Kaire Uusen • 25. märts 2013 kell 4:11

Eesti keskmine palk peaks olema 1700 eurot

Kui võtta eeskujuks Euroopa vanad riigid ning võrrelda parlamendiliikme palka teiste ametite omaga, peaks Eesti keskmine palk olema vähemalt 1700 eurot. “Inimväärse” elustandardi miinimumnõudeid arvestades ei tohiks Eestis aga alla 600eurost palka ollagi, kirjutab Äripäeva teabekirjastuse toimetaja Kaire Uusen.

Summa aluseks on Euroopa riikide statistika –  ehk mitu korda teenivad sealsed rahvaesindajad, ministrid, juhid jt rohkem kui õpetajad, professorid, meditsiiniõed, pagarid, bussijuhid jne. Kui mitmes ELi vanas riigis ületab parlamendiliikme palk vaid 1,4–2 korda riigi keskmist palka, siis Eestis peaks sama suhte puhul keskmine palk olema vähemalt 1700 eurot, mõne riigi (nt Luksemburg) näitel veel kõrgem. Eestiga sarnane on olukord Ida-Euroopa riikides.

Võib muidugi öelda, et palka saab maksta nii palju, kui rikas on riik ja kui palju võimalusi on konkreetsel ettevõttel – see ongi õige. Kuid teatud ametikohtade ülehindamine on teinud Eesti majandusele karuteene. 5–10kordsete palgavahede tekkimine (mille aluseks pole olnud tööde hindamist, mis põhjendab palkade erinevust), ning suur madalapalgaliste hulk on ohtlik kogu riigi majandusele.

Kui me palgalõhede süvenemise vastu kiiresti midagi ette võta, ei ole Eesti ettevõtetel erilisi tulevikuväljavaateid, sest pole tarbijaid ega varsti ka töötegijaid. Juttu ekspordile keskendumisest ei saa sel juhul kuigi tõsiselt võtta, sest on küsitav, mis majanduslikku imet on võimalik teha 300–500euroste palkadega ettevõtetes.

Pikemalt loe tänase Äripäeva paberväljaandest.

Hetkel kuum