Mait Kraun • 3. mai 2017 kell 3:45

Erik Karu teemandiäri tehti maatasa

Smart Metal Invest omanik Erik Karu  Foto: Andras Kralla

Postimehe majandusajakirjanik ja gemmoloog Tõnis Oja andis Erik Karu teemandiärile hävitava hinnangu. Karu teatas meediale saadetud vastulauses, et teemandid on parem kui oma vara valuutas hoidmine.

Vaata Infopangast:

Erik Karu

SMI Group OÜ

Väärismetallide investeerimise ja müügiga tegelev ettevõte SMI, mille üks asutajatest on Armin Karu poeg Erik Karu, alustas esimest korda Eestis investeerimisteemantide jaemüüki, teatas ettevõte eelmisel nädalal.

Postimehe majandusajakirjanik Tõnis Oja, kes on diplomeeritud gemmoloog, kirjutas Postimehes avaldatud kommentaaris, et SMIst investeerimisteemante osta ei kõlba. „Paraku mõnisada eurot maksvad teemandid investeerimiseks ei sobi ning pealegi ei ole investeerimiseks mõeldud teemandid, ega ka teiste investeerimiseks mõeldud vääriskivide soetamine interneti kaudu mõistlik,“ kirjutas Oja.

Oja lisas, et investeerimiseks mõeldud teemandid peaksid vastama mitmetele kriteeriumitele – hind peab olema läbipaistev, turg peab olema likviidne, kivil peaks olema kindlasti kvaliteedisertifikaat ning lisaks peaks võtma ka ekspertarvamuse kolmandalt poolelt.

SMI pakub oma kodulehel müügiks kokku 20 erinevat teemanti. „Kaalu poolest ei vasta kriteeriumidele mitte ükski (läbi häda ehk siiski neli), värvi kvaliteedisoovitusele ei vasta neli ja puhtuse kvaliteedile ei vasta kaheksa kivi,“ kirjutas Oja. Lisaks on Oja hinnangul tagasiostu hindade kohta liiga vähe informatsiooni ning lihvi kvaliteedi kohta pole üldse infot.

Tõnis Oja kommentaari saab pikemalt lugeda Postimehest.

Järgnevalt avaldame Erik Karu meediale saadetud vastulause:

Täna räägitakse palju investeerimisest, kuid see ei kõneta enamikke inimesi, kuna nn tavakodanikul puuduvad vahendid, mida investeerida. Seetõttu alustabki SMI säästmise vajalikkusest, selgitades, miks ja kuidas võiksime igakuisest sissetulekust regulaarselt kõrvale panna nt 50-100 eurot. Sellest veel aga ei piisa, sest hoides raha (valuutat) sularahas või pangakontol, sööb inflatsioon säästud pikapeale ära. Oluline on kõrvalepandud raha tark paigutamine ehk investeerimine. Laias plaanis on vabade vahendite õigesti paigutamiseks kolm võimalust: kinnisvara, aktsiad ja maavarad (kuld, hõbe, teemandid). Kuna 50-100 euro investeerimine ei ole esimese kahe variandi puhul lihtne, siis selgitabki SMI, miks on igakuiste regulaarsete säästude paigutamine nimetatud maavaradesse lihtne ja kasu(m)lik.

Investeeringul ja investeeringul on vahe. Samamoodi on ka vahe nn investeerijal - tavakodanik vs. suurinvestor. Oluline on mõista, et investeeringuid on nii väiksemaid kui suuremaid. Investeering ei ole vaid 5karaadine teemant, 1kilogrammine kuldplaat või luksuskorter Tallinna vanalinnas. Investeering võib ka olla 1untsine hõbemünt, mille müügihind on täna ca 20 eurot – see on küll väike investeering, kuid siiski samm oma finantsilise tuleviku kindlustamise suunas.

Mis on investeerimisteemant ning miks sellesse säästa ehk investeerida? Looduslikud investeerimisteemandid on maavarad nagu ka investeerimiskuld ja -hõbe. Sertifitseeritud ja lihvitud teemante ehk briljante on saadaval juba alates 0,01 ct (karaati). Ent nii pisikesed teemandid pole investeerimiseks kõige mõistlikumad, kuna nendega kaubeldakse järelturul vähem kui suuremate kividega. Siin võib paralleeli tuua kullaga: investeerimiseks on ratsionaalsem soetada 10grammist kui 0,5grammist kuldplaati, sest viimase grammi hind on kõrgem tänu tootmisele, transpordile ja kindlustusele ühe grammiühiku kohta.

Lõpetuseks, kui inimesel on valida, kas ta paigutab valuuta kulda, hõbedasse, teemandisse või ei tee seda üldse, siis igal juhul on esimene variant parem. See on pikas perspektiivis kasulikum, kui hoida valuutat lihtsalt sularahas või pangakontol. Kokkuvõtlikult, pisemasse teemandisse säästmine ehk raha paigutamine ei tähenda, et sellesse ei kõlba investeerida.

Hetkel kuum