• Jaga lugu:

  Unistused ja tegelikkus: kuidas ettevõtjate plaanid on täitunud

  Tahan jätkuvalt olla valla kõige suurem tööandja, rääkis Läänemaa gasellfirma, turbatootja OÜ Skywind omanik ja juht Erlend Kotkas kolm ja pool aastat tagasi. Tema lootus on purunenud ja purunes temast olenemata põhjustel.

  OÜ Skywind omanik ja juht Erlend Kotkas turbaväljale toodud tootmisseadme juures.Foto: Väinu Rozental
  “Noarootsi valdagi pole enam olemas,” muigas ta. Noa­rootsi vallas tegutsenud Skywind asub nüüd, pärast haldusreformi Lääne-Nigula vallas, mis moodustati viie endise valla ühendamisel. Ja veidi enam kui paarikümne töötajaga firma pole otse loomulikult enam suurvalla suurim tööandja.
  Küll aga on täitunud Kotkase omaaegne teine unistus: soov jätkuvalt pakkuda võimalikult paljudele inimestele maal suurte linnadega konkureerivaid töötingimusi ja palka. “Seda ma olen teinud ka,” kinnitas Kotkas. “Minu juurest pole väga ära mindud, kaadrivoolavust meil ei ole ja see on kindlasti ettevõtte edu üks põhjus.” Gasellilugu Skywindist ilmus 2015. aasta juulis. Ettevõte on olnud Gaselli TOPis ka 2016. ja 2018. aastal ning on ka tänavuses edetabelis.
  Nii mõnigi unistus on täitunud
  Äripäev on viie aasta jooksul kirjutanud inspireerivaid edulugusid kiiresti arenevatest ehk gasellfirmadest, eelmisel nädalal ilmus sarja 100. lugu. Neis lugudes on gasellfirmade juhid muu hulgas avalikustanud oma unistuse, kus võiks ettevõte olla või millega nad ise tegeleksid näiteks viie aasta pärast. Kas unistused on täitunud? Küsisime seda eelkõige neilt, kellest kirjutasime neli-viis aastat tagasi, sest neil on olnud unistuste võimalikuks täitumiseks pikem aeg.
  “Kui me tookord rääkisime, mida kavatseme viie aasta jooksul teha, siis kõik lubatu on ellu viidud,” ütles armeerimistooteid tootva OÜ Eesti Traat arendusjuht ja üks osanikest Raigo Maandi. “Kuna rendipind oli kitsaks jäänud, unistasime päris oma ruumidest ja nüüd on meil tootmishoone Loo alevikus valmis. Pool tootmisest on sinna juba üle viidud ja märtsis tahame lõplikult rendipinnalt lahkuda.” Eesti Traadist kirjutasime 2014. aasta veebruaris. Ettevõte oli Gaselli TOPis ka kolmel järgneval aastal ehk 2015–2017.
  Valdo Kool, Raigo Maandi ja Andres Niineorg ettevõttest Eesti Traat OÜ.Foto: Meeli Küttim
  Unistus uuest tootmishoonest on täitunud ka Viljandi rehvifirma OÜ Aalux Trading omanikul Alar Niilusel, Tartumaal puidust katuseferme tootva OÜ AMV Grupp omanikul Varmo Savimägil ning Tartumaal kartulit ja juurvilja töötleva OÜ Juurviljaait omanikel Toomas Ollissaarel ja Andres Joosingul. Gasellilugu neist ilmus vastavalt 2014 mais, 2015 septembris ja 2016 oktoobris.
  Tartumaal spoonitud pressuksi tootva OÜ Albero Balsa tegevjuht Ain Arbus unistas 2014. aasta märtsis, Pärnus pikkvibusid ja nooli tootva TÜH Falco tegevjuht Siim Talmar 2015. aasta novembris ja Pärnu aiandusfirma OÜ Kuusk AE tegevjuht Andrus Kuusk 2016. aasta juunis tootmispinna olulisest laiendusest ja nende unistus on samuti täitunud.
  OÜ Albero Balsa tegevjuht Ain Arbus unistas 2014. aastal tootmispinna laiendamisest ja nüüdseks on soov täitunud.Foto: Jassu Hertsmann
  Samas Järvamaal martsipanitooteid tootva OÜ Convi Food Sweets omanik Anu Zinovjev, kellest kirjutasime 2014. aasta veebruaris, ning Valgamaal grillmaju tootva OÜ Aarain Furniture omanikest vennad Aares ja Ain Fjodorov 2015. aasta märtsis ilmunud loost unistavad jätkuvalt uuest tootmishoonest.
  Rakveres matkaautosid rentiva ja müüva gasellfirma OÜ Kindel omanikud Karmo Aros ja Martin Tommula ütlesid üle-eelmise aasta augustis ilmunud loos, et nad on oma müügi- ja teeninduskeskusest kaua aega unistanud ja loodavad, et unistus lähiaastail täitub. “Oleme ehitusloa taotlemisel lõpusirgel ja peame läbirääkimisi pangaga,” kinnitas Tommula nüüd. “Loodetavasti sügisel saab hoone valmis.”
  Rakveres matkaautode rentimise ja müügiga tegeleva OÜ Kindle juhatuse liikmed ja omanikud Martin Tommula (vasakul, sinises särgis) ja Karmo Aros (ruudulises särgis).Foto: Väinu Rozental
  Mitu korda kuulsam
  Mitu gasellfirma juhti unistab saada oma valdkonna suurimaks. “Ei ole veel saanud suurimaks, sest ka konkurendid on käivet kasvatanud,” lausus Tallinna kolimisfirma OÜ Adduco juht ja omanik Anton Bazõlev. “Ja viis aastat (unistuse väljaütlemisest – toim) ei ole ka veel täis.” Gasellilugu Adducost ilmus aprillis 2016.
  Kolimisteenust pakkuva OÜ Adduco masinapark ja Anton Bazõlev.Foto: Andres Haabu
  Saaremaal registreeritud OÜ Joogiekspert tegevjuht Tõnis Juulik unistab viie aastaga kasvada Eesti suurimaks kohvi­ettevõtteks ja Tallinna meediaagentuuri OÜ Initiative tegevjuht Indrek Soom tahab saada suurimaks oma valdkonnas. Gasellilugu Initiative’ist ilmus mullu jaanuaris ja Joogieksperdist tunamullu oktoobris, seega unistuse täitumiseks veel aega on. “Veel enam kui suurimaks kasvada, tahame me olla kõige lugupeetavam firma selles sektoris. Me tahame suurimaks kasvada läbi lugupidamise,” toonitas Soom toona.
  Läänemaal ulukilihatooteid tootva ASi Linnamäe Lihatööstus omanikud Tarmo Küla ja Magnus Rüütel ütlesid 2014. aasta oktoobris, et nemad unistavad uue tootegrupiga turule tulla paari-kolme aasta pärast. Ettevõte oli tolleks ajaks teinud mitu aastat koostööd toidu- ja fermentatsioonitehnoloogia arenduskeskusega, et uurida ulukiliha kasulikkust inimesele.
  “Unistus on realiseerunud, aga i-le tuleb täpp veel panna ja see täpp on projekti rahastust silmas pidades kõige kulukam,” rääkis Küla nüüd. “Toode on meil olemas, aga see on riiulil praegu. Me otsime toetust, et teha ära meditsiinilised uuringud, mis tõestavad, et tegu on kasuliku toiduainega.”
  ASi Linnamäe Lihatööstus üks omanik Tarmo Küla.Foto: Eiko Kink
  Küla sõnul ei taha nad, et nende tootega läheks nii, nagu Eestis välja töötatud ja E-Piimas toodetud Südamejuustuga. “Juustutootjad panid pakendile märke, et tegu on tervisele kasuliku tootega,” seletas Küla. “Euroopa toiduohutusamet ütles aga, et need väited ei ole tõestatud ja seega peaks juustule tegema meditsiinilised uuringud.” Seepeale kustutasid juustutootjad toote tervislikkust kiitvad laused pakendilt ära.
  Rahulik pensionipõlv ei taha saabuda
  Viljandis väikeloomadele veterinaarravi osutava OÜ Viljandi Kliinika juht ja omanik Piia Vilu unistas neli aastat tagasi ilmunud loos, et tütar tuleks pärast Eesti Maaülikooli lõpetamist firmasse tööle ja võtaks kunagi ettevõtte juhtimise üle. Unistuse esimene pool on täitunud – tütar Kristi on ema firmas juba teist aastat ametis loomaarstina.
  Väikefirma omaniku või tegevjuhi mõned unistused ei täitu aga ilmselt niipea. Jutt käib unistusest kaheksatunnisest tööpäevast ja vabadest nädalavahetustest. Lootus jääb, et kunagi pensionil olles avaneb lõpuks ometi võimalus reisida, käia teatris-kinos, tegeleda hobidega. Seda muidugi juhul, kui on leitud toimekas mantlipärija ja süda rahul, et sinu asutatud ettevõte toimib edasi.
  OÜ Viljandi Kliinika juhataja, loomaarst Piia Vilu kliinikus oma kassiga.Foto: Väinu Rozental
  Raplamaal metallkonstruktsioone valmistava OÜ Kaiu EKO Metall 71aastane tegevjuht Olavi Kold sõnastas neli aastat tagasi septembris ilmunud loos oma unistuse nii: “Unistan sellest, et saaksin vähemalt viie aasta jooksul rahulikult pensionile minna ja ettevõte jääks toimima. Praegu ma ei ole kahjuks osanud seda asja nii sättida, et võiksin eemale astuda.”
  Nüüd ütleb 74aastane Kold, et tema unistus on ikka sama. “Ma ei saa veel ära minna,” lausus ta. “Ma ei ole küll juba aasta aega tegevjuht, ent olen endiselt juhatuse liige ja omanikeringis. Pean aitama, et ettevõttel paremini läheks, praegu on meil selline madalseis.” Kaiu EKO Metall on olnud Gaselli TOPis neli aastat jutti ehk aastatel 2015–2018.
  OÜ Kaiu EKO Metall 71aastane tegevjuht Olavi Kold unistas neli aastat tagasi pensionile minekust, aga pole veel õnnestunud.Foto: Andras Kralla
  Tõeliselt suurejooneline plaan
  Eriti suurejooneline unistus on äriteenuseid osutava Tallinna firma OÜ 1Office Eesti tegevjuhil ja põhiomanikul Ragnar Everestil. Mullu mais nimetas ta oma unistust lausa supermasterplan’iks. “Tahame luua mitteresidendi jaoks Euroopas ühtse kasutajakogemuse,” rääkis Everest. “Euroopa riikides on erinev seadusandlus, jurisdiktsioon, asjaajamine ja bürokraatia tase. Tahame luua platvormi, millega saab teha baasteenuseid – luua ettevõtet veebis, registreerida, majutada – standardiseeritult ükskõik millises Euroopa riigis. Praegu pakume ühesugust kasutajakogemust oma kontorites kuues riigis. See on nagu õppelabor. Me võimalikult palju ühtlustame, et megaplaan kunagi ellu viia.”
  OÜ 1Office Eesti tegevjuhil ja põhiomanikul Ragnar Everestil on supermasterplan.Foto: Erik Prozes
  Üpris kaugel on ilmselt ka aeg, kui võib täituda Jõgevamaal metallkonteinereid tootva OÜ Birger tegevjuhi ja põhiomaniku Aleksei Männiste unistus. “Unistan, et Rail Baltic ehitatakse valmis. See annaks meile hea võimaluse vedada konteinereid Saksamaale raudteed pidi. Konteinerite vedu raudteel oleks soodsam, sest tegelikult veame me ju õhku,” põhjendas ta mullu augustis ilmunud gaselliloos.
  Prügikonteinerite tootja OÜ Birger tegevjuht Aleksei Männiste (vasakul) ning logistika- ja ostujuht Kuido Kuusk.Foto: Väinu Rozental
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Kalev Kaljuste: pöörame pilgud (ka) Rootsi!
Pärnus tegutseb palju Soome ettevõtjaid, kuid minu arvates tuleks alustada Pärnu linna kui ühe parima elukeskkonna ja atraktiivse ettevõtluskeskkonna turundamist ka Rootsi suunal, kirjutab sotsiaaldemokraatliku erakonna esinumber kohalikel valimistel Pärnus Kalev Kaljuste vastuses Äripäeva valimiste-eelsele küsitlusele.
Pärnus tegutseb palju Soome ettevõtjaid, kuid minu arvates tuleks alustada Pärnu linna kui ühe parima elukeskkonna ja atraktiivse ettevõtluskeskkonna turundamist ka Rootsi suunal, kirjutab sotsiaaldemokraatliku erakonna esinumber kohalikel valimistel Pärnus Kalev Kaljuste vastuses Äripäeva valimiste-eelsele küsitlusele.
Sigade hinnad kukkusid Hiinas tagasi maa peale
Pärast kahe aasta pikkust perioodi kõrgeid sealiha hindu seisab Hiina silmitsi vastupidise probleemiga: sealiha on nüüd ligikaudu poole odavam, vahendab Wall Street Journal.
Pärast kahe aasta pikkust perioodi kõrgeid sealiha hindu seisab Hiina silmitsi vastupidise probleemiga: sealiha on nüüd ligikaudu poole odavam, vahendab Wall Street Journal.
Autojuhtide puudus sundis Briti valitsust järele andma
Suurbritannia peaks varsti teatama ajutistest viisadest autovedajatele, et vähendada suurt tööjõupuudust, vahendab Reuters.
Suurbritannia peaks varsti teatama ajutistest viisadest autovedajatele, et vähendada suurt tööjõupuudust, vahendab Reuters.
Tuntud ärimehe vana vimm päädis Eesti kohtute aastaid kestva kurnamisega
Pea kümme aastat kestnud vaidlus Nõmmel asuva hooldushaigla ümber on käima lükanud kümneid keerukaid juriidilisi vaidlusi ja venitamisi, milles mängivad oma rolli skandaalse ärimehe Anders Tsahkna ammune kibe pettumus ja perekond Seppikute firma.
Pea kümme aastat kestnud vaidlus Nõmmel asuva hooldushaigla ümber on käima lükanud kümneid keerukaid juriidilisi vaidlusi ja venitamisi, milles mängivad oma rolli skandaalse ärimehe Anders Tsahkna ammune kibe pettumus ja perekond Seppikute firma.