Vastukaaluks ettevõtjate mänguruumi piiramisele peaks valitsus tulema välja vähemalt sama jõulise avaliku sektori reformimise kavaga, kirjutab Äripäeva arvamustoimetaja Peeter-Eerik Ots.
- Peeter-Eerik Ots Foto: Andres Haabu
Valitsuse kohta enam uus ei saa öelda – koos on juba nii palju korda saadetud, et vaja oleks senisele käekirjale omakorda värskendust.
Uudselt lähenes valitsus peamiselt kahes momendis. Esiteks oli väga uus uskumine, et rasked ajad on igaveseks möödas ning kogutud varud võib ära kulutuda. Pole tähtis kuhu ja kuidas.
Üllatav oli ka valitsuse käsitlus maksudest kui jumalikust sularahautomaadist – sisestad soovitud summa ja raha tuleb. Rumalad eelmised, et väikese numbri panid.
Ignoreerimistrend
Teine moment, millega valitsus uudiskünniseid ületab on see, et ettevõtjate arvamus ei lähe justkui üldse korda. Jah, eks valitsuse manamine on mingil määral hetkel lihtsalt popp, aga tõsised hoiatused on samamoodi tähelepanuta jäetud. On ennegi ignoreeritud ühiskonnagruppe, aga nii tuima reaktsioonitust ei tulegi meelde.
Tänan, aga sellisest uuest valitsusest on nüüd küll. Värskenduseks sobiks midagi sootuks teisest suunast. Näiteks uudist, et lihtsalt ei ole jõutud veel välja tulla avaliku sektori kokku tõmbamise kavaga.
Jättes kõrvale ujulaehitused ja rahvakultuuritegijate saatmise pealinnast välja, võiks riigireformi sisustada tõelise avaliku sektori reformiga.
Samas suurusjärgus kokkuhoidu ei pruugi tulla, kui kavas laenata-reserve kulutada. Aga sõnumiga sellest, et mõeldakse ka sellele, mis tuleb pärast suurt pidu, saaks valitsus värskust õigest suunast juurde.
Seotud lood
Tallinna Ülikooli mikrokraadiprogrammidest, täiendusõppest ning avatud õppest räägib lähemalt Tallinna Ülikooli koolitus- ja konverentsikeskuse avatud õppe peaspetsialist Marge Kõrvits.