Kohtunik katkestas Riito pärast puhkuse

Kurikuulsust kogunud Facio järglane Riito on võlgu umbes 200 võlausaldajale, võlg küündib üle 2 miljoni euro.  Foto: Andras Kralla
Marge Väikenurm • 18. juuli 2017 kell 8:18

Harju maakohtu kohtunik Hannes Olev katkestas puhkuse, et lõpetada oma pooleli töö – saata Riito pea 200 võlausaldajale kohtumäärus saneerimiskava vastuvõtmise kohta.

Ingmar Pärn,, Võlahalduse omanik

Saneerimise algus on käinud saladuseloori all. Ma ei oska öelda, kes on hääletanud kava poolt.

Reedel kirjutas Äripäev, et puhkusele läinud kohtunik Hannes Olev pidurdas Facio järglase Riito saneerimist. Olev jättis puhkuse pooleli ja alustas samal päeval määruse laialisaatmist. "Täna saab määrus kõigile võlausaldajatele saadetud. Sellega tegeletakse teist, kui mitte kolmandat päeva," kinnitas pressiesindaja Janar Filippov.

Saneerimiskava kinnitamiseks või tagasilükkamiseks on kohtul seaduse järgi 30 päeva. Praegu kulus kohtuniku haigestumise tõttu kava heakskiitmiseks peaaegu 110 päeva - ehk siis jaanipäevani. Pärast seda läks Olev puhkusele. Kui kohtunik annab kavale rohelise tule, peaks kohe ettevõttele ja võlausaldajatele teele minema määrus, mille võivad võlausaldajad paari nädala jooksul vajadusel vaidlustada. Määrust polnud võlausaldajad kohtult saanud läinud nädala lõpuni.

Venitas saatmisega

"See ei ole normaalne olukord. Võlausaldajad ei tea midagi. Kõigil teistel, näiteks Bauschmidtil on asi kiiresti käinud. Meie ootame peaaegu pool aastat määrust. Kuidas saab nii teha? Kas meil on Eestis üks kohtunik?" oli Riito võlausaldaja, Seiger Balticu omanik Ville Sinivee läinud nädalal kohtunik Hannes Olevi töös pettunud.

Sama häiritud oli Riito suurim võlausaldaja, Tallinna Veele kuuluv Watercom, kes ootab põhjavajunud peatöövõtjalt 300 000 eurot.

"Üsna ebaprofessionaalse mulje jätnud saneerimisprotsess ei ole tekitanud suuri lootusi raha kätte saada, kuid kaalume kõiki võimalikke samme, et saamata jäänud tulu vähemalt osaliselt kätte saada. Saneerimist puudutav määrus ei ole kohtu kaudu meieni jõudnud, ent oleme selle üldise sisuga kursis," rääkis Watercomi juhatuse liige Reigo Marosov.

"Vastan iga päev viiele kuni kümnele võlausaldajale, mis seis parajasti on," sõnas Riito saneerimisnõustaja Veikko Toomere. "Olen osadele võlausaldajatele määruse edasi saatnud, aga seda peab ikkagi kohus tegema. Sellel ei ole õiguslikku tagajärge, kui mina saadan."

Kes hääletas ja kes mitte?

Ettevõtte Võlahaldus omanik Ingmar Pärn rääkis, et teda üllatab peale määruse mittesaatmise ka see, miks võlausaldajad ei ole saanud hääletusprotokolli. Saneerimiskava poolt hääletas 70,66% kõigist võlausaldajatest. Poolt hääletanud võlausaldajate nõuded moodustasid kokku 71,22% kõigist nõuetest. "Saneerimise algus on käinud saladuseloori all. Ma ei oska öelda, kes on hääletanud saneerimiskava poolt ja kes vastu, kes jättis hääletamata. Peame võlausaldajatega alustama kohtuga suhtlemist," lisas Pärn.

Saneerimisnõustaja Veikko Toomere leiab, et piisab sellest, kui kohus on protokolli näinud. Seda, kas võlausaldajad on temalt protokolli näha palunud, Toomere ei mäleta. Kas ta neile seda ka näitaks? "Arvan, et see ei ole minu pädevuses," kostis ta vastuseks.

Hetkel kuum