Äripäev • 18. oktoober 2018 kell 12:55

Soome mõistis laimavate kirjutiste eest reaalse vangistuse

Karistuse toonud leht.  

Helsingi esimese astme kohus mõistis veebiväljaande MV rajajale Ilja Janitskinile aasta ja 10 kuu pikkuse reaalse vanglakaristuse, kirjutavad Soome meediaväljaanded.

Kohtu teatel on tegemist erakordse juhtumiga. Kohtu hinnangul on Janitskin kui MV ja Uber Uutiset omanik, peatoimetaja ja tegevtoimetaja vastutav nendel lehekülgedel toimunud inimeste mainet kahjustanud kirjutiste eest.

Johan Bäckmanile mõistis kohus ühe aasta pikkuse pikkuse tingimisi karistuse ja veel üks naistöötaja sai kolme kuu pikkuse tingimise karistuse.

Kohtu hinnangul on MVs avaldatud suur hulk inimesi solvavaid ja rassistlikke kirjutisi. Kirjutised on sisaldanud valeandmeid, halvustavaid vihjeid ja inimesi puudutavaid tundlikke asjaolusid.

Nende kirjutiste avaldamine ei ole seotud avaliku huviga ega muu sõnavabaduse seisukohalt aktsepteeritava põhjendusega, vaid lood on laimanud ja halvustanud inimesi eriti haigettegeval viisil. Kohtu hinnangul on kirjutiste avaldamise motiiviks inimeste maine hävitamine ja nende ametioskuste kahtluse alla seadmine.

Johan Bäckmanni süüks peab kohus Yle toiimetaja Jessikka Aro räiget au haavamist, tema kirjutised on õhutanud ka teisi sarnasele tegevusele. Nende aluseks on kohtu teatel Aro uurimised ja artiklid Venemaa infomõjutamise teemadel.

Otsust saab edasi kaevata ja prokurör ennustas, et seda ka tehakse.

Hetkel kuum