Rootsi. Dividende maksis ta endale 2014. aasta eest mullu 56 000 eurot. Muide, Gunnarsson jagab mulluse tabelivõitja, iraaklase Mohammed Jabbar Abasiga sama juriidilist aadressi Tallinnas Jõe tn 2 teisel korrusel.
Perearstid piiri tagant
Mullune TOPi võitja oli Stockholmis elav perearst Mohammed Jabbar Abas, kes maksis oma ettevõtte Dr. Guide OÜ kaudu Eestis ligi 270 000 eurot dividende. Nüüdseks on ta tõenäoliselt Eestis oma ettevõtte lõpetanud, sest uut majandusaasta aruannet ta äriregistrile esitanud ei ole.
Eesti tervishoiutöötajate registrist Gunnarssoni aga ei leia, mis kinnitab, et siin ta tervishoiuteenuseid ei osuta. Islandlane vastab küsimusele, miks ta firma Eestis registreeris, et tal on Eestis sõpru ja tal on siin korter.
Oma ettevõtte majandusseisu kirjeldades selgitab ta, et kui teha kulusid ja investeeringuid, siis dividende ei saa. „Kuna 2015 ja 2016 on kulud ära tehtud, siis on aasta 2017 kulud juba väga väikesed,“ kirjutas Gunnarsson ja lisas, et kui sellises olukorras maksta selle aasta eest null dividendi ja järgnevatel aastatel samuti, ning kui pole ka suuri kulusid, jääb raha firmasse. Firma finantsseis läheb selle tõttu tugevamaks.
Tõusevad perefirmad ja ainuomanikud
TOPis edasi on juba nn omainimesed. Tallinna perearst Jelena Bozikjan, kes mulluses dividenditabelis oli 104. kohal, maksis oma arstikeskuse kaudu ainuomanikuna dividende 54 000 eurot. Firma on loodud 14 aastat tagasi. Bozikjan dividendide maksmisest rääkima ei soostu. Ta vastab kirjalikult, et teeb kõvasti tööd, nimistu on suur ja tööpäevad pikad: iga päev 35–40 pöördumist kohapeal või telefoni teel.
Meenutuseks, et eelmisel aastal kuulus tabeli teine koht Nordvik OÜ-le, mida juhib Tartu Ülikoolis arstihariduse omandanud Ilgizär Sadõjk, kes töötas asendusarstina Rootsis ja Norras. Sel aastal Sadõjkki edetabelist enam ei leia.
Dividendide edetabeli 3.–6. kohal on sel aastal neli perearstikeskust, kus omanikele maksti 50 000 eurot dividende per capita. Näiteks Narvas tegutsev Perearst Jevgenia Kulikova OÜ maksis kummalegi omanikule, Jevgenia ja Nikolai Kulikovile dividende 50 000 eurot. Aasta varem oli ettevõte TOPis kaugel taga, 89.–90. kohal. Mullu moodustas osaühingu müügitulu 287 368 eurot (kasv aastaga 11%). Aruandeaasta kahjum oli 13 823 eurot, kuid aasta varem teenitud 141 856 eurot kasumit võimaldas omanikutulu välja võtta.
Omanikele maksid 50 000euroseid dividende ka Perearst Ülle Perend OÜ Tartust ja Perearst Katrin Akkel OÜ Tallinnast.
Ülle Perend ja Katrin Akkel on mõlemad ka oma arstikeskuse ainuomanikud. Perendi ettevõttes töötab kaks perearsti, kellest üks on juhatuse liige, ja neli pereõde. Arstikeskuse müügitulu oli 285 346 eurot, kasum 60 840 eurot. Perend oli ka mullu dividendi TOPis neljandal kohal, siis maksis osaühing dividende 41 000 eurot. Katrin Akkeli perearstikeskuse mullune käive oli 84 882 eurot, kasum 21 854 eurot. 2014. aastal Akkel dividende ei võtnud.
Miks välismaalased oma firma Eestis registreerivad?
Firmade Eestis registreerimise põhjus võibolla seotud maksude tasumisega, kuid ei pruugi, sest kui äriühingul on ettevõtlus kahes riigis, peab ta maksustamisel arvestama mõlema riigi reeglitega. Konkreetne maksukohustus sõltub juba äriühingu ettevõtlusest ja tehingutest. Igal juhul võib see tekkida mõlemas riigis, kus äriühingul on ettevõtlus. Kindlasti ei ole seadustega vastuolus, kui Eestis registreeritud äriühingul on majandustegevus ka näiteks Rootsis.
Mailin Aasmäe,
maksu- ja tolliameti esindaja
Seotud lood
Leedu telekommunikatsiooniettevõte, UAB Consilium Optimum, mida tarbijad tunnevad Fastlinki kaubamärgina, käivitas 18. detsembrini kestva avaliku kolmeaastase võlakirjaemissiooni eesmärgiga kaasata 3 miljonit eurot, pakkudes investoritele 9% aastaintressi (ISIN code: LT0000411266, investment order cook code CSLSPO). Emissioon on tagatud ILTE 1,5 miljoni euro suuruse garantiiga.