Keskkonnakaitsjad ei ole Saaremaa silda kunagi toetanud

13. jaanuar 2018, 09:15
Viigerhüljes, kes lasti eelmise sajandi lõpus Rohukülas merre.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180113/NEWS/180119882/AR/0/AR-180119882.jpg
Ainult tellijale

Keskkonnakaitse organisatsioonid on alati olnud Saaremaa püsiühenduse vastu tänu selle võimalikele mõjudele viigerhüljestele ning selles ei ole midagi muutunud.

Reedene Äripäev kirjutas ettevõtjate Raivo Heina ja Raivo Küti soovist ehitada valmis mandrit ja Saaremaad ühendav sild, mille jaoks vaja minevad 400–500 miljonit eurot tuleks ettevõtjate, pensionifondide ja laenude toel.

"Ega siin suurt midagi juba hulk aastaid varem öeldule lisada pole," ütles Eestimaa Looduse mereprogrammi juht Aleksei Lotman ja viitas 2012. aasta otsusele, millega Eesti Ornitoloogiaühing, Eesti Roheline Liikumine, Eestimaa Looduse Fond, Eesti Terioloogia Selts ja teised võrgustiku Eesti Keskkonnaühenduste Koda (EKO) liikmed leidsid, et püsiühenduse keskkonnamõjude strateegilise hindamise aruande lõppjäreldused on valed, ning otsustasid seetõttu hindamise aruande vaidlustada. Keskkonnaamet toona vaidlustust ei arvestanud.

Mõjude hindamises osalenud linnu- ja hülgeeksperdid leidsid toona, et silla puhul ei ole välistatud oluline mõju lindudele ja viigerhüljestele. Strateegilise hindamise aruandes aga jäeti ekspertarvamused kõrvale ja järeldati, et ühendusel ei oleks kaitstavatele lindudele ja viigerhüljestele olulist mõju.

Organisatsioone nõustanud keskkonnaõiguse keskus juhtis toona tähelepanu, et tegemist on pretsedendi väärtusega juhtumiga, sest strateegiliste kavade heakskiitmiseks oleks tulnud kõrvaldada igasugune kahtlus olulise negatiivse mõju tekkimise kohta. "Sillavariandi kasuks otsustamine võiks jäädavalt katkestada viigerhüljeste jaoks ülimalt tähtsa rändetee Väinamere ja Liivi lahe vahel ning tuua kaasa suure hulga rändlindude hukkumise," kirjutas keskus.

Peaminister Jüri Ratas ütles vastuseks ettevõtjate ideele ehitada ise valmis Saaremaale viiv sild, et initsiatiiv ei tohi olla karistatav ja riik peab sellele omalt poolt kaasa aitama. Ratas tõdes, et projekti arvutused vajavad ülevaatamist ja arutamist ning ta soovib Heina ja Kütiga isiklikult kohtuda. Kokku saadakse mõne nädala pärast. Pikemalt Ratase seisukoht siin.

Reformierakondlane Jürgen Ligi leidis, et kui silla rajaks oma vastutusel erasektor ja oleks lootus riigilt garanteeritud renti saama hakata, on asi väga keeruline. Pikemalt saad sellest lugeda siit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. January 2018, 02:07

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing