Võimalus maksude ärajätmiseks

Foto: Andras Kralla
Jaga lugu:

Opositsioon pooldab maksumaksjate liidu mõtet leida uute maksude kehtestamisele alternatiiv.

Maksumaksjate liit eesotsas Lasse Lehisega tegi riigikogule ettepaneku tõsta tulumaksuvaba miinimum 500 euro asemel 450 või 400 euro peale. „Sellega kaoks vajadus kogu ülejäänud maksupaketi järele,“ ütles Lehis.

„Võrreldes praegu kehtiva 180 euroga ning eelmise valitsuse otsustatud 10 euro kaupa tõstmisega oleks ka selline hüpe piisavalt olulise mõjuga, kuid võimaldaks ära jätta mitu kaudsete maksude tõusu (nt pakendimaks, magustatud jookide maks, maanteekasutustasu), mis hinnatõusu kaudu hakkaksid kõige valusamalt mõjuma nendesamade madalapalgaliste inimeste toimetulekule, kelle netosissetulekut soovitakse maksuvaba tulu tõusu kaudu suurendada,“ seisis liidu teates.

Valitsuses olevate sotsiaaldemokraatide esimees Jevgeni Ossinovski on ettepaneku teemal kriitiline. Tema sõnul on nad valmis valitsusliidu sisemisteks aruteludeks kõigil teemadel, kuid võimalikud muudatused maksudes ei tohiks tulla ühiskonna nõrgimate arvel.

„Tulumaksuvabastuse suurendamine 500 euroni on selle koalitsiooni suurim maksupoliitiline saavutus, mis toob ligi 50 000 inimest vaesusriskist välja. Selle reformi lahjendamist sotsid ei toeta,“ ütles Ossinovski.

Maksumaksjate liit aga jagab ettevõtjate muret, et nii mahukate muudatuste tegemine sellises tempos ja vähese kaasatusega kahjustab Eesti majandust ja õiguskeskkonda. Nende sõnul on nii põhimõtteliste muudatuste puhul märksa suurem risk, et alles seaduse rakendamisel tulevad välja olulised puudused.

Valitsuse lahendus poolik

Reformierakonna esimees Hanno Pevkur kommenteeris, et Lehise idee on tõepoolest üks võimalikke lahendusi, nemad tegid ettepaneku maksutõuse puudutavad eelnõud üldse tagasi lükata.

Vabaerakonna esimees Artur Talvik ütles, et tulumaksuvaba miinimumi idee on tegelikult nende programmist üle võetud, aga poolikult täidetud. Nende idee nägi ette ka tulumaksu määra tõstmist kõrgemapalgalistele. „See piir jooksis kuskil 1700-1800 euro juures. Kui nad oleksid selle meetodi üle võtnud, siis oleks madalapalgalistel olukord lahendatud ja ei oleks pidanud rapsima igasuguste muude lollustega, mis on kõiki hulluks ajanud,“ rääkis Talvik.

Talvik lisas, et kuna koalitsioon võttis lahenduse ette poolikult, peavad nad tõepoolest korjama raha igalt poolt mujalt.

Aitab rahapakkide jagamisest

Maksumaksjate liidu teine ettepanek on, et erakonnad lepiksid omavahel kokku, et järgmistel valimistel ei anna keegi ühtegi lubadust rahapakke laiali jagada või teha maksuvähendusi. „Sellised lubadused on meie arvates pistis valijale ehk kõige labasem häälte ostmine. Viimaste valimiste kogemus näitab, et üksteise ületrumpamise tuhinas hakkasid erakonnad jagama täiesti ebarealistlikke lubadusi ning Eesti tuleviku jaoks oluliste probleemide arutelu jäi täielikult tagaplaanile,“ põhjendas liit.

Nad lisasid, et praeguste probleemide põhjus ongi suures osas see, et valimiskampaanias jagatud lubaduste täitmiseks viiakse ellu maksutõuse, mida ei ole erakonnad valimiste eel lubanud ning millel puudub valija mandaat.

Jaga lugu:
Hetkel kuum