Raido Neemre • 18. november 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Minister: Nafta hinna langedes on Venemaa majanduslangus vältimatu

Anton Siluanov  Foto: Bloomberg

Kui nafta hind kukub alla 60 dollari barreli eest ning USA ja tema liitlased rakendavad Venemaale veelgi karmimaid sanktsioone Ukraina kriisi tõttu, siis võib Venemaa majandus kukkuda langusesse, hoiatas riigi majandusminister Anton Siluanov.

Maailma suurima energiaeksportija majandus ei kasva 2015. aasta enam kui 1% isegi siis kui nafta hinnad jäävad stabiilseks ja sanktsioonide ulatus jääks samaks, märkis Siluanov. 

Toornafta barreli hind on sellel aastal kaotanud ligi kolmandiku oma väärtusest, kukkudes alla 80 dollari barreli eest.

“Kui olukord halveneb on 2015. aastal majanduslangus vältimatu,” sõnas Siluanov. “Kui nafta hind kukub alla 60 dollari barreli eest, siis on majanduskasv negatiivne.” 

Venemaa majanduskasv on aeglaseim alates 2009. aastast, kasvades selle aasta kolmandas kvartalis vaid 0,7%. Keskpank märkis eelmisel nädalal, et SKT kasv peatub 2015. aastal. Siluanovi sõnul võib majanduslangus sundida valitsust ette võtma kohandusi rahanduspoliitikas. 

“Me peame astuma karmimaid samme seoses eelarvega ning kasutama kõiki vahendeid võitluses kriisiga,” sõnas Siluanov. 

“Peame kohandama oma eelarve strateegiat ja vaatama üle prioriteedid. Kõik sotsiaalsed kohustused kuuluvad siiski täitmisele. Mitte keegi ei plaani neid kärpida, kuid teise kategooria prioriteedid lükatakse edasi,” lisas ta. 

Isegi, kui Venemaad peaks tabama majanduslangus, on see Siluanovi sõnul vähem tõsine, kui Lehman Brothersi pankrot, mis kukutas riigi majandust 7,8% võrra. 

“Naftahindade kukkumine ja majanduslangus ei saa olema nii tõsised nagu aastatel 2008-2009,” sõnas Siluanov.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt