Kristjan Pruul • 12 märts 2019

Eesti lobistas Ühendemiraatide maksuparadiisi nimel

Eesti rahandusministeerium oli Ühendemiraatide musta nimekirja lisamise vastu  Foto: Postimees/Scanpix

Peatselt Araabia Ühendemiraatides kaubandussaatkonda avav ning sealsel Expol osalev Eesti seisis Pärsia lahe riigi eest ka Euroopa Liidu Nõukogus, kui üritas vastu seista emiraatide lisamisele Euroopa Liidu maksuparadiiside nimekirja.

Teisipäeval täiendas Euroopa Liit "musta nimekirja" jurisdiktsioonidest, mida võib pidada maksuparadiisideks. Vahetult enne nimekirja vastuvõtmist olid Itaalia ja Eesti püüdnud seda päevakorrast maha võtta, kirjutab Reuters.

Itaalia loobus oma vastuseisust pärast seda, kui Roomale anti kinnitus, et emiraadid võetakse nimekirjast välja pärast seda, kui riik on vastu võtnud Euroopa Liidu maksustandarditele vastavad seadused.

Maksuparadiiside nimekirja kinnitamiseks oli vaja ühehäälset "jah"-sõna ning näiteks Holland jättis kasutamata oma vetoõiguse Hollandi ülemereterritooriumi Aruba lisamise üle nimekirja. Suurbritannia andis nõusoleku talle kuuluva Bermuda lisamiseks eelmisel nädalal.

Üldiselt tuli Reutersi andmetel nimekirja vastuvõtmine isegi üllatusena. Veel enne teisipäevast kohtumist kinnitas Euroopa Liidu eesistuja Rumeenia rahandusminister reporteritele, et tõenäoliselt lükkub nimekirja vastuvõtmine edasi. Ka oli alles hiljuti Euroopa Liidu liikmesriikide poolt põhja lastud plaan täiendada rahapesus kahtlustatavate riikide nimekirja USA ülemere territooriumite ja Saudi Araabiaga.

Ühtekokku lisas Euroopa Liit must nimekirja 10 jurisdiktsiooni: Hollandi Aruba, Barbados, Belize, Suurbritannia Bermuda, Fidži, Marshalli saared, Omaan, Araabia Ühendemiraadid, Vanuatu ja Dominica.

Juba varasemalt kuulus nimekirja Samoa, Trinidad ja Tobago ning kolma USA ülemereterritooriumi: Samoa, Guam ja USA Neitsisaared.

Nimekirja kuuluvate riikides registreeritud pankade või ettevõtetega tehingute tegemisel tuleb läbi viia rangemad kontrollid.

Hetkel kuum