Rõivase väitel oli Rosimannuse seotus Arsenaliga talle uudis

Riigi Kinnisvara ASi nõukogu endine esimees Taavi Rõivas rääkis riigkogu korruptsioonivastase erikomisjoni ees Arsenali kinnistu müügist.  Foto: Andres Haabu
Koit Brinkmann • 26. jaanuar 2017 kell 11:30

Taavi Rõivas ütles, et sai alles nädal aega tagasi teada Rain Rosimannuse ärihuvidest firmas, mis ostis riigilt Arsenali keskuse.

Rõivas käis täna Riigi Kinnisvara ASi nõukogu endise esimehena riigkogu korruptsioonivastase erikomisjoni ees rääkimas 2012. aastal toimunud Arsenali kinnistu müügist erafirmale, milles olid ärihuvid ka tema parteikaaslasel Rain Rosimannusel.

Korruptsioonivastase erikomisjoni esimees Artur Talvik rääkis, et Rõivase kinnitusel olevat ta saanud Rosimannuse osalusest Arsenali keskuses teada nädal aega tagasi.

„Mina küsisin seepeale mitu korda, kas nii tähtsa riigiettevõtte nõukogu esimees ei jälgi ajakirjandust, et sel teemal oli juba 2012. aastal Äripäevas artikkel ja isegi kui see oli siis spekulatsioon, kas Rõivas siis tõesti ei küsinud parteikaaslase käest mitte midagi,“ imestas Talvik.

Veel uuris Talvik Rõivaselt, kuidas temast sai Riigi Kinnisvara nõukogu esimees. Vastuseks sai ta teada, et rahandusminister määras.

„Mina ütlesin, et kõik ju teavad, et need kohad jagatakse parteisiseselt ja kas Rosimannus ka osales selles protsessis? Rõivase kinnitusel Rosimannus selliste asjadega ei tegele,“ lisas Talvik.

Talvik avaldas imestust, et Rõivas oli kohtumisele kaasa kutsunud ka praeguse Riigi Kinnisvara juhatuse esimehe Urmas Somelari ning kaks tehingu ajal juhatuses olnud liiget, Piia Kallase ja Elari Udami. Komisjon neid ei olnud kutsunud ning nendega oli plaan kohtuda veebruaris, märkis Talvik. „Ilmselgelt tahetakse teemat kiiresti tähelepanu alt ära saada,“ arvas ta.

Talvik kirjeldas komisjonile seepeale, kuidas Rosimannus, kes enda väitel lahkus poliitikast juba 2011. aastal, ilmus koalitsioonikõnelustele. „Ma ise istusin seal laua taga ja Rosimannus hiilis sinna sisse ja hakkas väga kiiresti vägesid juhtima. See on naeruväärne, et poliitikaväline inimene saab tulla ja hakata koalitsioonilepingut kokku panema,“ sõnas ta.

Talviku jaoks on kõige suurem vastamata küsimus Rosimannuse optsiooniteema, sest selle tingimused pole teada. Samuti tekitavad küsimusi Arsenali keskuse omanikeringis olevad advokaadid – väikeosanik advokaat Kaido Loor ning suurosanikuna advokaat Maidu Kaasik firma Solarbalt kaudu –, kelle peamine ülesanne on olla esindusisik inimestele, kes ei taha oma osalust välja paista lasta.

Korruptsioonivastane komisjon jätkab tema sõnul Arsenali teemaga. Plaanis on kohale kutsuda praegune Riigi Kinnisvara nõukogu esimees Tarmo Porgand ning uurida temalt kinnistute müügi hinnakujundamise kohta.

„Mul on hea meel, et täna sai ühemõtteliselt selgeks, et RKASi ning isiklikult minu tegevus on antud kinnistute võõrandamisel olnud korrektne ja läbipaistev ning kinnistud müüdi avalikul enampakkumisel parima pakkumise teinud ettevõttele,“ kommenteeris Rõivas ise tänast kohtumist riigikogu pressiteenistuse vahendusel. 

Ta rõhutas pressiteates ka seda, et lisaks üleeile avalikustatud nõukogu protokollidele ja seletuskirjadele teeb ta ettepaneku edaspidi erikomisjoni istungid avalikult pidada, et ainult poliitikutest koosneva komisjoni tööprotsess ja arutluskäik oleksid samuti läbipaistvad.

Korruptsioonivastase erikomisjoni liikmed on riigikogulased Artur Talvik, Anneli Ott, Mart Helme, Ants Laaneots, Kalle Muuli ja Jaanus Marrandi.

Taavi Rõivas käis täna riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni ees aru andmas seoses Arsenali keskuse kinnistu müümisega.  Foto: Andres Haabu
Hetkel kuum