Et õiged, kuid tüütuseni kõlanud inimkesksus, hoolivus ja ühtehoidmine saaksid tegelikkuseks, tasub tõsta keskmesse psühholoogia, sest kogu riigi edu tagavad iga inimese laabuvad suhted, töö ja (elu)tarkus, leiab kirjanik Hille Karm.
Vajame karjääri- ehk elunõustamist nii inseneride kui ka inimhingede inseneride kaasabil.Hingerahu ei saa arvudesse panna, kuid ometi on see tegelikult ka suurepäraste majandusnäitajate alus. Kuna liiga paljudel Eesti inimestel napib hingerahu, tõrgub nende sisemine mina vastu võtmast arve ning fakte, mis meie tublidust kinnitavad.
Vajame asjatundlikku karjäärinõustamist. Kuna edukas töö on hingerahu koostisosa, ei tähenda karjäär üksnes ameti õppimist ja tööd, vaid inimsuhteid tervikuna, mistõttu võime nimetada karjäärinõustamist ka elunõustamiseks.See tähendab inimese elukäigu kujundamisele ja tema vaimu toetamisele keskendunud tegevuste asetamist keskpunkti ning vastavate asjatundjate abi kättesaadavust kõigile. Nende alade tundjate – psühholoogidest vaimulikeni – tegevust on vaja senisest enam väärtustada ja tunnistada need valdkonnad riigi üheks prioriteediks.
Eetikakoodeksit vajab iga ettevõte ja organisatsioon. Miks mitte ka perekond. Eriti tähtis on heade tavade kirjapanek, mis võimaldab meelde tuletada: mängi ausat mängu; ära tee teisele seda, mida sa ei taha, et sinule tehtaks; jaga teistega; kui oled valesti teinud, siis palu andeks; kui teine kukub, aita ta üles.
Riigi väiksust eelisena kasutades võiks meil olemas olla ideeminister, kelle ametiülesanne on rahva ehk oma pere kõikide liikmete heade mõtete ärgitamine, kogumine, koordineerimine ja teoks saamiseni viimine, mis ühtlasi tähendab juhtide ja rahva vahel usaldusliku õhkkonna loomist ja hoidmist. Eesti käsitlemine ja juhtimine ühise perena, teiste kõrval ka pensionäride elukogemuse väärtustamine võimaldab tugevdada põlvkondade vahelist sidet.
Hingerahu üks võtmesõnu on koostöö. Oleme loomult individualistid, soovides olla üleaedsest pigem üle, mitte temaga koos. Ennekõike riigi juhid peaksid olema rahva teenrid, mitte kõrgid kuningad. Teenerluse põhimõtet aitab väärtustada, kui nii sõnalise tunnustusega kui ka inimväärse palgaga peetakse tähtsaks mis tahes alal teenindajaid.
Niisamuti saab igaüks meist meelepärase ja võimetekohase tööga olla kaasinimestele asjatundlik ja sõbralik teener. Just sellises, tavatult alandlikus koostöös kaasinimese kordasaadetut tarbides ja tänu sellele kuningliku tundeni jõudes suudame muuta arusaamist töö mõistest.
Töö ei pea olema raske, nagu Eestis aastasadu on sisendatud ja nagu ka sünges leivareklaamis kuulutab kivimürakat kandev rahvarõivais näitsik: mida raskem töö, seda magusam leib. Pole patt uskuda vastupidist: tööd tuleb teha naudinguga.
Elunõustamine ehk inimese sisemiste valikute leidmine ja toetamine, mis annab hingerahu ja viib ühisele edule, tähendab hoiakute ja mentaliteedi muutmist. See ei sünni üleöö, kuid kui ei alusta, ei jõua selleni kunagi. Nüüd on aeg inimeste sisemuses korda luua.
Artikkel ilmub EMT, Tallinna Kaubamaja, Danske Banki ja Äripäeva arvamuskonkursil “Edukas Eesti”.
Seotud lood
Suurel osal tuleohutusülevaatuse kohuslastest on jätkuvalt ülevaatus tegemata. Päästeamet on viimasel ajal saatnud ettevõtetele hoiatusteateid. Foruse praktika näitab, et tihti pole ettevõtete juhid ja hoone haldjad kursis, millised tuleohutusnõuded peavad olema täidetud ning mis regulaarsusega tuleb seadmeid kontrollida. Valdavalt on murekohad objektidel sarnased.
Enimloetud
1
Ettevõtjad ei leia ka ise üksmeelt
5
Rõtov, Mandel ja Lang ettevõtete maksustamisest
Hetkel kuum
Ettevõtjad ei leia ka ise üksmeelt
Rõtov, Mandel ja Lang ettevõtete maksustamisest
Tagasi Äripäeva esilehele