Lavrov kurdab USA luure aktiivsuse pärast

Venemaa välisminister Sergei Lavrov.  Foto: Scanpix/Reuters
Äripäev • 17. jaanuar 2017 kell 8:26

Venemaa välisminister Sergei Lavrov, kes vastab praegu Moskvas oma iga-aastasel pressikonverentsil ajakirjanike küsimustele, rääkis, et viimasel ajal on sagenenud USA eriteenistuste püüded värvata Venemaa diplomaate.

„Värbamiskatsetest rääkides pole me avalikustanud täit statistikat selle kohta, kuid viimased aastad, eriti Barack Obama teisel ametiajal, on selline ebasõbralik aktiivsus meie diplomaatide suhtes kasvanud,“ rääkis välisminister.

Näitena tõi Lavrov Vene diplomaadi värbamiskatse, kes oli USAsse tulnud, et osta välja rohud ekspeaminister Jevgeni Primakovile. „Tegemist oli juhusega, kui taheti värvata meie diplomaati, peakonsulaadi töötajat, kes tuli arsti juurde, et saada juba makstud rohud Jevgeni Maksimovitš Primakovile. Sellises olukorras värbamiseks on muidugi vaja erilist professionaalset jultumust ja sügavat künismi ja lohakust,“ rõhutas Lavrov.

Euroopa Liit juhindub suhetes Venemaaga endiselt lühinägelikust ja vigasest loogikast, sundides partnereid tegema valikuid Moskva ja Brüsseli vahel, kommenteeris Lavrov Euroopa Liidu ja Venemaa suhete teemat.

„(ELi välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja) Federica Mogherini nõunik Nathalie Tocci ütles, et Serbia suhted Venemaaga on suurim väljakutse Serbia jaoks, pidades silmas suhete vastavust ELi välispoliitikaga. See näitab, et midagi pole viimase 12 või enama aastaga muutunud, kui Brüssel vaatas Euroopas iga partnerit kui kohustust teha valik – kas oled Euroopaga või Venemaaga. See on vigane ja lühinägelik loogika, mis kahjuks domineerib tänaseni,“ rääkis Lavrov.

Ta lisas, et see pole ainus juhus. „Meil oli lähenemisi eelmise aasta aprillis,“ rääkis Lavrov. „Enneolematu, saatkonna teise inimese tasemel, saadiku nõuniku tasemel, oli värbamiskatse ettepanekuga teha koostööd,“ avaldas minister ja jätkas, et teisele, kõrgema taseme diplomaadile värbamisettepanekut tehes „sokutasid Ameerika eriteenistused autosse tema äraolekul 10 000 dollarit ettepanekuga koostööks“. „Raha jõudis meie arvele ja see teenib praegu Vene riigi hüve,“ lisas Lavrov.

Lavrov lükkas ümber jutud Ameerika diplomaatide värbamise kohta Moskvas. „Mis puudutab väiteid, nagu Ameerika saatkond oleks Obama ajal saanud siin erilise tähelepanu osaliseks – ma ei näe sellistel juttudel mingit alust,“ rääkis ta. Tema sõnul on olnud mõned episoodid, mis on ka avalikustatud, ja mida ameeriklased on üritanud näidata kui jahti USA diplomaatidele. „Ometi näeb asju kontrollides kõik välja teisiti – diplomaatilise katte varjus tegutseva Ameerika luure teele tuli lihtsalt takistusi,“ märkis minister.

Värbamine Primakovi rohuga

Pühapäeval rääkis Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova telekanali Rossija eetris Ameerika eriteenistuste katsest värvata Vene diplomaate. Mõni aasta tagasi oli juhus, kui Vene valitsuse esindaja ostis USAs rohtu, mis oli mõeldud ekspeaminister Jevgeni Primakovi jaoks. Zahharova sõnul sai vajalikku rohtu osta vaid USAst, ning Primakovi pere ja lähedased kogusid selleks umbes 10 000 dollarit.

Vene diplomaat kavatses rohtu osta ametlikke kanaleid pidi ja arsti kaudu, rääkis Zahharova. „Tema juurde astusid Ameerika eriteenistuste töötajad, kes juhatasid ta kaupluse keldrisse, seal ei olnud sidevahenditel levi. Ta ei saanud ühendust ei konsulaadi ega saatkonna ega kolleegidega. Teda hoiti seal kinni tund aega. See, millest nad temaga rääkisid, oli rohkem värbamiskatse kui adekvaatne jutuajamine. Teda hirmutati sellega, et ta võeti vahele ravimitega kauplemisel,“ rääkis Zahharova. Ta rõhutas, et „arst, kelle kaudu rohtu telliti, on tänaseni ametis, tema suhtes ei võtnud USA jõuametid midagi ette“. Zahharova lisas veel, et ravim võeti ära, aga raha pole tänaseni tagastatud.

Zahharova märkis, et alles pärast USA välisministeeriumi sekkumist võimaldati selle rohu saatmine Venemaale, kuid „õige aeg oli juba möödas“.

Hetkel kuum