16. mai 2019 kell 14:31

E-arved toovad raamatupidamisse uue etapi

E-arvetele üleminek pole eraettevõtte jaoks mitte ainult kohustus, vaid ka võimalus oma raamatupidamine oluliselt efektiivsemaks muuta ning märkimisväärselt aega säästa, kirjutab Omniva finantsvaldkonna juht ja juhatuse liige Jaan Sildam.

Jaan Sildam  Foto: Harry Tiits

Alates 1. juulist võtavad kõik riigiettevõtted ja -asutused vastu ainult e-arveid, mistõttu on e-arvetele üleminekuks viimane aeg. Usun, et e-arvetele üleminekuga tõstame oluliselt raamatupidajate töö efektiivsust, sest nüüd saavad nad PDF-arvete sisestamise asemel muudes töölõikudes suuremat väärtust luua.

Teiseks tähendab täismahus e-arvetele üleminek ka oluliselt paremat ülevaadet ettevõtte käekäigust. Kuna arve liikumise ja menetlemise protsess on e-arve puhul palju kiirem, siis saadakse ka aruanded ja kokkuvõtted kiiremini tehtud ning see annab juhtidele täpsema ülevaate, kuidas ettevõttel läheb. Seega toob juuli algus uue etapi Eesti ettevõtete raamatupidamises.

E-arvetele üleminekuks tuleks keskmistel ja suurematel ettevõtetel ja neil, kes kasutavad raamatupidamistarkvara, liituda otse operaatoriga. Neid on kolm: Omniva, Telema ja Fitek. Väikeettevõtted, kes esitavad kuus ligikaudu 5–10 arvet ning ei kasuta raamatupidamissüsteemi, saavad tasuta kasutada riigi loodud raamatupidamistarkvara E-arveldaja, mille leiab riigi ettevõtjaportaalist.

Võrreldes muu Euroopaga on Eesti kui e-riigi finantsarveldus teistest oluliselt maha jäänud. Näiteks Taanis on e-arved juba 15 aastat täiesti tavapärane tööpraktika.

Hetkel kuum