Kristjan Pruul • 23. mai 2019 kell 9:33

Salatsemisele börsifirmade juhtide palkadega tehakse lõpp

Silvano Fashion Groupi juht Jarek Särgava.  Foto: Andras Kralla

Eesti börsifirmade tõrksus avalikustada täpsemaid andmeid juhtkonnale makstud tasude kohta on kurikuulus, kuid sellele kombele on tulemas lõpp.

Neljapäeval sai valitsuses heakskiidu seaduseelnõu, millega kohustatakse börsil noteeritud ettevõtteid avalikustama nii juhtkonna tasustamispoliitika kui ka see, milliseid tasusid kellelegi makstud on.

"Äriühing peab koostama selge ja mõistetava tasustamisaruande, milles antakse terviklik ülevaade viimase majandusaasta jooksul igale juhile, sealhulgas igale äsja värvatud ja varasemale juhile makstud või tasumisele kuuluva tasu kohta, kõigi mis tahes laadi hüvede kohta," seisab rahandusministeeriumi eelnõus. Selle aruande peab börsifirma avaldama oma kodulehel.

See tähendab, et kaob senine komme kirja panna näiteks tegevjuhile makstud tasud kokku või isegi juhtkonnale makstud tasud kokku. Seda, kui paks on börsifirmade juhtide palkadel lasuv saladuseloor, on Äripäeval tulnud kajastada aastast aastasse.

Kui riigikogu väärtpaberituru seaduse vastu võtab, siis tuleb ka Tallinkil lahti kirjutada, millised juhid, kui palju palka saavad.  Foto: Andras Kralla

Möödunud aasta kokkuvõttest selgus, et on ka positiivseid näiteid, kes oma juhtide palga nimeliselt ja eurose täpsusega häbenematult välja toovad. Neid oli ainult kolm: Arco Vara, Merko Ehitus ja Tallinna Kaubamaja.

"Äriühingu läbipaistvuse ja juhtide vastutuse suurendamiseks ning selleks, et anda aktsionäridele, potentsiaalsetele investoritele ja sidusrühmadele täielik ja usaldusväärne ülevaade igale juhile makstavast tasust, on oluline avalikustada tasu iga komponent ja kogusumma," lisatakse väärtpaberituru seaduseelnõu seletuskirjas.

Kuivõrd tegemist on muuhulgas juhtide eraelusse sekkumise ja isikuandmetega, siis tuleb taoline tasustamisaruanne 10 aasta pärast veebilehelt jälle maha võtta või siis tuleb eemaldada sellest kõik isikuandmed.

Tasustamisaruanne esitatakse omakorda üldkoosolekule hääletamiseks. Aktsionäridel on õigus üldkoosolekul nõuda hääletust selle üle, kas juhtide tegelik tasustamine oli kooskõlas tasustamise põhimõtetega ning aruandes peab ka selgitama, kuidas on eelneva üldkoosoleku hääletustulemusega arvestatud.

Tallinna börsifirmade tegevjuhid ja juhatuse liikmed

Tallinna Kaubamaja: Raul Puusepp

Merko Ehitus: Andres Trink ja Tõnu Toomik

Arco Vara: Tarmo Sild

Baltika: Meelis Milder, Maigi Pärnik-Pernik, Mae Hansen

Ekspress Grupp: Mari-Liis Rüütsalu, Kaspar Hanni, Signe Kukin.

Harju Elekter: Andres Allikmäe, Tiit Atso, Aron Kuhi-Thalfeldt

LHV Group: Madis Toomsalu

Nordecon: Gerd Müller, Priit Luman, Ando Voogna, Maret Tambek

Silvano Fashion Group: Jarek Särgava

Tallinna Vesi: Karl Heino Brookes, Aleksandr Timofejev, Riina Käi

Tallinna Sadam: Valdo Kalm, Marko Raid, Margus Vihman

PRFoods: Indrek Kasela

Pro Kapital: Paolo Michelozzi, Allan Remmelkoor, Edoardo Preatoni

Tallink: Paavo Nõgene, Lembit Kitter, Piret Mürk-Dubout, Kadri Land, Harri Hanschmidt

EfTEN Real Estate Fund III: Viljar Arakas, Tõnu Uustalu

Hetkel kuum