• Jaga lugu:

  Higi ja pisaratega tippinvestoriks

  Uustulnukana Äripäeva investorite TOPi kerkinud Lauri Meidla sõnul nõuab edu saavutamine tuhandetes tundides aega, tekitab närvipinget ning seab rahapaigutaja mitme närvesööva valiku ette.

  „Portfellis igasuguste muudatuste tegemine on üliraske,“ viitas Meidla sellele, et edukas investor seisab sageli raskete valikute ees. „Minul on iga suurem portfelli muudatus elus võtnud tervist, tekitanud närvipinget ja võtnud mõnikord aastaid ning tuhandeid tunde,“ kirjeldas Investorite TOPis tänavu 31. kohal paiknev Meidla oma teed tippu.
  Raske valik seisis Meidla ees ka siis, kui LHV otsustas enda väärtpaberid aasta tagasi Tallinna börsil noteerida. Selleks, et investeeringusse siseneda, tuli investoril langetada tähtis otsus. „LHV IPO jaoks loobusin rohkem kui 15protsendilise omakapitali tootlusega rahavooga objektist ja neid ohvreid tuli tuua veel,“ selgitas Meidla.
  LHV - maailma parim
  Meidla portfellist leiab hetkel 2580 euro eest Harju Elektri aktsiaid, 6670 euro eest Tallinna Kaubamaja aktsiaid ning vaieldamatult kõige suurem positsioon on investoril kodmaise LHV aktsiates. Panga väärtpabereid on Meidlal 1 268 506 euro eest. „Eelmise aasta üks suuri eesmärke oli saada LHV investeering alla 10eurose aktsiahinnaga,“ rääkis ta.
  Kuigi LHV aktsia kaupleb praeguse seisuga 9,51 euro juures, leiab Meidla, et tegemist on hoolimata hinnast väga hea investeeringuga. „Arvan siiralt, et keskmisel eestlasel pole täna maailma börsidelt leida LHV-st paremat investeeringut,“ oli ta kodumaise panga headuses veendunud. Seejuures avaldas Meidla lootust, et LHV turuväärtus ületab 1 miljardi euro piiri juba enne 2025. aastat.
  Lisaks arvas Meidla, et LHV pakub täna atraktiivsemat sisenemiskohta kui enne esmaemissiooni. Samuti on tema hinnangul võimalik kriisi eest kaitsta arenevate riikide võlakirjadega. „See tundub mõistlik kaitsestrateegia, kui keegi tahab seda kasutada,“ märkis ta. Kindlasti ei tasuks Meidla hinnangul aga investeerimisest loobuda või karta, et praegu on vale aeg turule sisenemiseks. „Ma keskenduks Eestile kuna siin on hetkel turvaline, hea ja lihtne,“ arvas investor.
  Lauri MeidlaFoto: Andres Haabu
  Kuigi Meidla usub LHV-sse, selgub aktsiaraamatutest, just kui oleks investor väärtpabereid viimase aasta jooksul märkimisväärsel hulgal müünud. Päris nii see aga Meidla kinnitusel ei ole. „Ma ei ole midagi müünud, suur ports aktsiaid on mul repos ehk siis pandud laenu tagatiseks,“ selgitas ta.
  Tallinn valmistub kasvuks
  Tallinna börsi usub Meidla aga suuresti selle kõrge tulevikupotentsiaalitõttu ning pealinna arenguvõimalusi silmas pidades. „Täna ei arvesta keegi sellega, et suure tõenäosusega on aastal 2025 Tallinnas rohkem kui 500 000 inimest,“ selgitas ta. „Selleks ajaks on nii mõnestki IT-firmast saanud multimiljoni ettevõtted ning ka palgad on oluliselt kõrgemad,“ rääkis Meidla.
  Kuigi Meidla on Tallinna börsi selle aasta väljavaadete suhtes küllaltki optimistlik, jagub tal ka kriitikat. „Paljude börsifirmade tegevus on suht-koht arusaamatu,“ märkis ta. „Tallinna börsil on elavaid surnuid mitu, paber kannatab palju ning seetõttu tunduvad surevate firmade numbrid teinekord jube atraktiivsed,“ viitas Meidla sellele, et peab oma senise investeerimiskogemuse jooksul suurimaks veaks just neid olukordi, kus on ainult numbreid usaldanud. „Õnneks on need küll väiksemad investeeringud olnud,“ rõõmustas ta.
  Tema sõnul võib iga soliidse omakapitali või mõistliku kasumlikkusega firma osutuda kõndivaks laibaks. Meidla tõi välja, et usaldab kodubörsilt lisaks LHV-le veel Tallinna Kaubamaja ja Harju Elektrit.
  Hindab usaldust ja aega
  Investeerimisotsuste tegemisel peal Meidla kõige tähtsamaks börsifirma usaldusväärsust ning seda, et investoril oleks aega ettevõtte tegevustesse süveneda.

  Lauri on tõeline LHV fänn

  Lauri on kindlasti üks neist investoritest, kes on tõeline LHV fänn ja elab tulihingeliselt kõigile meie edusammudele kaasa. Ühtlasi hoiab ta tähelepanelikult meie tegemistel  ka silma peal ja on omalt poolt valmis alati pakkuma  ideid ja mõtteid, mis võiks teisiti või paremini teha.

  Valdavas osas teatakse Laurit küll selle järgi, et ta on olnud aastaid edukas aktsiakaupleja ning on muu hulgas 2 korda võitnud ka LHV Börsihai mängu. Tänaseks on ta minu teada aktiivsest kauplemisest taandunud ning otsib enda jaoks põnevaid investeerimisobjekte ehk siis liikunud kauplemise hektilisest maailmast mõnevõrra rahulikuma elustiili juurde.

  Inimesena on Lauri väga sõbralik ja temaga on alati põnev vestelda, sest tal on oskus näha suurt pilti ning tema uuenduslikud mõttearendused omavad värskenduslikku mõju.

  „Kõige, kõige olulisem on usaldusväärsus, kui seda pole, ei ole midagi,“ rõhutas ta. „Ei saa investeerida ülipõnevasse projekti või firmasse, kui pole usaldust – kui usaldus on, tuleb hinnata kuidagi omanike ja või juhatuse konkurentsivõimet,“ lisas Meidla. Lõpuks peab ta oluliseks vaadata ka numbreid, mis võiks enam-vähem loogilised olla.
  Teisena peab Meidla investeerimisotsuste langetamisel oluliseks aega. „Aeg on selline asi, mida paljud väikeinvestorid ei arvesta, kuid see võib olla nende suurim vara või kohustus,“ arvas ta. „Näiteks olen tükk aega murdnud pead, kuhu aega investeerida,“ lisas Meidla.
  Investeerimist peab ta aga elukestvaks protsessiks ning seetõttu ei taha Meidla ka end edukaks nimetada. „Täna ei julge ega taha ma kuidagi end edukaks pidada,“ kinnitas ta. „Olulised investeeringud on alles poole peal ning tahan tulevikku vaadata,“ kirjeldas ta oma paiknemist investeerimisteekonnal, avaldades seejuures lootust, et suudab tulevikus ka oma aega efektiivsemalt juhtida ning erinevate projektide vahel hajutada.
  Filosoofilised riskid
  Riskidena aktsiaturgudele nimetab Meidla sõda, looduskatastroofe ja nende firmade juhatusi, kes ei julge võtta riske, areneda ja uute asjadega välja tulla. Seejuures ei pea ta aga probleemiks maailma võlakoormust. „See oli tähtis 2010. aastal, kuid täna Keskpangad ja poliitikud selle vana kooli probleemiga ka tegelevad,“ leidis ta.
  Nimetatutest rohkem kardab ta aga suuri tõuse. „Kõige rohkem kardan ma paradoksaalsel kombel Nasdaq 100 ülijärsku ja tugevat edasist tõusu,“ märkis Meidla. „See tähendaks suuri filosoofilisi muutusi poodlemisest panganduse ja põllumajanduseni,“ oli ta veendunud. „Ma saaks väga hästi aru investorist, kes ostaks täna Nasdaq 100 portfelli kaitsmise eesmärgiga,“ lõpetas ta.
  Foto: Miguel Alvarez
 • Hetkel kuum

ERIALi juhtfiguuri kaitsja: kahtlustus ei ole lõplik tõde, riigi sõna meedias ei saa olla lõpmatuseni vaba
Sõltumata sellest, mis on kirjas lõplikus kohtuotsuses, võib ajakirjanduses kajastatu jääda elu lõpuni kaasas käima, kirjutab advokaadibüroo TGS Baltic advokaat ning ERIALi ühe juhtfiguuri Daniela Dalberg-Dyageleva kaitsja Meeli Rondel vastukajana uudisele, et kaitsjad soovisid ERIALi kohtuistungi osaliselt kinniseks kuulutamist.
Sõltumata sellest, mis on kirjas lõplikus kohtuotsuses, võib ajakirjanduses kajastatu jääda elu lõpuni kaasas käima, kirjutab advokaadibüroo TGS Baltic advokaat ning ERIALi ühe juhtfiguuri Daniela Dalberg-Dyageleva kaitsja Meeli Rondel vastukajana uudisele, et kaitsjad soovisid ERIALi kohtuistungi osaliselt kinniseks kuulutamist.
Skillz – mäng pole lõppenud ning palju on veel tõestada
Olgu koroonakriis või mitte, mobiilsete seadmete kasutamine kasvab tänapäeva tehnoloogilises maailmas igal juhul. Skillzi börsiletulek on olnud nagu sõitmine tõelistel Ameerika mägedel.
Olgu koroonakriis või mitte, mobiilsete seadmete kasutamine kasvab tänapäeva tehnoloogilises maailmas igal juhul. Skillzi börsiletulek on olnud nagu sõitmine tõelistel Ameerika mägedel.
Tipparstid jooksevad tööle erakliinikusse
Järjest rohkem tuntud arste läheb tööle Confido erakliinikusse, mille laienemishoog ei rauge, kirjutab Meditsiiniuudised.
Järjest rohkem tuntud arste läheb tööle Confido erakliinikusse, mille laienemishoog ei rauge, kirjutab Meditsiiniuudised.
Eestis kahtlustatakse esimesi juhtumeid uue koroonatüvega
Eestis tuvastati kaks positiivset koroonaviiruse proovi, mille puhul võib tegemist olla Omikroni tüvega, teatas terviseamet.
Eestis tuvastati kaks positiivset koroonaviiruse proovi, mille puhul võib tegemist olla Omikroni tüvega, teatas terviseamet.