Kinnisvaraekspert näeb samal ajal märke buumist ja kriisist
Kinnisvaraturu viimase aja kiire hinnatõus näitab buumiilminguid, ent samal ajal on kommertsvarade turg isegi lähemal kriisile, märgib Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman.
Peep Sooman näeb, et ühes valdkonnas ollakse isegi lähemal kriisile kui teises buumile.
Foto: Raul Mee
Soomani sõnul on turul buumiilmingud olemas, kui lähtuda buumi definitsioonist, mis "lubab buumiks nimetada kõike, mille hinnad on hakanud kiirelt tõusma". Kuid tema sõnul tasub enne olukorra buumiks nimetamist vaadata täpsemalt olukorra sisse.
Värske küsitluse järgi on viimase kvartaliga suurenenud nende hulk, kes kavatseb teisest pensionisambast välja võetud raha investeerida kinnisvarasse ja ise edasi investeerida.
Tänavu esimeses kvartalis tehtud kinnisvara ostu-müügitehingute koguväärtus oli 1,15 miljardit eurot, millest suurem on tehingute koguväärtus olnud vaid eelmise aasta neljandas kvartalis ja 2006. aastal.
Kinnisvaraturg on oma olemuselt stabiilne ja tekkinud anomaaliad väga pikaks ajaks püsima ei jää. Buumi-, mulli- või defitsiidimõtete asemel tasub vaadata suurt pilti ja meelde tuletada sektori toimimise põhitõdesid, mis ennekõike selle käekäiku dikteerivad, kirjutab Metro Capitali tegevjuht Ain Kivisaar.
Kinnisvaraturul on praegu huvitav aeg. Nõudlus ületab ekspertide sõnul pakkumist – see tähendab, et müüjatel on tehingute tegemisel rohkem võimu kui ostjatel. Sellest hoolimata on võimalik kinnisvaralt allahindlust saada. Millistel juhtudel, mis tingimustel ja vormis on ostjal võimalus hind soodsamaks kaubelda? Sõna saavad eksperdid.
Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) annab toetust liigiti kogutud jäätmete ringlussevõtu suurendamiseks. Ettevõtted saavad toetust küsida ettevalmistavateks tegevusteks, jäätmete ringlussevõtuks ning jäätmearuandluse liidestamiseks riikliku infosüsteemiga. Alates 24. maist saavad toetust taotleda kõikide jäätmeliikide töötlejad.