Äripäev • 3. mai 2018 kell 7:54

Armeenia protestikandidaadile avati tee võimule

Nikol Pašinjan oma pooldajatega.  Foto: epa

Armeenias võimul olev Vabariiklik partei teatas eile õhtul, et toetab opositsiooni esitatud kandidaati peaministri kohale, vahendas panarmenian.net.

Jutt käib Nikol Pašinjanist, kelle saamisele peaministriks nad teisipäevasel hääletusel parlamendis vastu olid. Vabariikliku partei esindaja teatas nüüd, et nad ei käi välja oma kandidaati ning tagavad Pašinjanile kolmandiku parlamendi häältest. Otsus tehti teatavaks pärast seda, kui Vabariikliku partei esindajad olid kohtunud oma juhi, 23. aprillil peaministri kohalt tagasi astunud Serž Sargsjaniga.

Uut peaministrit hakkab Armeenia parlament valima 8. mail ning praegu on teada vaid üks kandidaat sellele kohale, opositsiooni esindaja Nikol Pašinjan, kelle valimine sealsamas 1. mail läbi kukkus. Toona sai Pašinjan 105liikmeliselt parlamendilt 45 toetushäält, valituks saamiseks oli aga vajalik 53 saadiku toetus.

Armeenias puhkes aprilli keskpaigas poliitiline kriis, mis on toonud tänavatele protestijad. Pärast teisipäevast läbikukkumist parlamendis kutsus Pašinjan rahvast üles meeleavaldusega jätkama. Eile blokeerisidki meeleavaldajad maanteid ja juurdepääse ametiasutustele pealinnas Jerevanis, samuti oli häiritud raudteeliiklus ja lennujaama töö.

Levon Ter-Petrosjan oli Armeenia president aastail 1991 kuni 1998. Seejärel, pärast aastaid poliitikast eemalolekut, otsustas ta naasta ja alustas 2007. aastal valimisvõitlust 2008. aasta presidendivalimisteks. Tema vastaskandidaat oli üks tema enda valitsuskabineti liikmeid, peaminister Serž Sargsjan. Ametlikel tulemustel sai Ter-Petrosjan valimistel vaid 21,5% häältest ning ta teatas, et valimisi oli võltsitud. See tõi tänavatele tuhandeid tema toetajaid, kes nõudsid uusi valimisi. Pärast nädal aega kestnud massimeeleavaldusi saatis valitsus inimestele peale politsei ja sõjaväe. 1. märtsil toimunud kokkupõrkes sai surma kümme inimest.

Serž Sargsjan on aastaid olnud Armeenia tipp-poliitik, kauaaegne välisminister, seejärel 2007-2008 peaminister ja 2008 kuni selle aasta aprillini president. 17. aprillist sai temast taas peaminister, kuid oli sunnitud 23. aprillil suurte meeleavalduste tõttu ametist tagasi astuma.

Kes on Nikol Pašinjan?

Pašinjan on sündinud 1977. aastal Armeenias, aastal 1995 lõpetas ta Jerevani ülikooli ajakirjandusosakonna. 1990ndate algusest on töötanud ajakirjaniku ja toimetajana erinevates väljaannetes ning 1999. aastast sai temast päevalehe Haykakan Zhamanak peatoimetaja.

Aastal 2008 oli ta uuesti presidendiks kandideeriva Levon Ter-Petrosjani valimismeeskonna liige. Pärast 1. ja 2. märtsi Jerevani rahutusi kuulutati Pašinjan tagaotsitavaks ning 2009. aastal andis ta end ise võimudele välja. Jaanuaris 2010 mõisteti ta rahutuste korraldamise eest seitsmeks aastaks vangi. Hiljem kohus lühendas tähtaega ning 2011. aastal vabanes Pašinjan tänu Armeenia iseseisvuse 20 aasta tähistamisele väljakuulutatud amnestiale.

Aastal 2012 ja 2017 valiti ta parlamenti, kus ta praegu kuulub opositsioonierakonda Elk.

Eelmise aasta septembris kandideeris Pašinjan Jerevani linnapeaks, kuid jäi teiseks, saades 21% häältest.

Selle aasta aprillis käivitas ta protestiliikumise peaminister Serž Sargsjani valimise vastu. 22. aprillil pidasid Pašinjan ja Sargsjan läbirääkimisi, kuid peaministriks nimetatud Sargsjan lahkus kohtumiselt pärast seda, kui opositsiooniliider oli talle teatanud, et see kohtumine on vaid selleks, et arutada Sargsjani erruminekut.

Hetkel kuum