Äripäev • 26. jaanuar 2017
Jaga lugu:

Venemaa suurim kullaleiukoht müüdi oksjonil maha

Kullakaevandus.  Foto: epa

Venemaal Irkutski oblastis asuv riigi suurim kullaleiukoht Suhhoi Log müüdi firmade Poljus ja Rosteh ühisettevõttele SL Zoloto, teatas Venemaa meedia.

Oksjonil tehti vaid üks samm – alghind 8,55 miljardit rubla kasvas 10 protsendi võrra, 9,406 miljardile rublale ehk 155 miljonile dollarile, mis läheb nüüd riigikassasse. Ostjaks oli SL Zoloto, just selle leiukoha omandamiseks loodud ühisettevõte, mille osanikud on miljardär Suleiman Kerimovi pojale Said Kerimovile kuuluv Poljus ning riigifirma Rosteh, mida juhib kindralleitnandi auastmes Sergei Tšemezov.

Oksjonil osalemiseks tuli vaid kaks avaldust – lisaks SL Zolotole pretendeeris riigi suurimatele kullavarudele firma Zoloto Bodaibo, mille osanikud on Akropoli grupiga seotud ärimees Ibrahim Palankojev ja riigi osalusega pank VTB.

Vedomosti kirjutas, et veel eelmisel aastal olid Palankojev ja tema sugulased vanema Kerimoviga äripartnerid, kuid kas nad on ka praegu seotud, keelduti Zoloto Bodaibost kommenteerimast. Ametlikult pole pakkujad üksteisega seotud, kuid äriringkondades peetakse Palankojevi ja VTB firmat oksjoni võitnud Poljusi „seljataguse kindlustajaks“, kirjutas Interfax. Vaid ühe pakkuja korral oleks oksjon ära jäänud.

Suhhoi Logi leiukoht on üks maailma suuremaid kasutusele võtmata kullamaardlaid ja suurim Venemaal. See asub Baikali järve äärses Irkutski oblastis ning sealseid kullavarusid on hinnatud 1943 tonnile ning hõbedavarusid 1533 tonnile. Leiukoha varude hinnang on pärit nõukogude ajast, seepärast on keeruline öelda, milline on Suhhoi Logi tegelik seis, kirjutas Interfax.

Leiukohas tegutsemine nõuab selle omanikult kuni 100 miljardit rubla ehk 1,64 miljardit dollarit ning aastas kavatsetakse kaevandada 80–90 tonni kulda ja 20–25 tonni hõbedat, varusid loodetakse jätkuvat enam kui 50 aastaks.

1990. aastate alguses sai selle leiukoha litsentsi firma Lenzoloto, mille hiljem omandas Poljus. Kuid 1998. aastal võttis Irkutski kuberner ettevõttelt litsentsi tagasi. Venemaa valitsus on üritanud mitu korda Suhhoi Logi leiukohta müüa ning huvi selle vastu on olnud paljudel, näiteks Norilski Nikelil, Alrosal jt.

Peaminister Dmitri Medvedev pani Suhhoi Logi oksjonile mullu novembri lõpus. Valitsus määras tingimuse, et oksjonil saavad osaleda vaid need erafirmad, milles on vähemalt 25% osalusega sees ka riigifirma. Sellistele tingimustele vastasid Rostehi ja Poljusi ühisfirma ning Palankojevi ja VTB projekt.

Vaata seoseid nende isikute ja firmadega:
Jaga lugu:
Hetkel kuum