Kübermaailma kujundavad tänavu järjest mahukamad ja keerukamad ummistusründed, lunavararünnete kombineerimine andmevargustega ning tehisaru kasutamine nii usutavate õngitsuskirjade kirjutamisel kui ka rünnete läbiviimisel, kirjutab IT-ettevõtte Datafox infoturbejuht Janar Randväli.
- “Kui varem kaitses meid eesti keele oskajate väike koguhulk maailmas, mistõttu Google Translate’i abil koostatud eestikeelsed kirjad paroolide väljameelitamiseks või finantspettuse toimepanemiseks olid kohmakuse tõttu üsna ebausutavad, siis praeguseks suudab AI kirjutada paremat ja puhtamat eesti keelt kui paljud eestlased igapäevaselt räägivad,” hoiatab Datafoxi infotrubejuht Janar Randväli. Foto: Erakogu
Riigi infosüsteemi amet (RIA) registreeris mullu üle 3000 mõjuga küberintsidendi, mis on aasta varasemaga võrreldes veerandi jagu rohkem. Kui näiteks 2023. aasta jaanuaris tuvastati automaatseirega rohkem kui 1100 pahavaraga nakatanud seadet, mis suve esimestel kuudel langes 500 suurusjärku, siis detsembriks oli see number kasvanud juba enam kui 2000ni. Avastatud õngitsuslehtede arv lõi rekordi jõulukinkide ostmise tippajal novembris, kui neid tuvastati 233.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Täiendatud kell 19.14
Reedel toimunud küberintsidendi tõttu on häiritud Hansabi osade IT-süsteemide töö, teatas Eesti Pank.
Küberturvalisus peaks olema igaühe igapäevaelu lahutamatu osa. Olenemata sellest, kas oled eraisik, väikeettevõtja või suurfirma juht, mõjutab digitaalne maailm paratamatult kõiki, kes internetis toimetavad. Tele2 ärikliendi erilahenduste ja IT-teenuste juht Janek Jaago selgitab, miks on vähemalt esmane digikaitse hädavajalik igale kasutajale.