Äripäev • 8. jaanuar 2019 kell 15:35

Eestil jäi saamata 144 miljonit eurot käibemaksutulu

Euroopa Komisjoni uuringu järgi jäi Euroopa Liidu liikmesriikidel 2016. aastal saamata ligikaudu 150 miljardit eurot käibemaksutulu.

Foto: Andras Kralla

Eestil jäi hinnanguliselt saamata 144 miljonit eurot käibemaksutulu, vahendab Äripäeva teemaveeb finantsuudised.ee.

Euroopa Liidu majandus- ja rahandusküsimuste ning maksunduse ja tolli volinik Pierre Moscovici märkis, et ehkki liikmesriigid on teinud käibemaksu tõhusamaks kogumiseks suuri jõupingutusi, annavad andmed tunnistust sellest, et liikmesriigid saavad käibemaksutulu täiel määral kätte vaid siis, kui reformitakse Euroopa Liidu praegust käibemaksusüsteemi ja suurendatakse koostööd Euroopa Liidu tasandil. „Ei saa nõustuda sellega, et liikmesriikide eelarvesse jääb igal aastal laekumata 150 miljardit eurot käibemaksu, millest 50 miljardit eurot voolab kurjategijate, petturite ja koguni terroristide taskusse,” kritiseeris Moscovici.

Eesti käibemaksulõhe – erinevus eeldatavalt laekuda võiva käibemaksutulu ja tegelikult kogutud summa vahel – oli 7% teoreetiliselt võimalikust käibemaksulaekumisest. Lõhe oli 1 protsendipunkti võrra suurem kui 2015. aastal, aga märksa väiksem kui Euroopa keskmine (12%).

Euroopa Liidu käibemaksulõhe nominaalväärtus vähenes 2016. aastal 10,5 miljardi euro võrra 147,1 miljardi euroni ehk 12,3%ni kogu käibemaksutulust. 2015. aastal oli see näitaja 13,2%. Käibemaksulõhet suudeti vähendada 22 liikmesriigis. Kõige paremaid tulemusi saavutasid Bulgaaria, Läti, Küpros ja Holland, kus käibemaksu alalaekumine kahanes 2016. aastal rohkem kui 5 protsendipunkti võrra. Käibemaksulõhe suurenes kuues liikmesriigis – Rumeenias, Soomes, Ühendkuningriigis, Iirimaal, Eestis ja Prantsusmaal.

Rohkem finantsuudiseid leiab Äripäeva teemaveebist Finantsuudised, kust leiad ka tabeli selle kohta, kui suur on olnud käibemaksulõhe viimastel aastatel Eestis, Lätis, Leedus ja Soomes.

Hetkel kuum