Ave Lepik • 8. aprill 2016 kell 8:15

Kuidas elavad miljardäride lesed?

Endine Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy ja miljardär Margarita Louis-Dreyus mullu oktoobris jalgpallistaadionil, kus kohtusid Louis-Dreyfusile kuuluv Marseille Olympique ja Paris St Germain.  Foto: Reuters/Scanpix

Sel nädalal kirjutas Daily Mail Steve Jobsi lesest Laurene Powell Jobsist, keda Forbes hindab rikkuselt maailma kuuendaks naiseks. Äripäev heidab pilgu lisaks Jobsi lese maailmale ka teiste miljardileskede ellu.

Apple’i looja lesk toetub Disneyle

Apple’i looja Steve Jobs ja Stanfordi ülikooli lõpetanu Laurene Powell abiellusid 1991. aastal, ammu enne esimese iPodi sündi. Laurene, nagu ka Steve, harrastab zen-budismi ja torkab silma kange iseloomuga – see ilmselt aitas tal ka toime tulla mitte just kõige leebema temperamendiga abikaasaga. Nad elasid koos 20 aastat, kuni Steve’i surmani 2011. aastal, ning neil on tütred Erin ja Eve ning poeg Reed.

Laurene ja Steve aastal 2010.  Foto: Reuters/Scanpix

Forbesi 2016. aasta andmeil on 52aastane Laurene Powell Jobs rikkuse poolest maailma kuues naine. Tema vara väärtus on Bloombergi miljardäride indeksi põhjal 17,4 miljardit dollarit (miljardäride tabelis 42. koht). Talle kuulub kaks isiklikku lennukit (hinnaga 58,8 mln ja 10 mln dollarit), neli häärberit, 80meetrine jaht (138 mln dollarit) ning Walt Disney Company ja Apple’i aktsiapakk.

Powell Jobsi põhikapital koosnebki Disney ja Apple’i aktsiatest, mille ta päris abikaasalt. Aastast 2006 on tema Disney aktsiate väärtus kasvanud peaaegu kaks korda. Tema juhitav fond The Laurene Powell Jobs Trust on 7,8protsendise osalusega (12,7 mld dollarit) Disney suurim aktsionär. Apple’is on tema aktsiapakk väärt 560 miljonit dollarit.

Laurene pole päritud miljarditele puhkama jäänud. Eelmise aasta septembris eraldas ta umbes 50 miljonit dollarit projekti XQ: The Super School käivitamiseks, et professionaalid ja entusiastid saaksid välja töötada tuleviku kooli mudelit. Samuti tahab ta juurutada mõtteviisi, et äri on sotsiaalne instrument - selleks on ta rajanud organisatsiooni Emerson Collective.

WalMarti pärijanna Christy Walton  Foto: Internet

Pood on teenimiseks, mitte kulutamiseks

Forbesi andmeil on maailma rikkuselt teine naine Christy Walton, Wal-Marti rajaja Sam Waltoni poja Johni lesk. Tegemist on maailma suurima kaubandusketiga, mis tegutseb kogu maailmas Walmarti kaubamärgi all. Vaatamata suurele rikkusele elab 67aastane Christy tagasihoidlikult Wyomingi osariigi väikelinnas.

Askeetlik lesk on suutnud oma 2005. aastal surnud mehe pärandust kasvatada 5 miljardi dollari võrra, nii et täna hinnatakse Christy vara peaaegu 37 miljardile dollarile. Tema ja Johni 30aastane poeg Lukas töötab Walton Family Foundationi heaks.

Magusakuningas Michele Ferrero.  Foto: Internet

Lesk naudib magusakuninga miljardeid

Paljudel võib olla silme ees 2004. aastal brändi Nutella 40. aastapäevaks tehtud foto, millel magusakuningas ja ettevõtte Ferrero looja Michele Ferrero puhub paksu šokolaadivõidega kaetud pikksaial reas olevaid küünlaid. Maailmale Nutella, Tic Taci, Kinderi üllatusmunad ja Ferrero šokolaadikommid andnud itaallane oli Forbesi hinnangul oma riigi rikkaim inimene.

Ferrero lesk Maria Franca Fissolo poeg Giovanniga.  Foto: Internet

Eelmise aasta 14. veebruaril, oma 90ndal eluaastal, Ferrero suri, jättes 22,9 miljardi dollarise vara abikaasa Maria Franca Fissolole, keda aga äriasjad eriti ei huvita. Maria, kellest sai Euroopa suuruselt teise magusatootja omanik, elab Monacos ning tema firmat juhivad pojad Giovanni ja Pietro Ferrero. Giovanni on magusaimpeeriumi ametliku juhina ka Itaalia rikkaim inimene, Bloombergi miljardäride indeksi põhjal rikkuse poolest maailmas 30. kohal.

Tšiili jõukaima perekonna matriarh Iris Fontbona.  Foto: Internet

Karmi laevandusäri matriarh

Forbes nimetas 2014. aastal Ladina-Ameerika rikkuselt neljandaks perekonnaks Tšiilis elavad Fontbonad, kelle vara väärtuseks hinnatakse 19,2 miljardit dollarit. 73aastane Iris Fontbona, Tšiili rikkaim naine, päris 2005. aastal mehe Andronico surma järel tema karmi äri, vasekaevandused, mida ta juhtima hakkas. Horvaatia juurtega Andronico alustas kunagi Fordi esinduses automüüjana…

Naist aitas mehe surma järel see, et ta oli terve elu temaga koos äri ajanud ja talle nõu andnud. Kolme poja ema vara väärtus on Bloombergi miljardäride indeksi põhjal ligi 10 miljardit dollarit (koht tabelis 112) ning ta kontrollib üht maailma suuremat vaseleiukohta Antofagastas. Perekonnale kuulub ka üks Tšiili telekanal. Veel on Irisel osalus oma abikaasa rajatud investeerimisfirmas Quinenco, mille kaudu on tal kontrollpakk Banco de Chiles, vasktoodete valmistajas Madeco, Tšiili suurimas õlletehases CCU ning Ladina-Ameerika suurimas laevafirmas CSAV.

Margarita Louis-Dreyfus ja Philipp Hildebrand.  Foto: epa

Naine nagu Vene tank

Vene juurtega ärinaisel Margarita Louis-Dreyfusil on Bloombergi andmeil vara 4,5 miljardit dollarit. Ta on maailma 100 mõjukama naise tabelis 70.

Margarita, varasema nimega Bogdanova, sündis 1962. aastal Nõukogude Liidus Leningradis ja kasvas üles lastekodus. Margarita ja Robert kohtusid lennukis 1998. aastal ning abiellusid 1992. aastal. See oli mõlema teine abielu.

Robert suri 2009. aastal leukeemiasse, ning Margarita võttis üle tööstus- ja kaubanduskontserni Louis Dreyfus Group, mille oli 1851. aastal rajanud Leopold Louis-Dreyfus. Sel hetkel oli ettevõtte väärtus 6,3 miljardit dollarit. Tänaseks on naine teinud firmas suuri ümberkorraldusi ja selle tulemusena tõstnud grupi väärtuse 7,1 miljardile dollarile.

Margarita, lühidalt MLD, juhib konglomeraati, mis on maailma suurim puuvilla- ja riisikaupleja, lisaks põllumajandussektorile oluline tegija ka metalli- ja kütuseturul, laevanduses, riskifondides, telekommunikatsioonis, kinnisvaras. 53 riigis tegutseva ettevõtte peakontor on Amsterdamis. Margaritale kuulub ka mehelt päritud Marseille’ Olympique’i jalgpallimeeskond.

MLD valmistab oma kolme poega (24aastane Eric ja 18aastased kaksikud Maurice ja Kyril) ette ühel päeval temalt äri üle võtma.

Tänavu märtsis teatas MLD pressiesindaja, et naine sai veel 53aastaselt kaksikute tütarde emaks. Laste isa on Philipp Hildebrand, endine Šveitsi Keskpanga president, kes astus 2012. aastal tagasi oma toonase naise insaidertehingute pärast. Praegu on Hildebrand USA investeerimisfirma BlackRock asepresident.

Hetkel kuum