Eliisa Matsalu • 12. aprill 2017 kell 12:45

Mikrokorteritele joostakse tormi

Kinnisvaraspetsid soovitavad ehitada rohkem mikrokortereid, millele on suur nõudlus.  Foto: PantherMedia/Scanpix

„Nii kui mikrokorteri toote turule toome, jooksevad kliendid meid pikali. Nõudlus on väga suur,“ ütles Endover KVB OÜ juhatuse liige Robert Laud.

Mikrokorteriteks peetakse eluasemeid, mis on kuni 20 ruutmeetri suurused. Enamjaolt jääb nende ehitamine nõude taha, et iga korter peab olema seotud parkimiskohaga, kuid sellist ruumi linnapildis tihti pole. Tallinna linnaplaneerimise amet uurib, kas ja kuidas saaks mikrokorterite ehitamisele vastu tulla, kuid seni pole veel ühtegi abinõud käsile võetud.

Eesti Kinnisvarafirmade Liidu konverentsil koostöös Swedbankiga „Kuhu liigub Eesti kinnisvaraturg?“ tõdesid Endover KVB OÜ juhatuse liige Robert Laud, Metro Capital OÜ partner Ain Kivisaar ja väikeinvestor Kalle Aron, et mikrokorterite järgi on nõudlus äärmiselt suur ja kui linn soodustaks nende arendamist, oleks linnapilt hoopis mitmekesisem.

Peamiselt tahavad mikrokortereid osta või üürida noored, kel pole veel vajadust suurema pinna järgi ja kes ei taha korraliku korteri eest hingehinda maksta. „Turu soovidele peaks vastu tulema,“ ütles Ain Kivisaar. Tema sõnul oleks head minekut isegi umbes 30 ruutmeetri suurusustel heas asukohas paiknevatel korteritel. Kivisaare sõnul pole nii oluline, et iga mikrokorter oleks parkimiskohaga seotud, kuna enamik mikrokorteri sihtgrupist ei omagi autot, vaid hoopis jalgratast. Väikeste korterite arendamisel tuleks tema sõnul mõelda hoopis näiteks sellele, et maja keldrites asuksid pesuruumid, kuna pesumasinat on raske väiksesse korterisse ära mahutada.

Robert Laua sõnul on nõudlus mikroettevõtete järgi veelgi suurenemas, kuna toimub põlvkondade vahetus. „Noorem põlvkond on rohkem üürimisaldis. Paljud ei taha end siduda pangalaenuga,“ rääkis ta. SW Investment Properties OÜ juhatuse liige, väikeinvestor Kalle Aron märkis, et mikrokortereid ei taha mitte vaid noored, kes otsivad endale hüppelauda suurema korteri ostmiseks või üürimiseks, vaid ka vanemad inimesed, kel pole enam suuremat pinda vaja.

Kivisaar lisas, et kui mikrokorterite arendamist lihtsustakse, siis ei tasu karta, et kõik uued korterid turul muutuvadki imepisikesteks. „Paari aasta jooksul ehitataks neid kindlasti väga palju, sest hetkel neid praktiliselt pole,“ ütles ta. Seejärel aga turg tasakaalustuks.

Hetkel kuum