Äripäev • 3 juuni 2019

Skeleton lõi käed Euroopa liftitootjaga

Skeleton Technologiesi kaasasutaja Oliver Ahlberg (tagaplaanil) ning tegevjuht Taavi Madiberk.  Foto: Andras Kralla

Skeleton Technologies hakkab koos Hispaania ettevõttega lifte energiasäästlikumaks tegema. Süsteem on juba nii mõnelgi pool üle Euroopa kasutusel.

Koostöös Hispaania ettevõttega Epic Power tahetakse liftide energiatarbimist vähendada poole võrra, mis omakorda tähendaks olulist kulude kokkuhoidu, teatas Skeleton.

Skeletoni asutajad Taavi Madiberk ja Oliver Ahlberg jõudsid Äripäeva Rikaste TOPi esimest korda 2016. aastal.

Eesti ettevõte selgitas, et tavaliselt arvestatakse lifti vastukaaluks tühja lifti ning pooleldi täitunud lifti sisu summa. Lift suudab energiat taastada nii sellisel juhul, kui see on täis ja sõidab alla, kui ka mootori abil tühjana üles sõites. Energia aga kaob pidurdussüsteemi kasutades. Energia taastamine on võimalik ainult regeneratiivse sagedusmuunduri abil (regenerative frequency drive – VVVF). Skeletoni teatel oleks parim lahendus kasutada kineetilist energiataastamise süsteemi (Kinetic Energy Recovery System – KERS), mida justnimelt Eesti ettevõtte grafeenil põhinevate superkondensaatoritega tehaksegi.

Skeleton märkis, et selliste superkondensaatoritega on võimalik energiat vajadusel salvestada ja ka taas ringlusesse lasta. KERSi süsteemi saab paigaldada nii uutele kui ka vanadele liftidele. Reeglina on selle süsteemi võimsus kuni 15 kW. Kui on aga suurem vajadus salvestatava energia järele, siis on seda võimalik teha, paigutades mitu süsteemi liftile paralleelselt.

Skeleton Technologiesi tegevjuhi Taavi Madiberki sõnul on praegu Saksamaal iga päev kasutuses umbes 640 000 tavakasutajate ning 110 000 kaubalifti. "Isegi tagasihoidlikumate arvutuste järgi tehakse päevas sadu miljoneid liftisõite. See on kokku tohutu energiakulu, mis võiks olla moodsa akusüsteemiga toetatud," selgitas Madiberk pressiteates.

Epic Poweri tegevjuht Pilar Molina kiitis Skeletoni tehnoloogiat, aga samas ka Eesti ettevõtjate head ideed äri tegemiseks – Molina sõnul tagavad superkondensaatorid suure võimsuse ja imetlusväärse kestvuse.

Skeleton Technologies on grafeenil põhinevate superkondensaatorite ja energiasalvestussüsteemide tootja ja arendaja.

Dresdeni lähedal Großröhrsdorfis avas Skeleton superkondensaatorite tehase 2017. aastal, sellesse investeeriti 6,2 miljonit eurot.

Hetkel kuum