Jürgen Klemm • 4. oktoober 2017 kell 12:30

Reuters: Kataloonia iseseisvus tuleb esmaspäeval

Pühapäevasest referendumist saati on meeleavaldajad käinud Barcelona tänavatel.  Foto: EPA

Pühapäevane iseseisvusreferendum Kirde-Hispaanias päädib iseseisvuse väljakuulutamisega tuleva nädala esmaspäeval, viitab Reuters Kataloonia regionaalvalitsuse allikatele. Hispaania ja ka Euroopa Komisjon on seda rahvaküsitlust nimetanud ebaseaduslikuks.

Teisipäeva õhtul pöördus teleekraanide vahendusel oma käsualuste poole Hispaania kuningas Felipe VI. Seda juhtub haruharva, kui monarh võtab sõna riigi poliitika kohta. Kuningas nimetas referendumi korraldanud Kataloonia poliitikute ebalojaalsust vastuvõetamatuks.

 

Regiooni president Carles Puigdemont kuninga noomituste peale risti ette ei löönud. Intervjuus BBC-le sõnas ta, et iseseisvus kuulutatakse välja võib-olla isegi sel nädalal, kuid hiljemalt järgmisel nädalal. Reuters teatab Kataloonia valitsuse allikatele viidates, et iseseisvuse väljakuulutamine on planeeritud esmaspäeveale.

Katalaani separatistid?

Referendumi toimumisele märulipolitseiga räigelt sisse sõitnud Hispaania keskvalitsus on ühe taktikalise veaga juba jalga lasknud ja teistel Euroopa liidritel on keeruline vähemusvalitsuse peaminister Mariano Rajoy samme üheselt heaks kiita. Madrid on kogu Euroopa kõrgendatud tähelepanu all ning sellest aga napsasid punktivõidu taas katalaanid väites, et keskvalitsuse sekkumine oleks “viga, mis muudab kõik”.

Lääne meedia ei pelga välja käia terminit “katalaani separatistid” - see ilmestab kui suure ohuna nähakse Kirde-Hispaania regiooni ambitsioone iseseisvusele. Sellele oma kõnes viidates lubas kuningas Felipe VI, et kuningakoda seisab vastu neile “kes lammutavad demokraatliku korda ja ohustavad Kataloonia ühiskonda”.

Meeleolud Euroopa Liidus katalaanidele tuge ei paku

Ajakirjanduses ja sotsiaalmeedias käib kõva lahing: Kataloonia pealinna Barcelona tänavatele tulnud meeleavaldajad nimetavad politseinikke okupantideks, keskvalitsus proovib tänavail toimuvast maalida märatsevate radikaalide pilti. Varasemalt on Puigdemont nõudnud Madridiga suhtlemiseks rahvusvahelisi vahendajaid ning olukorra eskaleerudes on keeruline ette kujutada, et kumbki osapool oleks nõus sammu tagasi astuma.

 

Kataloonia president on meedias väitnud, et tema plaan pole valuline lahkulöömine emamaast - rõhutamata, kas ta ei soovi lahkulöömist, või ei taha seda teha valulikult. Ei rahvusvaheline õigus ega ka meeleolud Euroopa Liidus anna katalaanidele lootust, et nende iseseisvuspüüded oleksid teretulnud. Kui see on vaid bluff parema positsiooni saavutamiseks läbirääkimisteks, siis jääb vaid küsimus, kuidas reageerib pingete kasvamisele Hispaania ühiskond.

Kuhu viib peaministri tegevusetus?

Peaminister Mariano Rajoy võim püsib värisevatel jalgadel ja vähemusvalitsuse sammud sõltuvad opositsiooni heast tahtest. Seni on Rajoy saanud kuulsaks “ootame-vaatame” suhtumisega, mis talle seni on taganud edu, kirjutab Politico. Tema poliitilist tegevust on paljud meediaväljaanded nimetanud tegevusetuseks, mis on poliitsüsteemis tekitanud teatava vaakumi.

Viimased reportaažid Madridist on viidanud tänavail kihutustööd tegevatele parempopulistidele, kes täna veel parlamenti ei kuulu. Sedasorti vaakum maailma mõistes lühikese ajalooga Hispaania demokraatias pole hea uudis.

Hetkel kuum