Äripäev • 18. detsember 2015 kell 4:00

Rosimannuse ärikäekiri määrib Reformierakonda

Juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Äripäev soovitab juhtkirjas Reformierakonnal Rain Rosimannusega seostatavast läbipaistmatu otsustamise kultuurist vabaneda.

Rain Rosimannusest kui ettevõtjast poleks mõtet juhtkirja kirjutada, kui tema – suuremalt osalt – nähtamatu roll Reformierakonna valimisedus ja koalitsioonilepingute sünni juures poleks olnud nii suur. Alles hiljuti jäi Rosimannus pildile Siim Kallast ALDE presidendiks kandideerimisel toetanud meeskonna liikmena. Tema mõjuvõim Reformierakonnas on endiselt suur.

Äripäeva meelest oleks Reformierakonnal maine poolest paljugi võita, kui nad suudaksid Rosimannusega seostatavast läbipaistmatu otsustamise ja kardinatetaguse niiditõmbamise kultuurist vabaneda. Eriti palju oleks võita peaminister Taavi Rõivasel, kellele on just viimasel ajal palju ette heidetud võimetust lahendada konflikte võimuliidus ning oma arvamuse väljaütlemisest loobumist teravates vaidlusküsimustes, aga ka mitmel ühiskondliku elu olulisel teemal.

Kui poliitikas nautis Rosimannus halli kardinali rolli, siis ettevõtluses on ta olnud pigem ebaõnnestuja ja küsitavate võtete kasutaja, kes taandab oma osaluse raskuste või liiga suure avaliku tähelepanu tekkides. Kõige rohkem on avalikku tähelepanu saanud kurikuulus Autorollo tsiviilasi, milles Harju maakohus on vastutavaks tunnistanud nii Rain Rosimannuse kui ka Keit Pentus-Rosimannuse, kes pidi selle otsuse pärast loobuma välisministri kohast. Viimane areng Autorolloga seotud kriminaalasjas on katse Rain Rosimannuse äia Väino Pentust süüdimatuks tunnistada.

Viimati kirjutas Äripäev Rosimannusele ja tema äripartnerile Erki Siitanile kuulunud meditsiinitehnikaettevõttest Dokto Baltic, mis jäi Leedu partnerile võlgu. Leedu partner on nüüdseks olukorras, kus võlga tuleb sisse nõuda Panamale peitunud varifirmalt ja kogenud firmamatjalt. Kui alguses osales Rosimannus aktiivselt firma juhtimises, vähemasti väitis Siitan nii, siis tagantjärele väidab Rosimannus, et oli ettevõttes vaid passiivne osanik.

Hiljuti väljus Rosimannus ka kütuseettevõttest Novus Greenoil, mille ta asutas koos Arco Vara endise suuromaniku Richard Tomingasega, et asuda tootma emulsioonkütuseid. Äripäev kirjutas, et ühele teisele Tomingase osalusega kütuseärile andis aga hoo sisse erimärgistatud diislikütuse keelustamine mitmes valdkonnas, mis oli sisse kirjutatud ka Rain Rosimannuse osalusel sündinud koalitsioonilepingusse.

Äripäev avaldas nimelt, et Tomingas ja tema äripartnerid segavad peale emulsioonkütuste ka rasket kütteõli, mis on diislikütusega sarnaste omadustega, kuid mitu korda väiksema aktsiisiga. Üsna pea pärast Äripäeva artikleid lahkus Rosimannus koos Tomingasega omatud ettevõttest Novus Greenoil, kuna koostööks polevat alust. Põhjendada oma otsust ta ei soovinud, sest “suhtle või ära suhtle – tulemus on igal juhul Äripäeva enda välja mõeldud halvustav sõnnik”. Sisulist põhjendust ei tulnud ka Tomingase seltskonnalt, kes üleöö Rosimannust äripartneriks ei vajanud.

Kõnekas on ka Rosimannusele vahelduva eduga kuulunud telekanali Seitse osaluse saatus. Mõni aasta tagasi oli Seitse OÜ Meedia omanduses ja Rosimannus liigutas oma osaluse Meedias Autorollo saagast tuttava Siim Roode kätte, kust see liikus ühe salaviina villimises süüdi mõistetud isikuga seotud firmale.

Reformierakond võib küll öelda, et temal pole Rosimannuse äridega mingit pistmist. Formaalselt on see kahtlemata tõsi. Sisuliselt on aga Reformierakonnal raske põhjendada, miks on Reformierakonnas nii suur sõnaõigus inimesel, kelle äristiilil puudub usaldusväärsus.

Hetkel kuum