Pille Ivask • 7. november 2018 kell 13:02
Eesti Ajalehtede Liidu meediakonverents "Meedia ja kriis" Kumu auditooriumis.  Foto: Raul Mee

ERR sai erameedialt sugeda

Eesti erameediakanaleid ühendavad liidud saatsid poliitikutele pöördumise, kus kritiseerivad Eesti Rahvusringhäälingut, et see saab maksumaksja toel juurutada meelelahutuslikku online-sisu ning seega ebaausa konkurentsieelise kommertsportaalide ees. Rahvusringhääling peab kriitikat arusaamatuks.

Eesti Ajalehtede Liidu tegevdirektor Mart Raudsaar selgitas Äripäevale, et ühelt poolt käib jutt küll Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) juurutatavast portaalist Menu, ent teisalt on saadetud märgukiri ka ennetav teade. Raudsaar selgitas, et Põhjamaades on debatt selle üle, kui suures osas ja missugust meelelahutust peaks rahvusringhääling pakkuma, käinud juba aastaid.

"Me küsime, kus peaks olema piir. Kus on rahvusringhäälingu põhifunktsioonid, mida kommertsmeedia ei saa täita?" selgitas Raudsaar ja lisas, et kommertskanalid saavad meelelahutusega väga hästi hakkama ja seega ei peaks ERR maksumaksja raha toel sinna konkurentsi end segama.

Eesti Ringhäälingute Liidu juhatuse esimees Toomas Vara ütles pressiteate vahendusel, et avalik-õigusliku asutuse rahastamine peab toimuma lähtuvalt tema tegevuseesmärkidest ning tuginema riigieelarvelise tegevuse sellisel fokusseerimisel, mis ei tähendaks rünnakut eraettevõtluse vastu.

Väljumine oma rollist

Raudsaare sõnul saavad ERRi konkurentsieelisest online-meelelahutuses kahju suuremad portaalid nagu Delfi, Postimees ja Õhtuleht. Tema sõnul oleks tarvis tõmmata selge piir, missugust meelelahutust võib pakkuda ERR ning missugune peaks jääma kommertsmeedia pärusmaaks.

"Formaadid sulanduvad," ütles Raudsaar. Ta selgitas, et auditoorium on ka üha enam killustumas, mis tähendab, et inimesed kasutavad sisu tarbimiseks erinevaid platvorme ning viise.

ERRi juhatuse esimees Erik Roose ütles ERRi uudisteportaalile, et jääb märgukirja peale nõutuks. "Mulle jäi arusaamatuks, mis on selle mõte," ütles Roose. "ERR teeb oma igapäevast tööd nii teles, raadios kui ka online-uudiste valdkonnas. Vaatajate, kuulajate ja lugejate tähelepanu kinnitavad numbrid näitavad, et meie ajakirjanikud ja kõik teised teevad head tööd. Mina tunnen sellest siirast rõõmu."

Riigiabi on igasugune eelis, mida annavad avaliku võimu organid riigi vahenditest ettevõtjale ja mis kas või potentsiaalselt võib moonutada konkurentsi ning kaubandust Euroopa Liidus.

Hetkel kuum