Eliisa Matsalu • 30. juuni 2014 kell 9:46

Ligi: nõustun Eesti Panga hoiatustega

Riigikogu erakorralisel istungil teatas rahandusminister Jürgen Ligi, et on põhimõtteliselt nõus Eesti Panga hoiatustega, et valitsus peab uutesse kulutustesse ettevaatusega suhtuma.

Mõned nädalad tagasi teatas Eesti Pank, et valitsussektori eelarve tasakaal halveneb sel ja järgmisel aastal varem prognoositust nõrgema majandusolukorra ja uue valitsuse lõdvenenud eelarvepoliitika tõttu. Siis teatas rahandusminister Jürgen Ligi, et teab eelarve küsimustest Eesti Pangast rohkem ja valitsus on tulude ja kulude tasakaalu parandanud. Täna riigikogu erakorralisel istungil teatas Ligi, et on sellest hoolimata siiski põhimõtteliselt Eesti Panga hoiatustega nõus.

Istungil küsis Isamaa ja Res Publica Liidu liige Andrus Saare rahandusministrilt, mis seisus on riigieelarve tegelikult. Saare päris ministrilt aru viimase väite kohta, et eelarve ei kannata vanemapensionikulu välja, samas kui peaminister Taavi Rõivas teatas kevadel, et sel aastal on eelarve tulude pool juba 40 miljoni euro võrra ülekaalus.

Ligi märkis, et maksulaekumised on tõesti olnud oodatust paremad, ent jooksvad ülelaekumised pole veel aluseks muuta prognoosi. „Me kindlalt oleme parandanud maksulaekumist, aga me ei saa väita, et struktuurne seis eelarvega on paranenud,“ rääkis Ligi. Tema sõnul ei tohiks struktuurseid kulusid peale võtta. „Oleme piiri peal.“

Ligi tõdes, et on tegelikult nõus Eesti Panga seisukohaga, kes hoiatas, et valitsus peab kulude koha pealt ettevaatlik olema.

„Eelarvet et tehta selliselt, et uus prognoos ja ups! nüüd on meil raha, protsendike tõusis. Ei ole niimoodi,“ rääkis Ligi. Ta märkis, et struktuurset tasakaalu vaadatakse koguaeg pingsalt ja tuleb jälgida hoiatusi, mida on valitsus saanud Eesti Pangalt ja Euroopa Komisjonilt, kes hindab eelarve struktuurset positsiooni halvemana.

„Seadus ei luba struktuurset miinust, mingil juhul ei tohi ennatlikult kulusid peale võtta ja mitte selliselt, et me ei korrigeeri siis kuskil mujal kulutamist. Ikka tuleb korrigeerida,“ ütles rahandusminister.

Hetkel kuum