Sirje Rank • 16. jaanuar 2017 kell 15:34

Trump ründab: Euroopa kutsub kokku hoidma

Donald Trump  Foto: Scanpix/REuters

Euroopa riigid püüavad hoida külma närvi USA ametisse asuva presidendi Donald Trumpi kuju võtva Euroopa-poliitika suhtes, mis peab NATOt aja ära elanud ühenduseks ning ootuspäraseks, et Suurbritannia järel veel riike Euroopa Liidust lahkub.

Intervjuus Suurbritannia ajalehele The Times ja Saksa väljaandele Bild ütles Trump, et tal on üsna ükskõik, kas Euroopa Liit jääb kokku või ei, kuna see pole enamat kui Saksamaale vajalik instrument võimu kehtestamiseks, et USA-le rahvusvahelises kaubanduses ära teha.

Berliini Ameerika Akadeemia Richard C. Holbrooki Foorumi juhi Jan Techau sõnul on murettekitav, et Trump näeb Euroopa Liidus vaid USA-vastast vandenõu. „Ta sisuliselt kirjeldab Euroopa Liitu kui vandenõu USA kaubandushuvide kahjustamiseks ja kui vaenulikku organisatsiooni,“ ütles Techau agentuurile Bloomberg. „Kui ta seda tõsiselt mõtleb, siis ilmselt püüab ta seda veelgi enam õõnestada.“

Saksamaa kantsler Angela Merkel, kelle pagulaspoliitikat Trump intervjuus katastroofiliseks veaks nimetas, ütles, et kommenteeri Trumpi ütlemisi enne, kui ta on ametisse asunud. „Ta on nüüd veel üks kord oma seisukohad teatavaks teinud, need on teada olnud juba mõnda aega,“ ütles Merkel. „Ka minu seisukohad on teada.“ Merkel ütles ajakirjanikele, et Saksamaa kavatseb pärast uue presidendi ametisse nimetamist USAga koostööd teha igal tasandil.

Ka Venemaa hoidus kommentaaridest enne Trumpi ametlikku ametisse asumist.

Prantsusmaa välisminister Jean-Marc Ayrault kutsus Euroopa riike üles ühtsust hoidma. „Parim viis Euroopat kaitsta on ühtseks jääda, kokku hoida, mitte unustada, et Euroopa jõud on ühtsuses,“ ütles ta.

„Kui eurooplased tahavad jääda peategelasteks ja mitte pealtvaatajateks, tuleb neil teha tihedamat koostööd ja kiirendada ühtse kaitse- ja julgeolekupoliitika väljatöötamist,“ ütles Itaalia Euroopa asjade aseminister Sandro Gozi.

Saksamaa Bundestagi välisasjade komisjoni juht Norbert Röttgen ütles ajalehele Financial Times, et Trumpi sõnadest on ilmne, et lääne poliitiline ühtsus ei ole talle oluline. „Ta pole üldse muutunud. Ta ütleb sama, mida ta valimiskampaania ajal ütles.“

„Trump panustab Euroopa Liidu lõpule,“ märkis ajakiri Der Spiegel.

Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble hoiatas ajalehele Wall Street Journal antud intervjuus protektsionistliku majanduspoliitika ning Venemaa eest, mis püüab lääne demokraatiaid nõrgestada. „Lühiajaliselt võib protektsionism kasu tuua, kuid pikas vaates on see majandusele kahjulik,“ ütles ta. Venemaaga seoses osutas ta libauudistele, mida on levitanud Saksamaal riigi rahastusega Vene uudistekanalid. „Seda pole võimalik kuidagi teistmoodi nimetada kui propagandasõjaks,“ ütles Schäuble.

Keegi pole saar

Kommenteerides Trumpi ähvardust kehtestada 35protsendine piirimaks, ütles Saksa tööstuse keskorganisatsiooni BDI president ajalehele Financial Times, et töökohtade loomine USAs ei saa toimuda trahvitollide ja protektsionismi abil. „Keegi ei ole üksik saar. Kaubanduskonfliktid sünnitavad ainult kaotajaid.“

Trumpi meelestust Euroopa suhtes on kujundamas Nigel Farage, kes oli juhtfiguur Brexiti kampaanias. Farage oli esimene Euroopa poliitik, kellega Trump presidendiks valimise järel kohtus. Niiisamuti on Trumpiga veel enne peaministrit Theresa Mayd kohtunud teine Brexiti juhtfiguur – eksminister Michael Gove.  

Prantsusmaa äärmusparempoolse Rahvusrinde juht Marine Le Pen tunnustas Trumpi tema „majandusliku patriotismi“ eest.

Hetkel kuum