Piret Reiljan • 26. september 2017 kell 3:00

Jalgpallis mõistavad kohut Pohlaku soosikud

Foto: Panthermedia/Scanpix

Kas jalgpallitülid saavad õiglase lahenduse, kui viiest komisjoni liikmest kolm on seotud Aivar Pohlaku ja FC Floraga, küsib ajakirjanik Piret Reiljan.

Hiljuti ehmatas jalgpallisõpru kaklus, mis puhkes klubide Infonet ja Flora vahel Eesti meistrivõistluste mängu ajal tribüünidel. Seni pole aga tähelepanu pööratud taolisi juhtumeid analüüsivale ja vajadusel klubisid karistavale jalgpalliliidu distsiplinaarkomisjonile, kus domineerib Aivar Pohlaku näoga seltskond.

Kui komisjoni viieliikmelise nimekirja ette võtsin, läksid silmad suureks. Tekkis küsimus, kas komisjon saab olla sõltumatu. Või vähemalt miks ei koosne see mitmekesisemast seltskonnast, kel pole nii selget sidet vastuolulise Pohlakuga? Teatavasti on Pohlak FC Flora kauaaegne peremees ja jalgpalliliidu võimukas president.

Meenutagem aga esmalt palliplatsi ääres tekkinud konflikti ja sellele järgnenud karistusi.

Postimees kirjutas, et kakluse käigus löödi ühel inimesel silm siniseks, teisel välja neli hammast ja kolmandal rebiti puruks särk. Lisaks muljuti rüseluses kergelt nelja-aastast tüdrukut, kes oli isaga jalgpallimatši vaatama tulnud. Kõik viidatud kannatanud olid Postimehe teatel Flora poolehoidjad.

Trahvid 3000 vs 550 eurot

Samas on FC Infoneti tegevjuht Aleksandr Altosar ERRile pärast klubidele määratud trahvide teadasaamist öelnud, et ei mõista jalgpalliliidu distsiplinaarkomisjoni otsust, kui mõelda üksnes sellele, et see klubi, kelle poolehoidjad konflikti tekitasid (Altosar peab silmas FC Florat – toim), sai vaid 550eurose trahvi. „Meie, kes me ei suutnud tekkinud kaost ohjeldada, peame maksma 3000 eurot. Seega, reegleid rikkuda on kuus korda odavam, kui üritada staadionil korda tagada,“ sõnas Altosar.

Portaal Soccernet.ee vahendas, et juhtumiga seoses oli jalgpalliliidu käsutuses seitse kirjalikku selgitust, kolm videot ja 89 fotot, mille põhjal liidu distsiplinaarkomisjon toimunut hindas.

FC Infonet sai oma fännide kaklemise tõttu trahvi 1500 eurot ning teise 1500 eurot ebapiisavate turvameetmete eest, kuna veriselt lõppenud mäng toimus Infoneti koduväljakul. Arvestati ka seda, et jalgpalliliit oli Infoneti puudustele turvalisuse tagamisel varem tähelepanu juhtinud.

FC Flora sai sama kaklusintsidendi eest trahvi 250 eurot. Äripäevale teadaolevalt sai Flora Infonetist kordades väiksema trahvi, kuna Infoneti fännide puhul tuvastati füüsiline vägivald Flora poolehoidjate suhtes, ent Flora poolehoidjate süüks jäi vaid suuline vägivald. Lisaks 250 eurole trahviti Florat 300 euroga nende fänni mänguväljakule tormamise eest, mis muide olevatki eskaleerunud konflikti valla päästnud.

Lõplikku tõde kaklusintsidendi kohta on keeruline välja selgitada, sest konflikti tunnistajad pole erapooletud.

Distsiplinaarkomisjonil Pohlaku nägu

Vaatame nüüd, kes selliste juhtumite üle kohut mõistavad. Jalgpalliliidu distsiplinaarkomisjonil on viis liiget. Esiteks Birgit Veebel, kes on Jalgpalliklubi FCF (FC Flora – toim) Haapsalu Jalgpallikool MTÜ juhatuse liige ja minevikus olnud FC Flora juhi abi. Teiseks Tõnu Sirel, kes on jalgpalliliidu peadirektor ja oli varem, samuti Pohlaku ajal, ka liidu peasekretär. Kolmandaks Mihkel Uiboleht, kes on kauaaegne jalgpalliliidu avalike suhete juht ja kes on teatanud, et liit Äripäevaga enam ei suhtle. Otsus Äripäevaga mitte suhelda on Pohlaku tehtud. Neljandaks Madis Eskusson, kes liidu kodulehe andmeil on Tallinna klubi Piraaja mängija. Selle klubi peatreener Ilmar Põhjala on ka FC Flora noortejuht. Komisjoni viimane, viies liige on Kädi Raud, kelle seotuse kohta jalgpallimaailmaga rohkem infot ei leidu. Jalgpalliajakirjanikud, kellelt küsisin, kuulsid Kädi Raua nime esimest korda.

Niisiis viiest komisjoni liikmest kaks sõltuvad Pohlakust otseselt jalgpalliliidus ja üks on otseselt seotud tema pere juhitava jalgpalliklubiga FC Flora. Distsiplinaarkomisjoni liikmed määrab jalgpalliliidu juhatus.

Mul pole vähimatki sümpaatiat ei peksjate ega räuskavate tülinorijate vastu ja selles valguses võinuks mõlema klubi karistused minu hinnangul olla palju suuremadki. Siiski vaevab mind küsimus, kui palju mõjutab üht või teist komisjoni otsust Pohlaku oreool ja tema teada-tuntud istumine mitmel toolil korraga.

Hetkel kuum