• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Kas börsidel tuleb jõuluralli?

  New Yorgi börsil on juba jõulumeeleolud. Jõuluvana külastas börsi 26. novembril.Foto: AP Foto

  Ajalooliselt on aasta lõpus aktsiate hinnad tõusnud rohkem kui teistel perioodidel ning seda on nimetatud jõuluralliks. Kas ka sel aastal on oodata jõulurallit?

  Mis on jõuluralli?

  Jõuluralliks nimetatakse aktsiahindade tõusu, mis toimub jõulude ja uusaasta vahele jääval perioodil.

  Jõuluralli fenomeniks on maksusoodustused ning üldine optimism Wall Streetil, kus inimesed investeerivad enda jõuluboonuseid. 

  Tavaliselt on pessimistid börsidelt sel ajal puhkusel. 

  Allikas: Investopedia

  Aktsiaindeks S&P 500 on sel aastal tõusnud 12 protsenti, samas kui ajalooline keskmine on jäänud 7 protsendi lähedale. See võib anda investoritele kindlust, et ka aastalõpp võib kujuneda üle ootuste heaks. Samas hoiatavad mõned eksperdid, et aasta lõpus võivad börsid tõusu asemel hoopis kõikuma hakata.
  "Meid teeb murelikuks fakt, et investorite mälu on nii lühike ning volatiilsus on langenud mitme aasta madalaima tasemeni," ütles CNBC-le Šveitsi panga UBS aktsiastrateeg Julian Emanuel. "Paljud ootavad aasta lõpus tõusu."
  Turgude käitumine teeb ettevaatlikuks. Emanuel ütles, et ootas aastalõpu rallit, aga turgude hiljutine käitumine on muutnud ta ettevaatlikuks. "Ma isiklikult pole varem veel näinud, et volatiilsus langeks nii kiiresti enne Tänupühasid. Tavaliselt juhtub see detsembri lõpus või augustis," ütles ta.
  Emanueli sõnul oli aktsiaindeksi S&P 500 kümnepäevase perioodi volatiilsus möödunud esmaspäeval 3,38 punkti. "See on erakordne. 200 päeva libisev keskmine on 10,8. Viimased kaks nädalat on olnud terve viie aasta madalaim," ütles ta.
  Samas ei pruugi see tähendada, et tulemas on suurem müügilaine, vaid hoopis tõus võib olla piiratud. "Meile tundub, et turul on potentsiaali tõusta, kuid see on piiratud, kuna volatiilsus on madal ning investorid on enesega liiga rahul," lisas Emanuel.
  Lisaks on börse enda haardes hoidmas Jaapan, mille majandus langes kolmandas kvartalis võrreldes möödunud aastaga 1,6 protsenti. Samas kui analüütikud ootasid 2,2 protsendi suurust kasvu.

  Ootan jõulurallitCNBC aktsiakommentaator ja endine riskifondi juht Jim Cramer:"Turud ootavad jõulurallit ning praegu on turgudel olnud tegemist klassikalise konsolideerumisega, mis pärast eelnevaid tõuse on igati positiivne. Tulemustehooaeg oli üleüldiselt hea, kuid murelikuks teeb nõrk Euroopa majandus ja olukord Ukrainas. Nafta hind on languses, kuid ma ei usu, et see enam nii halb asi on. Alguses pidasime seda majanduse nõrkuseks, et varud suurenevad, kuid tegelikult suurenes Ameerika naftatootmine. Võib juhtuda, et järgmine aasta on hea aasta, kuigi mõned analüütikud seda nii ei näe."

  Ootused jõuluralliks kõrged
  Oktoobris võtsid maailma aktsiaindeksid järsu suuna alla, kuna turgudel tekkisid kõhklused maailmamajanduse ja edasiste kasvuväljavaadete osas. Ka Föderaalreservi võlakirjade ostmise programmi lõppemine tekitas ebakindlusi. Nüüdseks on turud oktoobri kukkumisest taastunud ning see võib tähendada, et jõuluralliga on juba algust tehtud.
  Tavaliselt kiputakse arvama, et jõuluralli on aktsiate tõus, mis algab jõulude ajal. Futuuride, aktsiate, optsioonide ja valuutade ajakiri Futures Magazine kirjutas, et turgudel on praegu piisavalt positiivseid meeleolusid. See peaks aitama kuni aasta lõpuni turgudel üsna rahulikult üle elada. 
  "Tegemist on järeleandmatult jooksva pulliga, kes on surunud CBOE volatiilsusindeksi rekordmadala taseme lähedale," kirjutas ajakiri enda novembri keskpaigas avaldatud artiklis. Seal kirjutatu järgi paistavad praegu kõik sektorid head, kuid murelikuks teeb biotehnoloogia, mis on sel aastal väga kõikuv olnud. "Biotehnoloogia on valdkond, kus loodetakse kiiret rikastumist ning aktsiaid ostetakse selle mõttega, et firma avastab ravimi vähile või mõnele teisele kohutavale haigusele," seisis artiklis. 
  Isetäituv ennustus. Bloombergi börsitoimetaja Mike Regan ütles, et jõuluralli on aastate jooksul olnud väga tugev trend ning pärast II maailmasõda on aktsiad 78% juhtudel detsembris tõusnud. "See on tugev trend ja mitte ainult tõusude poolest, vaid ka esinemissageduse poolest."
  "Huvitav on see, et aastatega on trend tugevnenud. Kui vaadata maailma aktsiaturgude detsembri keskmist tootlust alates 1900. aastast, on see 1,4%. Aga kui vaadata keskmist tootlust alates 1990. aastast, on see 1,9%. Viimasel viiel aastal on keskmine tootlus detsembris olnud aga 2,4%. Tegemist näikse olevat nagu isetäituva ennustusega, mida inimesed usuvad," rääkis Regan, kelle sõnul ei ole jõuluvana kõige helgem olnud mitte USA turgudele, vaid Argentina börsile.
  "RBC tegi väga põhjalikku tööd ja uuris kolmekümmet maailma suuremat börsi ning avastas, et 18 neile oli detsember just kõige parem kuu. Parim on olnud Argentina börsiindeks Merval, mis on läbi ajaloo väga volatiilne börs olnud. Keskmiselt on Argentina börs detsembris tõusnud üle 11 protsendi," lisas ta.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Tegelikult oleme me eriolukorras – käitugem siis vastavalt
Meile on jäetud praeguses koroonakriisis suhteliselt palju vabadust, kuid kui me sellega paremini ümber käima ei hakka, siis võib-olla mitte lõpmatuseni, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Meile on jäetud praeguses koroonakriisis suhteliselt palju vabadust, kuid kui me sellega paremini ümber käima ei hakka, siis võib-olla mitte lõpmatuseni, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Dow Jones lõpetas nädala ajaloolise tipptulemusega
Dow Jonesi tööstuskeskmine tõusis täna 0,21% ja sulgus 35 677,02 punktil, mis on ajaloo kõrgeim tulemus.
Dow Jonesi tööstuskeskmine tõusis täna 0,21% ja sulgus 35 677,02 punktil, mis on ajaloo kõrgeim tulemus.
Reklaamimüügi TOPi võitja: olime valmis suuremaks kukkumiseks
Äripäeva reklaamimüügi TOPi võitis Postimees Grupp, mille müügidirektori Taavi Lätti sõnul oldi eelmisel aastal valmis suuremaks kukkumiseks, kuna reklaamimüük sai koroonakriisist tugevalt pihta.
Äripäeva reklaamimüügi TOPi võitis Postimees Grupp, mille müügidirektori Taavi Lätti sõnul oldi eelmisel aastal valmis suuremaks kukkumiseks, kuna reklaamimüük sai koroonakriisist tugevalt pihta.
Fotod: varju hoidnud ERIALi niiditõmbajad astusid kohtu ette
Kohe algab Hoiu-laenuühistuga ERIAL seotud isikute kriminaalasjas esimene sisuline arutelu.
Kohe algab Hoiu-laenuühistuga ERIAL seotud isikute kriminaalasjas esimene sisuline arutelu.