Fredy-Edwin Esse • 8. november 2014 kell 5:15

Kas tasub panustada hasartmängule?

Macaus tegutsevad hasartmängufirmadel ei lähe Hiina valitsuse tegevuse tõttu hästi.  Foto: Scanpix

Hiina keskvalitsuse otsus hakata kiusama hasartmängijaid ainsas kohas, kus see pahe Hiinas lubatud on, nimelt Macaus, on tugevalt kahjustamas seal tegutsevaid börsifirmasid.

Valik börsil olevaid hasartmängufirmasid

Melco Crown Entertainment

aktsia hind 24,39 USD 

52 nädala hinnavahemik 23,50 - 45,70 USD

tootlus aasta algusest -37,8%

aktsia hinna ja kasumi suhe (P/E) 17,2

Galaxy Entertainment

aktsia hind 65,44 USD

52 nädala hinnavahemik 56,61 - 107,77 USD

tootlus aasta algusest -27,6%

Las Vegas Sands

aktsia hind 58,31 USD

52 nädala hinnavahemik 57,65 - 88,28 USD

tootlus aasta algusest -26,1%

aktsia hinna ja kasumi suhe (P/E) 17,6

Wynn Resorts

aktsia hind 179,74 USD 

52 nädala hinnavahemik 157,48 - 249,31 USD

tootlus aasta algusest -7,4%

aktsia hinna ja kasumi suhe (P/E) 21,9

MGM Resorts Int

aktsia hind 21,72 USD 

52 nädala hinnavahemik 18,40 - 28,75 USD

tootlus aasta algusest -7,6%

aktsia hinna ja kasumi suhe (P/E) 69,8

Allikas: Bloomberg

Oktoober oli Macaus tegutsevatele hasartmängu ettevõtetele ajaloo kõige hullem kuu, ka käesoleva aasta tõotab tulla ajaloo kõige hullem, kuid peamine küsimus on - kas olukord võib veelgi hullemaks minna?Võrreldes mullusega kukkus selle väikse saare hasartmängutulud oktoobris 23,2%, 3,51 miljardi dollarini. Tegu on suurima kuulise langusega üldse, ületades 2009. aasta jaanuari 17% langust. Tegu oli viienda järjestikuse kuise langusega, kuid rekordini on veel kaks kuud minna. 2008. aasta detsembrist 2009. aasta juunini väheneseid Macau tulud iga kuu, mis on seni pikim langusperiood.

Langusnumbreid oodati. Suured langusnumbrid pole aga mingi üllatus. Analüütikud prognoosisid vähemalt 20% langust oktoobriks ning sektori juhid on olnud üsna häälekad praeguse olukorra üle. Nagu paljude asjadega Hiinas, nii ka olukord Macaus saab alguse keskvalitsusest.

Hiina valitsus on otsustanud alustada korruptsiooni väljajuurimisega, mis on eemale peletanud VIP-mängurid, kes kardavad enda rikkusi avalikustada. Lisaks on tulusid kahjustamas uus ja karmim viisapoliitika ning uute kasiinode raugenud ehitus. Macau saar on ainus koht Hiinas, kus hasartmängud on legaalsed.

"Keskvalitsuse poliitika muutuda väga, väga agressiivseks korruptsiooni suhtes on ajanud paljud jõukad ärimehed n-ö rebaseurgudesse," kommenteeris miljardärist kasiinomoogul Steve Wynn konverentskõnel pärast Wynn Resorts tulemuste avalikustamist.

"Ma ei tea, kas tegu on tõusnud tuulega või on alanud vihmaperiood või kui kaua see kõik kestab, aga me oleme endiselt väga, väga optimistlikud Macau suhtes," ütles 72aastane Wynn Resortsi asutaja.

Analüütikud on pessimistlikud. Isegi kui Wynn on optimistlik, siis analüütikud seda küll ei ole. Barclaysi analüütik Phoebe Tse kirjutas selle nädala analüüsis, et Macau hasartmängutulud kukuvad ilmselt veel 2015. aasta keskpaigani, kui lõpuks hakatakse uusi kasiinosid avama. Tse ennustab tulu languseks sel aastal 1%, mis oleks esimene aastane langus üldse. Endise Portugali asumaa halvim aasta oli 2009, kui käive kasvas 9,7% ning piirkond pole veel aastast langust näinud.

Maaklerfirma CLSA sõnul jätkub Macau tulude kahanemine, mis novembris ja detsembris peaks jääma 15-20% vahele. Veebruarikuine 25-30% langus võib aga lüüa oktoobri langusrekordi, sest 2014. aasta veebruar oli saare jaoks ajaloo parim - hasartmängutulud kasvasid 40%, tõustes 4,76 miljardi dollarini.

"Oktoobri algusest on turud rallinud vaate toel, et oktoober saab olema kõige suurema hasartmängutulu langusega kuu ning enamik halbu uudiseid on juba aktsiatesse sisse hinnatud," kirjutas oma värskes analüüsis Morgan Stanley analüütik Praveen Choudhary. "Me ei nõustu sellega."Choudhary ennustab, et masskülastajate tulude kasv võib kukkuda nulli või isegi negatiivseks praeguse ja märtsi vahel. VIP-mängurite tulud võivad paranemismärke hakata näitama kõige varasemalt kolme kuu pärast. Tema sõnul on ajalooliselt aktsiate hinnad saavutanud põhja samal ajal hasartmängutuludega.

Ilmselgelt põhi veel käes ei ole, sest Macau uudiste peale kukkusid kõigi suuremate operaatorite tütarfirmade aktsiad Hongkongi börsil. Paljudel Eesti investoritel pole aga ligipääsu Aasia turgudele, mistõttu on mõtekam vaadata New Yorgis noteeritud aktsiaid ehk emafirmasid, mille haare on laiem ja mis ei ole nii tugevalt Macaust sõltuvad.

Silmad tasub lahti hoida. Arvestades veel eesseisvaid raskeid aegu Macaus, on päris raske soovitada osta mõnda kasiinooperaatorit hetkel. Vaadates aktsiaid, siis enamik neist on karuturul ja langused kevadistest tippudest on olnud päris suured. Kuigi aktsiad on kõvasti odavamaks muutunud, pole ühegi firma kasumi-hinna (P/E) suhe endiselt alla 17 kukkunud.

Olukord on seda hullem, et Hiina valitsus on arvestanud Macau vähenenud tuludega ja praegune langus on nende ootustega kooskõlas, teatas Macau valitsuse pressiesindaja.

Praeguses seisus tasuks hasartmängusektoris otsida aktsiaid, mis ei ole Macauga seotud. Häda on vaid selles, et teised turud on küpsed ja seal suuri kasvunumbreid loota pole. Küll aga tasub paari järgneva kuu jooksul silmad lahti hoida, sest ostuvõimalusi tekib siin rohkem kui paar. Küsimus on ajastuses.

Hetkel kuum