Anu Jõgi • 12 mai 2019

Rootsi firmad töötavad dopinguga

Rootsi kaupade eksport saab odavast kroonist tuult tiibadesse.  Foto: INTS KALNINS, Reuters/Scanpix

Osa inimeste arvates annab põhjamudas rabelev Rootsi kroon annab riigi eksporditööstusele selge konkurentsieelise, teiste arvates on see majandusele ohtlik, kirjutab Kauppalehti.

Rootsis käib praegu tuline arutelu, kas nõrk kroon on hea või halb asi.

Sel nädalal jõudis Rootsi krooni kurss allapoole finantskriisiaegset taset, kui ühe euro eest sai 10,8 krooni.

Wallenbergi perekonnale kuulub Rootsis mitu ekspordifirmat, nende seas Elecrolux, Ericsson ja masinafirma Atlas Copco.

Perekonna investeerimisfirma Investori nõukogu esimeest Jacob Wallenbergi rekordiliselt nõrk kroon ei rõõmusta. Tema sõnul on sellel korraks positiivne mõju, aga pika aja jooksul muutub see ohtlikuks, kirjutab Kauppalehti.

„On oht, et ettevõtted on üles pumbatud. Nad peavad mõne aja pärast ennast tugevamaks ja paremaks, kui nad tegelikult on,“ ütles Wallenberg Investori üldkoosolekul Svenska Dagbladetile.

Wahlroos: Soome tegi suure vea

Sampo juht Björn Wahlroos ütles sel nädalal Dagens Industrile, et nõrk kroon on hea Rootsi eksporditööstusele. Tema hinnangul tegi Soome suure vea, kui võttis kasutusele euro.

„Kui riigis on täiesti võimatu ametiühinguliikumine ja täiesti töövõimetu tööturg, siis peaks seal olema vähemalt oma valuuta. Siin tegi Soome vea,“ ütles Wahlroos uudisteagentuurile TT. „See, et oleme kinni Saksa valuutas Soome tööturu juures, on Soomele kalliks maksma läinud.“

Wahlroosi hinnangul saab Rootsi suurematest investeeringutest kõvasti kasu, mille eest tuleb tänada nõrka krooni.

Wahlroos meenutab Soome märkimisväärseid kasvuraskusi viimastel aastatel. „Kui võtta lähtepunktiks aasta 2007, siis pole Soome SKP kasvanudki. See tähendab nullkasvuga kümmet aastat ajal, mil Rootsi on kasvanud üle 20 protsendi.“

Ceviani investeerimisfondi looja Christer Gardelli arvates on mõtteviis, et Rootsi saab nõrgast kroonist tohutut kasu, vananenud. „See, et ehitame kõik asjad Rootsis ja viime need siis välismaale, on vananenud vaade. Heitsime selle juba 15 aastat tagasi,“ ütles ta.

Sandviki kontserni juht Björn Rosengren tuletab meelde, et ettevõtted on praegu globaalsed ja tootmine käib nii Euroopas kui ka mujal maailmas. Ta ei eita siiski odava krooni eeliseid.

Ekspeaministril on häbi

Rootsi endisel peaministril on asjasse selge suhtumine: „On piinlik ja kurb näha, et kroon muudkui euro suhtes nõrgeneb. See pole meie maale hea!“ kirjutas ta Twitteris.

Seevastu Rootsi keskpanga juht Stefan Ingves odava krooni pärast muret ei tunne. „Ma ei muretse krooni kursi pärast. Meil on kõikuv kurss. Nii on olnud alates 1992. aastast peale,“ ütles ta sel nädalal majandusteaduse liidu koosolekul.

Tema sõnul on mida mõjutanud Rootsi krooni pikemat aega nõrgenema, aga ta ei oska öelda, mis see on.

Hetkel kuum