Eesti ja Soome asutasid MTÜ

17. juuni 2017, 14:56
Minister Urve Palo.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20170617/NEWS/170619781/AR/0/AR-170619781.jpg

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo ning Soome rahandusministeeriumi asekantsler Anna-Maija Karjalainen allkirjastasid lepingu mittetulundusühingu asutamiseks, et muuta kahe riigi vaheline andmevahetus efektiivsemaks.

MTÜ Nordic Institute for Interoperability Solutions (NIIS) ehk Põhjamaade Koosvõimelahenduste Instituut hakkab paiknema Tallinnas, teatas majandusministeerium.

„Eesti ja Soome on juba pikka aega IKT-valdkonnas edukalt koostööd teinud, andmeid üle piiri vahetanud ja ühise X-tee arendamiseks ettevalmistusi teinud. Kui Eesti IKT-edulugu sai alguse sellest, et võtsime üle soomlaste ID-kaardi, siis nüüd on Soome kord kiirendada e-teenuste arengut X-tee kaudu,“ ütles Palo.

Andmed hakkavad üle lahe asuvate riigiasutuste vahel liikuma järgmisel aastal. Seni on suurimat huvi näidanud mõlema riigi rahvastikuregistrid ja maksuametid.

Piiriülene koostöö muudab edaspidi X-tee arendamise Eesti jaoks oluliselt perspektiivikamaks, kuna NIISi rahastatakse mõlema riigi eelarvetest. 2017. aastaks on kokkulepitud 920 500 euro suuruses liikmemaksus. Loodud ühingu eesmärk on tagada e-riigi infrastruktuuri kvaliteet, jätkusuutlikkus ja rahvusvahelise koostöö toimimine.

X-tee on turvaline infosüsteemide andmevahetuskiht, mis võimaldab andmekogudel ja registritel omavahel turvaliselt ning teatud volituste piires suhelda. X-tee abil vahetab andmeid ligikaudu tuhat Eesti asutust ning selle nähtav osa on näiteks eesti.ee portaali kaudu kättesaadavad teenused.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    17. June 2017, 14:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing