investor Toomas • 16. jaanuar 2017 kell 11:30

Investor Toomas: võimalus Buffettit ületada?

Tallinna Kaubamaja.  Foto: Raul Mee

Oma portfelli revideerides suurendasin küll vaba raha hulka, kuid ei välistanud selle uuesti investeerimist – taas on kodubörsil esile kerkimas aktsia, mille käekäiku olen ammu tõsiselt jälginud.

Jutt käib Eesti suurimast kaubanduskontsernist Tallinna Kaubamaja. Ettevõte ilmus uuesti minu huviorbiiti seoses valitsuse plaaniga tõsta hüppeliselt tulumaksuvaba miinimumi. Kui täna on maksuvaba tulu 180 eurot kuus, siis järgmisest aastast saab täieliku tulumaksuvabastuse ka 500eurose kuupalga juures.

Seega pärast tulumaksureformi arvatakse miinimumpalga juures töötasust maha vaid töötuskindlustusmakse ja kogumispension ning sissetulek suureneb vähemalt 60 euro võrra.

Usun, et niivõrd madala palganumbri juures ei suunata maksuvabastuse tõusust saadavat palgalisa mitte säästmisesse või investeeringuteks, vaid pigem üritatakse rohkem esmatarbekaupu ostes elujärge parandada.

Sisetarbimine suureneb ning Tallinna Kaubamajal on kõik eeldused sellest kasu lõigata. Pakub ju ettevõte tarbimisvõimalust nii Tallinna kui Tartu Kaubamajas, samuti üle riigi 47 Selveris. Lisaks tegeleb kontsern veel KIAde müügiga ning Opelite ja Cadillacide hooldusega, millele lisandub jalatsiäri.

Edukam kui Berkshire Hathaway

Kui aastad 2004 ja 2005 välja arvata, on ettevõte iga aasta alates 1996. börsil noteerimisest dividende maksnud. Väikeinvestor Jaak Roosaare toob oma uues "Aktsiatega rikkaks saamise õpikus" välja, et investor, kes ostis aktsiat IPOlt hinnaga 3,48 eurot ning on kõik seni saadud dividendid reinvesteerinud, oleks 1000 aktsia ostu korral tänaseks teeninud üle 200 000 euro.

Investeeringu väärtus oleks sellisel juhul tänaseks 60kordne ning aastatootlus vaadeldava perioodi jooksul üle 20 protsendi aastas. „Seda on rohkem kui Berkshire Hathaway puhul, mille tootlus samal perioodil oli 10,5 protsenti,“ seisab Roosaare uusimas õpikus.

Liiga kallis

Kui mõtlen Tallinna Kaubamajasse investeerimisest, tekitab mulle kõige sügavamaid murekortse ettevõtte hind. Kardan, et praegune väärtus – 8,77 eurot aktsia kohta, ei jäta piisavalt kasvuruumi, sest ettevõte võib olla oma õiglase väärtuse juba saavutanud. Minu hirme kinnitab LHV neljanda kvartali eelvaade, millest leitav aktsia õiglase väärtuse vahemik on praegusest turuhinnast madalam ehk 7,4-8,2 eurot.

Tallinna Kaubamaja aktsia on investor Toomase jaoks liiga kallis.  Foto: Äripäev

Positiivse poole pealt usub LHV, et Kaubamaja parandab tulemusi. Kodumaine pank prognoosib neljanda kvartali käibeks 159,7 miljonit eurot, mis oleks ligi 7 miljoni euro võrra parem tulemus aastatagusest ajast. Samuti ennustatakse miljoni euro suurust puhaskasumi kasvu. Roosaare toob aga oma raamatus välja, et suhtarvude poolest on Tallinna Kaubamaja täna odavam kui 2007. aastal buumi sisenedes. „2006. aasta puhaskasum oli 17,5 miljonit eurot ja turuväärtus 400 miljonit eurot, 2015 on need numbrid vastavalt 22 ja 270 miljonit eurot,“ selgitas ta.

Kuigi kasvuruumi võib veidi veel olla, sooviksin investeeringusse siseneda märksa madalamalt hinnatasemelt ning jään ootama sobivat ostukohta.

Hetkel kuum