Jürgen Klemm • 13. september 2017 kell 13:30

Varuosade tootjad: elektriautod viivad töökohad Hiina

Varuosade tootjad kardavad, et iga Euroopas toodetud elektriauto viib 4000-7000 eurot Aasia konkurentide taskusse  Foto: EPA

Fookuse koondumine elektriautode tootmisele ja arendamisele võib tuua löögi alla miljonid töökohad Euroopas, arvavad autovaruosade tootjad ja nende Euroopa ühendus (CLEPA), vahendab Reuters. Autoakude tootmises on jäme ots Hiina, Jaapani ja Lõuna-Korea käes.

Euroopa autotootjad nagu Volvo, Mercedes, Jaguar ja Volkswagen on järjepanu heitnud Teslale kinda ja lubanud lähima kümnendi jooksul liikuda sisepõlemismootoriga masinate tootmiselt üle elektriautodele. Puhtama tehnoloogia tähe all räägitakse kümnetesse miljarditesse ulatuvatest investeeringutest.

Seejuures on autovaruosade tootjate hinnangul ei räägita piisavalt tõsiasjast, et ühe elektriauto tootmiseks peab maksma 4000-7000 eurot hiinlastele. Autovaruosade tootjate ühenduse juht Roberto Vavassori sõnul on sõltuvus sama suur ka Aasiast pärit sensoritest ja mikrokiipidest.

Autotootmisel nihkumine elektrimootorite suunas on ka poliitiline toetus: Briti ja Prantsuse valitsus tahavad õhusaaste alandamiseks pikas perspektiivis sisepõlemismootorid kõrvale heita.

Vavassori sõnul on ebaõiglaselt jäetud kõrvale küsimused, kuidas seda masinat edasi arendada. Teine variant on arendada sünteetiliste kütuste tootmist, mis kaotaks vajaduse suurteks investeeringuteks laadimispunktide loomisel.

Autotööstuses on Euroopa Liidus kokku 12,6 miljonit töökohta ehk 5% kogu tööhõivest. Autovaruosade tootmises lööb Euroopas kaasa umbes 5 miljonit inimest.

Hetkel kuum