Armeenia protestikandidaadile avati tee võimule

03. mai 2018, 10:54
Nikol Pašinjan oma pooldajatega.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180503/NEWS/180509917/AR/0/AR-180509917.jpg

Armeenias võimul olev Vabariiklik partei teatas eile õhtul, et toetab opositsiooni esitatud kandidaati peaministri kohale, vahendas panarmenian.net.

Jutt käib Nikol Pašinjanist, kelle saamisele peaministriks nad teisipäevasel hääletusel parlamendis vastu olid. Vabariikliku partei esindaja teatas nüüd, et nad ei käi välja oma kandidaati ning tagavad Pašinjanile kolmandiku parlamendi häältest. Otsus tehti teatavaks pärast seda, kui Vabariikliku partei esindajad olid kohtunud oma juhi, 23. aprillil peaministri kohalt tagasi astunud Serž Sargsjaniga.

Uut peaministrit hakkab Armeenia parlament valima 8. mail ning praegu on teada vaid üks kandidaat sellele kohale, opositsiooni esindaja Nikol Pašinjan, kelle valimine sealsamas 1. mail läbi kukkus. Toona sai Pašinjan 105liikmeliselt parlamendilt 45 toetushäält, valituks saamiseks oli aga vajalik 53 saadiku toetus.

Armeenias puhkes aprilli keskpaigas poliitiline kriis, mis on toonud tänavatele protestijad. Pärast teisipäevast läbikukkumist parlamendis kutsus Pašinjan rahvast üles meeleavaldusega jätkama. Eile blokeerisidki meeleavaldajad maanteid ja juurdepääse ametiasutustele pealinnas Jerevanis, samuti oli häiritud raudteeliiklus ja lennujaama töö.

Kes on Nikol Pašinjan?

Pašinjan on sündinud 1977. aastal Armeenias, aastal 1995 lõpetas ta Jerevani ülikooli ajakirjandusosakonna. 1990ndate algusest on töötanud ajakirjaniku ja toimetajana erinevates väljaannetes ning 1999. aastast sai temast päevalehe Haykakan Zhamanak peatoimetaja.

Aastal 2008 oli ta uuesti presidendiks kandideeriva Levon Ter-Petrosjani valimismeeskonna liige. Pärast 1. ja 2. märtsi Jerevani rahutusi kuulutati Pašinjan tagaotsitavaks ning 2009. aastal andis ta end ise võimudele välja. Jaanuaris 2010 mõisteti ta rahutuste korraldamise eest seitsmeks aastaks vangi. Hiljem kohus lühendas tähtaega ning 2011. aastal vabanes Pašinjan tänu Armeenia iseseisvuse 20 aasta tähistamisele väljakuulutatud amnestiale.

Aastal 2012 ja 2017 valiti ta parlamenti, kus ta praegu kuulub opositsioonierakonda Elk.

Eelmise aasta septembris kandideeris Pašinjan Jerevani linnapeaks, kuid jäi teiseks, saades 21% häältest.

Selle aasta aprillis käivitas ta protestiliikumise peaminister Serž Sargsjani valimise vastu. 22. aprillil pidasid Pašinjan ja Sargsjan läbirääkimisi, kuid peaministriks nimetatud Sargsjan lahkus kohtumiselt pärast seda, kui opositsiooniliider oli talle teatanud, et see kohtumine on vaid selleks, et arutada Sargsjani erruminekut.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. May 2018, 10:59

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing