Artikkel

  Iga juht vajab vahepeal väljavahetamist

  Brainforce Groupi Saksamaa ja Šveitsi tegevjuht Martin SchneiderFoto: Urmas Kamdron

  Igas ettevõttes tuleb ette erakorralisi olukordi, kus oleks abi sellest, kui ettevõttesse tuleks ajutiselt juht hoopis väljastpoolt, räägib interim-agentuuri Brainforce Group Saksamaa ja Šveitsi tegevjuht Martin Schneider.

  Schneider selgitas, et interim-juhtimine on juhtimise tööriist, millega sobitatakse ideaalne kogenud vanemjuht mingiks ajaks keskastme või tippjuhi tasemele. „Näiteks järgmisel nädalal võtab ajutine finantsjuht üle ettevõttes finantsjuhi koha järgmiseks kuueks kuuks, et ta lõpetaks majandusaasta ja siis annab juhtimise üle alalisele finantsjuhile, kes võib ettevõttesse saabuda siis kuue kuu pärast. Üks rakendus on silla loomine juhtimise augus ehk ajutine juht kahe juhi vahel,“ rääkis Schneider.
  Ta lisas, et samuti saab mobiilset juhti kasutada näiteks tehase rajamisel projektijuhina, kes paneb tehase püsti näiteks Hiinas või Indias. „Keegi, kes on seda varem mitu korda teinud ja on selles rollis tõhus." Schneideri sõnul on see väga paindlik mudel, mida on üha paindlikumaks muutuvas maailmas hea kasutada. „Sa ei vaja kogu aeg sama know-how´d ja sama tüüpi know-how´d. Sa ostad sisse seda, mida just praegu vajad.“

  Interim-juht ehk mobiilne juht on kõrgelt kvalifitseeritud juhikogemusega spetsialist, kes tuleb ettevõttesse tööle kindlaks perioodiks, et läbi viia vajalik muutus.

  Interim-juhtimist kasutatakse ühinemiste ja ülevõtmiste ajal, suuremate projektide juures ja nende käivitamise ajal, kriisihetkedel ja olukordades, kus ettevõte vajab muutust või lahendust, mida oma jõududega tekitada ei suuda.

  Variandid interim-juhi töösuhteks ettevõttega:

  Teenusleping

  Käsundusleping

  Tähtajaline tööleping

  Hiljuti kerkis meedias interim-juhi väljend esile, kui Danske Bank teatas tegevjuhi asendamisest uue juhi leidmiseni interim-juhiga, kes tuli siiski panga seest. „Sellises olukorras peab kiiresti tegutsema. Nii on igas ettevõttes. Sa ei saa jääda vaatama, mis juhtub," ütles Schneider ja lisas, et kui on tavapärasest erinev olukord, tuleb reageerida võimalikult kiiresti. „Kui lased probleemil püsida, on see su mainele ajakirjanduses ja turul väga halb," tõdes ta.
  Järgneb intervjuu Martin Schneideriga:
  Kui kaua on interim-juhtimist kasutatud?
  Interim-juhtimine on 40 aastat vana. Brainforce oli selle ala pioneer Lääne-Euroopas, me alustasime 1979. aastal. Turul ei olnud sel ajal kedagi teist.
  Kas viimase majanduskriisi ajal oli interim-juhtimisele suurem nõudlus?
  Ma ei saa seda öelda, et nõudlus oleks suurem olnud. Eri majandustsüklites on vaja erinevaid oskusi: kui on kasvuperiood, palgatakse juhte, kes on rohkem suunatud laienemisele, uutele turgudele. Kui on turu kokkutõmbumine, majanduskriis, on vaja keskenduda ettevõtte ümberkorraldamisele, kokkutõmbamisele, kulude vähendamisele.
  Kui on kriis, ei taha ettevõtted raha kulutada, isegi kui neil on selge vajadus õigete oskuste jaoks. Ümberkorraldamine võib lõppeda ka ebaõnnestumise ja pankrotiga. See on kõige kallim valik, aga vahel ettevõtted valivad selle variandi.
  Kõik ümberkorraldamised, mis me teinud oleme, näitavad, et tugev interim-uht saab firma päästa ja olukorra ümber pöörata. Kui otsustatakse seda mitte teha, on pankrotistumise risk väga kõrge.
  Kui juht tuleb ettevõttest väljastpoolt, võidakse seda vaadata kui olukorda, kus tuleb keegi väljapoolt tegema raskeid otsuseid, inimesi lahti laskma. Kas interim-juhte kasutatakse raskete otsuste vastuvõtmisel ja elluviimisel, et ettevõtte enda juhid ei peaks seda tegema?
  Interim-juht on seal selleks, et otsuseid vastu võtta. Ta on seal, et teha ausaid õiglasi otsuseid. Tema suur eelis on, et ta on erapooletu. Tal ei ole ettevõttes ajalugu ja ta ei tee seal endale karjääri. Ta saab teha otsuseid vaid faktidele ja hindamistele tuginedes.
  Kui ettevõttesisene juht peab tegema keerulisi otsuseid, on ta ettevaatlikum nende inimeste vallandamisel, kellega tal on soojemad suhted. Nii on töötaja vaatepunktist tegelikult interim-juht ausam. Ta püüab hoida häid inimesi ja arendada neid, kellel on potentsiaali kasvamiseks ja ettevõttes püsimiseks, ning loobub töötajatest, kelle panus võrreldes teistega ei ole nii suur.
  Tihti näeb ettevõtetes seda, et otsuseid ei tehta nii. See viib psühholoogiliselt väga halbade mõjudeni. Inimesed ettevõttes teavad, kes töötab hästi ja kes mitte. Kui juhatus otsustab lasta lahti hea töötaja, siis teavad teised, et ta töötas tegelikult hästi ja et kehvad töötajad püsivad ettevõttes suhete pärast edasi. See on ettevõttele väga halb.
  Interim-juhtimise kasutamine on näidanud, et inimesed hindavad seda, kui neil on keegi, kes on neutraalne ja objektiivne ning kes ei mängi mänge, sest ettevõtetes käib palju sisemist poliitikat. Interim-juht hoidub sellest väljapoole.
  Kuidas mõistab interim-juht ettevõtet ja selle töötajaid, kuhu ta läheb?
  Interim-juhti vahendaval agentuuril on ülesanne leida parim sobivus – inimene, kellel on asjakohane kogemus, ideaalis samal tegevusalal. Ta teab seda tööstusharu või valdkonda, teab seda tüüpi sektorit seestpoolt. Inimesed on erinevad, aga juhtimine on oskus, mis on ülekantav. Inimene, kes on olnud interim-juht mitu aastat ja on täitnud seda rolli eri ettevõtetes, õpib, kuidas olla väga kiiresti uues keskkonnas efektiivne. Tema jaoks ei ole see raske. Vastupidi, inimesed näevad ruttu, et ettevõttesse tulnud inimene on väga kogenud ja temalt saab palju õppida. Targad inimesed töötavad interim-juhiga lähedalt koos, sest nad teavad, et ta lahkub millalgi, aga seni saab temalt palju õppida.
  Inimesed avanevad interim-juhile. Tihti ei räägi inimesed ettevõttes asjadest avatult ja ausalt. Nad on ettevaatlikud selle osas, mida nad kellelegi kommunikeerivad. Interim-juhiga töötajad avanevad tänu tema objektiivsusele ja erapooletusele ning tulevad välja uute ideedega. Tõde tõuseb nii palju paremini pinnale kui olemasolevas struktuuris.
  Kuidas lahendab interim-juht probleemid, mida senised juhid pole lahendada suutnud?
  Peamised probleemid ettevõtetes on seotud juhtimisega. Tavaliselt ei ole need tehnilised probleemid, vaid juhtimisvead: kuidas sa juhid inimesi ja kuidas sa töötad nendega koos, kuidas sa vabastad inimeste potentsiaali. Need on juhtimisoskused. Mitte kõik juhid ettevõtetes ei ole selles väga head. Võib-olla neid edutati juhi kohale mitte nende juhioskuste pärast, vaid hoopis seetõttu, kui kaua nad on ettevõttes töötanud või on nad väga head tehnilistes asjades, aga inimeste juhtimises kukuvad läbi. See ei ole nende tugevus. Kui sa tood ettevõttesse kellegi, kes on väga tugev inimeste juhtimises ja õigetele inimestele õigete ülesannete ja rollide jagamises, lähevad asjad väga kiiresti paremaks.
  Interim-juhi käe all pöörduvad asjad ümber. Inimesed hakkavad teistmoodi käituma ja tegema õigeid asju. Ta juhatab seda nagu dirigent kontserti: kui dirigent teeb õigeid asju ja organiseerib õigesti, on kontsert edukas, aga kui ta kukub läbi, kukub ka kontsert läbi. Kuna ta on seda varem korduvalt teinud, suudab ta väga kiiresti olukorda hinnata ja näha, mida on vaja teha teisiti.
  Te ütlesite, et juhid ei ole enamasti väga head inimeste juhtijad. Mis on kõige olulisem asi, mida interim-juht paremini teha saab?
  Juhtimine ei ole miski, mida õpid õpikust või koolis. Juhtimist õpid aastatepikkuse juhtimiskogemusega ja selle kõrval on oluline ka mõningane talent. Mõne inimese jaoks tuleb tänu nende loomusele inimeste juhtimine palju kergemini. Empaatia on väga oluline iseloomuomadus juhtimises ja emotsionaalne intelligentsus. Neid omadusi ei ole kõigil. Seetõttu on ettevõttesse interim-juhi valimine inimese valimine. Samuti sõltub see olukorrast, kus ettevõte on: kas ettevõttele on vaja kasvatajat või ümberkorraldajat.
  Juht, kes on väga edukas ettevõtte kasvatamises, võib ettevõtet ümber korraldades läbi kukkuda, sest need olukorrad vajavad erinevaid oskusi. Seetõttu võib ettevõte olla kasvufaasis väga edukas, aga majandusolukorra muutudes satub ta hätta. Siis imestatakse, et see juht on alati olnud nii edukas. See ei ole tegelikult üllatus, sest erinevad olukorrad nõuavad juhilt erinevat profiili ja oskusi. Sellisel juhul võib olla vaja kedagi teist ettevõtet juhtima.
  Näiteks Nokia juht sisenes ettevõttesse, kui ettevõte oli pankroti äärel. See oli 2000. aastate alguses. Ta võttis tegevjuhi koha ja pööras olukorra paari aastaga ümber. Ta 20kordistas ettevõtte väärtuse kolme aastaga väga lootusetus olukorras, sest suutis halva olukorra ümber pöörata. Ettevõtte olemasolev juhatus oli olnud alati väga edukas, aga kui turul olukord muutus, ei osanud nad enam midagi peale hakata. Erinevas faasis ja erinevas olukorras on vaja erinevaid inimesi.
  Kes on tänapäeval head juhid? Milliseid juhte on meil praegu vaja?
  Ma arvan, et üldiselt peavad head juhid olema inimesed, kes saavad hakkama suure määramatusega. Sa ei tea, mis juhtub turul järgmise kolme või viie aastaga. Nad peavad olema võimelised tegema asju teisiti kui varem, katsetama uute asjadega, võtma riske. Selle järele on üha suurem nõudlus. Need ajad on kindlasti ümber, kus võis öelda, et me oleme teinud nii viimased 20 aastat, järgmised 10 aastat võib samamoodi jätkata. See on kindlasti minevik, see ei tööta enam.
  Vaja on paindlikkust, paindlikku mõistust, riskide võtmist, asjade tegemist uutmoodi. Nokias oli täpselt nii: ükski kivi ei jäänud oma kohale, asju tehti fundamentaalselt teisiti.
  Äkki oleks hea mõte panna idufirmade juhid juhtima vanu tööstusi ja vastupidi. Kas see oleks kasulik?
  Selles on mõningane tõde. Edukad idufirmad on tavaliselt edukad seetõttu, et seal on pundis ka mõned kauem tegutsenud juhid. Tavaliselt ei ole noortel inimestel idufirmades juhtimiskogemust ja oma noore ea tõttu ei ole neil ka piisavalt kogemusi elust. Neil ei ole juhioskused veel arenenud. Nad on väga head sisulise ja tehnoloogilise poole pealt, nad on loomingulised ja uute ideedega. See on täiuslik, aga mitte piisav. Me teeme idufirmades palju interim-juhtimist. Tavaliselt vajavad nad suuremate kogemustega juhti või personalijuhti või kedagi sellist. On vaja inimesi, kes toovad kaasa palju kogemusi. Kombinatsioon noortest ja vanadest on täiuslik.
  See ei toimiks, et võtad idufirmast väheste juhtimiskogemustega noore inimese juhtima suurkorporatsiooni. See oleks tavaliselt läbikukkumine. Aga suurfirmadele saavad noored anda nõu uute teemade juurutamisel.
  Nii et nad saavad olla nõuandjad?
  Nad saavad olla nõuandjad või osa nn korporatsioonide startup'idest. Nad saavad suurfirmade sees arendada uusi teenuseid või tehnoloogiaid nagu idufirma. Ka seal on kogemustega juhtide ja värskete ideedega noorte kombinatsioon olnud edukas.
  Milliseid näiteid on sellest, kuidas interim-juhtimist on kasutatud idufirmades?
  Meil oli Šveitsis väga edukas näide, kus metalli 3D-printimisega tegelevast 15 inimesega idufirmast lahkus järsku kolm võtmeisikut, et alustada konkureeriva ettevõttega. Investoril oli tõsine mure: kas kirjutada see investeering korstnasse või käivitada ettevõte uuesti. Ta palkas meie kaudu interim-juhi seda ettevõtet juhtima. Meie pakutud juht täitis seal mitme juhi ülesandeid: tegevjuht, tootmisjuht, personalijuht, müügijuht, põhimõtteliselt kõik rollid, mida need kolm lahkunud juhti olid enne täitnud. Ta pidi tagama, et nende kliendid ei läheks üle konkureerivasse firmasse, pidi firma sisemiselt stabiliseerima, et rohkem inimesi ei lahkuks, pidi tagama, et tootmiskvaliteet paraneks, tellimused oleksid täidetud ja et leitaks uusi kliente. Ta palkas uusi inimesi ja õpetas nad välja. Pärast kahte ja poolt aastat, kui ta seda ettevõtet osalise tööajaga juhtis, müüdi see idufirma maha ühele Saksa grupile. Investor oli väga rahul, sest investeeringust ilma jäämise asemel sai ta selle rahaks teha.
  See oli eduka interim-juhtimise näide, kus kogenud juht, kes oskab selle tehnoloogiaga tegeleda ning keerulisi olukordi lahendada, suutis olukorra ümber pöörata.
  Kellele on interim-juhtimist vaja?
  Igal ettevõttel on olukordi, kus interim-uht tuleks kasuks. Mõnel firmal on selliseid olukordi iga paari aasta tagant, mõnel on aga vaja kohe 10 interim-juhti, et eriolukord lahendada või laieneda uutele turgudele ja kiiresti reageerida. Interim-juhtimine on alati väga tõhus siis, kui on mingisugune erakordne olukord. Selleks, et mitte aega kaotada, kuni sa leiad võib-olla poole aasta pärast konkreetse eesmärgi jaoks ideaalse inimese, saab interim-juht alustada kohe, järgmisel nädalal. Sellel on suur väärtus iga ettevõtte jaoks.
  Mida te soovitaksite neile juhtidele, kes peavad ettevõttes suuri muutusi läbi viima, aga ei taha tuua ettevõttesse juhti väljastpoolt?
  Interim-juht ei võta alati tegevjuhi rolli. Tavaliselt asub ta finants- või personalijuhiks või tehasejuhiks, tootmisjuhiks, kvaliteedijuhiks jne. Väljastpoolt võib tulla ka projektijuht.
  Interim-juht võib olla ka tegevjuhi nõuandja: ta assisteerib juhti ja toetab teda konkreetses olukorras. Ta ei pea olema juhipositsioonis ja otsuseid vastu võtma, aga on toetav partner juhile. Sellel on suur väärtus. See võib toimuda ka mitte teiste ees. Mida kõgemal positsioonil juht on, seda üksildasem ta on. Tegevjuht on üldiselt päris üksildane. Ta ei saa kõike arutada juhatuse ja kolleegidega. Selline tegevjuht on tavaliselt väga õnnelik, kui teine tegevjuht, kes tema äri mõistab, on tema jaoks paarilisena olemas. Tõeliselt head juhid mõistavad, milles neil on vaja abi. Hea juht saab aru, kus tal on kas mingi nõrkus või kus on tal olukord, kus näiteks ajapuuduse tõttu ta ei saa seda ise teha.
  Hea juht peab teadma, et ta ei suuda kõike ise teha. Ta vajab abi kas ettevõtte seest või väljast. Ettevõtte seest selle inimese leidmine on prioriteet, aga see ei ole tihtipeale võimalik. Võib olla inimesi, keda saaks arendada, aga nad ei ole veel selleks rolliks valmis. Sa võid vajada interim-juhti, kes samal ajal inimesi arendab ja aitab kasvatada potentsiaali. Kui sa paned juhi positsiooni inimese, kes selleks valmis ei ole, ta põleb läbi, ta võib läbi kukkuda, tema karjäär võib olla murtud. Interim-juhilt saab aga palju õppida ning seejärel astuda järgmise sammu.
  Kas interim-juht peab tulema ettevõttest väljastpoolt? Danske Bank teatas hiljuti, et senise tegevjuhi asemel astub sellesse rolli interim-juht ettevõtte seest, kes juhtis enne seda Danske Taani üksust.
  Suurkorporatsioonid teevad seda tihti sel moel. Mul tekib küsimus, et kui ta lahkub, jääb tema senisesse kohta tühi koht. Kui pank suudab selle koha kergesti täita ja ta ei jäta Taani üksusesse vaakumit, võib see olla hea lahendus. Muidugi tunneb ta panka ja selle toimimist, see on ühelt poolt eelis. Aga see võib olla ka miinus selles mõttes, et kui sa oled töötanud pikka aega samas keskkonnas, oled sa liialt keskendunud enda protsessidele ettevõttes. Väline inimene võib aga tuua sisse uusi ideid, värsket verd, võrdluspunkti, kuidas saaks asju teha teisiti.
  Nüüd on olukord, kus pank on kriisis, seal on käinud rahapesu, ja uus ajutine juht tuleb selle ettevõtte seest.
  Ma seda ei kommenteeri. See võib olla probleem, aga ma ei tea selle olukorra detaile ja seetõttu ma ei saa seda konkreetset juhtumit kommenteerida. Aga üldiselt on hea, eriti kriisiolukorras, kui on ettevõttes keegi väljastpoolt.
  Millest see teile kõneleb, kui Danske Bank on kriisis ja selle juht võetakse maha ning asendatakse kuni uue juhi leidmiseni interim-juhiga?
  Sellises olukorras peab tegutsema. Nii on igas ettevõttes. Kui on tavapärasest erinev olukord, siis mida kiiremini reageerid, seda parem. Kui lased probleemil püsida, pole see hea mainele ajakirjanduses ega turul. See saadab ettevõtte sees inimestele vale sõnumi ega tee asju paremaks. Vastupidi, asjad võivad halveneda. Sellistel juhtudel tuleb tegutseda eriti kiiresti, päevade jooksul.
  Kas teie oleksite soovitanud neil võtta interim-juht väljastpoolt?
  Ma ei peaks kommenteerima, mida peaks ettevõte tegema. See on nende otsus. Üldiselt on aga parem sellises olukorras leida keegi väljastpoolt.

  Eestis on interim-juhid valdavalt rahvusvaheliste ettevõtete kogemustega juhid. Nad on teinud märkimisväärset karjääri juhtimises ja/või oma valdkonnas ning neil on huvi veelgi oma pädevust kasvatada ja edasi arendada.

  Õige eelduse interim-juhiks loob suur kogemustebaas, jätkuv huvi aktiivselt turul olla ning võtta vastu uusi väljakutseid. Interim-juht ei ole see, kes tööd otsib, interim-juhi otsib töö reeglina ise üles.

  Eela Velström, interim-agentuuri Velström Vallner Tohver kaasasutaja ja partner

  Eestis hakatakse vaikselt ajutise juhi mõttest aru saama

  Interim-agentuuri Velström Vallner Tohver kaasasutaja ja partner Eela Velström ütles, et Eesti ettevõtted hakkavad vaikselt mõistma, mis interim-juhtimine üldse on. „Kui me neli aastat tagasi asutasime oma agentuuri, pidime oma tegevust alguses üsna palju selgitama. Enam nii pikka sissejuhatust vaja ei ole. Kõik tunnetavad, et tööjõuturg on väga muutunud.“

  Ta märkis, et nad on agentuuri kogunud 130 interim-juhtimisest huvitatud inimest, kuid kõigil neist ei ole veel interim-juhtimise kogemust. „Meile oli üllatus, et selles võrgustikus on umbes kolmandik inimesi juba pikka aega sedasi töötanud, näiteks projektipõhiselt. Agentuur annab neile hea toe, meie aitame neid juriidiliselt ja muul moel, me oleme tööjõu värbamisfirma.“ Velström ise on praegu korraga interim-juht viies ettevõttes.
  Velström märkis, et vajadus interim-juhi järele võib olla väga erinev. Näiteks tippjuhi lahkumine: kui hakatakse juhti otsima avaliku konkursiga, võib see aega võtta mitu kuud. „Selline nn vahejuhtimine on klassikaline olukord, kus otsitakse interim-juhti,“ rääkis ta.
  Teised juhtumid on tema sõnul siis, kui ettevõte on enda jaoks ebatavalises seisus. „Näiteks idufirmad või muutuste keskel olevad ettevõtted, kellel ei ole võimalik võtta uusi pikkade lepingutega töötajaid, kuid on vaja täita mingisuguseid ülesandeid.
  Velström ütles, et Eestis ei ole veel võimalik trende välja tuua, kuid Euroopa andmetel on interim-juht ettevõttes keskmiselt üheksa kuud. „Mina olen kõige pikema interim-juhi ülesande teinud kuus kuud. Ma olen olnud interim-juhiks rohkem kui 25 ettevõttes.“
  Krimeltes ei saanud ajutine juht OÜtada
  Krimelte juht Jaan Puusaag rääkis, et nad päris puhast interim-juhtimise teenust ei kasuta, aga nad said lahenduse hetkelisele probleemile läbi agentuuri. „Kui sul on pikalt koos olnud üks meeskond, kus on saanud karjapoisist valdkonna juht ja inimesed on igati läbi põimunud läbi erinevate emotsioonide ja kogemuste, võib tulla karjapoisile vastu kompetentsi lagi." Tema sõnul võib olla sellisel juhul väga keeruline jõuda otsusteni, et meeskonnas on vaja teha mingeid muutusi. „See võib tekitada ka tema alluvates motivatsiooniprobleeme. Meil oli vaja, et tuleks üks inimene, aitaks vaadata peeglisse ja teha sellised otsused ära.“
  Puusaag kirjeldas, et ta läks agentuuri konsultatsioonile ja sai endale hoopis täiskohaga juhatuse liikme. „Peeter Tohver on meil täiskohaga juhatuse liige ja mitte tähtajaliselt, vaid tähtajatult.“
  Interim-juhid kasutavad neid juriidilisi võimalusi, mis on turul kehtestatud: töövõtulepingud, teenuse osutamine osaühingu kaudu, tähtajalised lepingud. Puusaag ütles, et kuna juhatuse liige ei saa olla ettevõttes OÜ alt, palkasid nad ta ettevõttesse tööle.
  Puusaagi hinnangul liigub majandus tulevikus üha rohkem jagamismajanduse poole, mis tähendab, et OÜtamise taunimine oleks igandisse kinni jäämine. "Järjest rohkem on inimesed valmis pakkuma oma erialaseid teadmisi mitmetele ettevõtetele ja selleks polegi rohkem vaja kui ühte OÜd,“ rääkis ta. Ka Velströmi hinnangul võiks riik tulla rohkem vastu ja ei tohiks suruda asju raamidesse.
 • Hetkel kuum
Rait Kaarma: mis tõi meid siia, viib meid ka edasi – Warren Buffetti eeskujul
Raamatute ja raha lugemine pole üksteist välistavad – vastupidi; väiksem või suurem bibliofiilia nooruses võib viia raha lugemiseni küpsemas vanuses, kirjutab vandeadvokaat Rait Kaarma arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Raamatute ja raha lugemine pole üksteist välistavad – vastupidi; väiksem või suurem bibliofiilia nooruses võib viia raha lugemiseni küpsemas vanuses, kirjutab vandeadvokaat Rait Kaarma arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Keskpank: euribori tipp peaks saabuma sügisel Ettevõtjatele tuleb kasum tänavu raskemalt
Kuigi euroala inflatsioonitempo aeglustub, jääb see kõrgemaks rahapoliitilises eesmärgis ettenähtust, mistõttu oodatakse rahaturgudel euribori tõusu, rääkis keskpanga prognoosimeeskonna juht Rasmus Kattai.
Kuigi euroala inflatsioonitempo aeglustub, jääb see kõrgemaks rahapoliitilises eesmärgis ettenähtust, mistõttu oodatakse rahaturgudel euribori tõusu, rääkis keskpanga prognoosimeeskonna juht Rasmus Kattai.
USA aktsiad jätkasid rallit
Reaalajas börsiinfo
Palgatööl läbipõlenud viljandlane lõi ettevõtte: saan nüüd teha seda, mida naudin
Palgatööd tehes läbipõlenud muusik ja literaat Üllar Priks ehk Myrakas teeb Viljandis esimesi samme ettevõtjana.
Palgatööd tehes läbipõlenud muusik ja literaat Üllar Priks ehk Myrakas teeb Viljandis esimesi samme ettevõtjana.
Valitsus jätnuks Sutteri preemiata, nõukogu ei pidanud seda mikski "Kuidas saab maksta preemiat, kui nad ei ole ülesannetega hakkama saanud?"
Valitsusega piike murdnud Hando Sutterile võinuks tüli Reformierakonna ministritega kalliks maksma minna, sest ei rahandus- ega peaminister pea põhjendatuks maksta lahkuvale Eesti Energia juhile üle 75 000 euro tulemustasu. Ettevõtte nõukogu ei pidanud valitsuse kriitikat aga mikski.
Valitsusega piike murdnud Hando Sutterile võinuks tüli Reformierakonna ministritega kalliks maksma minna, sest ei rahandus- ega peaminister pea põhjendatuks maksta lahkuvale Eesti Energia juhile üle 75 000 euro tulemustasu. Ettevõtte nõukogu ei pidanud valitsuse kriitikat aga mikski.
Barack Obama: kui Putin kaotab, siis see ei tähenda, et olemegi võitnud
Endine USA president Barack Obama rääkis Austraalias Sydneys esinedes, kui katki – ja miks – on maailm. Suurt süüd näeb ta ka meedial.
Endine USA president Barack Obama rääkis Austraalias Sydneys esinedes, kui katki – ja miks – on maailm. Suurt süüd näeb ta ka meedial.
Eesti Gaas hakkab Latvijas Gazega lõunanaabrite jaeturul võistlema
Maikuust avaneb Lätis kodutarbijate gaasiturg ning seal kavatseb kaasa lüüa ka Eesti Gaas.
Maikuust avaneb Lätis kodutarbijate gaasiturg ning seal kavatseb kaasa lüüa ka Eesti Gaas.
Roheliste erakonna juhatus astub tagasi
Viimastel riigikogu valimistel hävingu läbi teinud Roheliste erakonna juhatus astub täies koosseisus tagasi.
Viimastel riigikogu valimistel hävingu läbi teinud Roheliste erakonna juhatus astub täies koosseisus tagasi.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.