Kindlustusselts hoiatab Lätti reisijaid autovaraste eest

Foto: Reuters/Scanpix
Äripäev • 12. aprill 2018 kell 5:30

Lätis ja Leedus on sagenenud autoosade ja -seadmete vargused sõidukitelt ning Lätis kasvas mullu autovarguste arv, näitab PZU Gruppi kuuluvate Balti kindlustusseltside statistika.

Seetõttu soovib selts reisides hoida eriti uusi ja kallimaid sõidukeid valvega parklas.

„Kuna ainuüksi kallima BMW küljepeegli vargus toob kaasa vähemalt 500eurose kahju, mis kaskokindlustuseta tuleb katta omanikul, siis probleemide vältimiseks tasub Lätis ja Leedus reisides hoida sõidukit valvega parklas. Kõige sagedamini jahivad kurjategijad kallimaid ja uuemaid sõidukeid,“ kommenteeris PZU sõidukikahjude grupi juht Jaanus Tanne kindlusettevõtete PZU Kindlustus (Eesti), Balta (Läti) ja Lietuvos Draudimas (Leedu) statistika  põhjal.

Seltside statistika näitab, et Lätis ja Leedus on levinud autoosade vargused ning ka sõidukeid varastatakse varuosade saamise eesmärgil. 

Leedu kindlustusselts Lietuvos Draudimas registreeris Leedus jaanuaris-veebruaris kaks korda rohkem autoosade vargusi kui eelmisel aastal, eriti said kannatada BMWd. Mustal varuosade turul on kõige nõutumad küljepeeglid, multifunktsionaalsed roolid, esituled ja multimeediaseadmed. Volkswagenitelt kaovad kõige sagedamini multimeediaseadmed ja küljepeeglid.

Eestis varastatud autod leiti Leedust

PZU Kindlustuse klientidelt varastati Eestis 2017. aastal kuus autot, üks neist Lätis. Varastatud autodest saadi kätte kolm ning kõik Leedust. Kui mõned rehvivahetushooajaga seonduvad autorataste vargused välja arvata, siis autodetailide kallale pikanäpumehed Eestis eriti ei kipu.

Lätis kasvasid kindlustusseltsil Balta autovargused 2017. aastal 55 protsenti ning aasta alguses veel 4 protsenti. Lätis langevad kõige lihtsamini autovaraste saagiks kaugvõtmega (keyless) autod, juhul kui neil puudub täiendav immobilaiser. Balta klientidelt varastati mullu 28 uut autot ning kokku 152 autot väljalaskeaastaga 2013-2017 – automarkidest oli mõlemas kategoorias esikohal Subaru. Varuosad kaovad BMW X-seeria ning 3. ja 5. seeria sõidukitelt ning Porsche, Volvo ja Volkswageni kallimatelt mudelitelt – peamiselt roolid, multimeediaseadmed ja ka küljepeeglid.

Hetkel kuum