Juhan Lang • 15. detsember 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Päev börsil: Aasia punases, pantvangidraama Austraalias

Jaapani turud lõpetasid tänase päeva miinuses.
Jaapani turud lõpetasid tänase päeva miinuses.  Foto: EPA

USA ja Euroopa börside läinud nädala tugev langus peegeldus ka Aasia turgudel ja regiooni aktsiaturgude liikumist kaardistav MSCI Asia Pacific indeks langes 1% võrra miinusesse.

Maailma investoritele pakkusid närvikõdi eeskätt jätkuvalt kivina kukkuvad energiahinnad, Jaapani majanduslangus, Euroopa ja Hiina aeglustuv majanduskasv, aga ka pantvangikriis Austraalia pealinnas Sydneys, kui nimetada vaid mõnda.

Lisaks sellele lõpetasid Euroopa börsid läinud nädala sügaval punases ja USAs kukkus Dow Jonesi tööstuskeskmine läinud nädalaga 3,8% (suurim nädalane langus alates 2011. aasta novembrist), S&P 500 indeks langes 1,6% ja Nasdaq kaotas 1,6%.

Jaapani Nikkei indeks lõpetas päeva 1,57% madalamal, mil Jaapani keskpanga teatel tegid suurtootjate usaldusnäitajad neljandas kvartalis vähikäiku. Aktsiaid ei aidanud plussi vedada ka senise peaministri Shinzo Abe liberaaldemokraatliku partei ülekaalukas valmisvõit.

Viiendat kauplemissessiooni järjest olid kaotusi vastu võtmas ka Austraalia aktsiad, mil riigi peamine börsiindeks S&P/ASX 200 langes 0,64%. Jätkuvalt valmistavad Rohelise Mandri tootjatele muret kukkuvad toormehinnad eesotsas rauamaagi ja naftaga.

Valitsuse teatel halveneb ka eelarvepuudujääk varasemast oluliselt enam – kui veel mais ennustati puudujäägiks 29,8 miljardit dollarit, siis nüüd oodatakse defitsiidiks 40,4 miljardit Austraalia dollarit ehk 33,2 miljardit USA dollarit. Põhjuseks tõid võimuesindajad madala rauamaagi hinna ja oodatust väiksema palkade kasvu.

Samal ajal räsib riiki ka pantvangikriis: Sydney kesklinnas asuvas kohvikus võttis kohaliku politsei andmetel relvastatud isik täna pantvangi kuni 40 inimest ja laotas ühe akna ette islamistliku lipu. Meedia andmetel on praeguseks kolm inimest pääsenud ja keegi pole vigastada saanud.

Suurt mõju turgudele intsidendis siiski ei nähta. Varahaldusfirma Macquarie Private Wealth osakonnajuht Martin Lakos rääkis uudistekanalile CNBC, et jõuluhooaeg on turgudel vaikne periood ja investorite põhitähelepanu on koondunud volatiilsetele naftahindadele ning kolmapäeval toimuvale USA keskpanga istungile ja Janet Yelleni pressikonverentsile, mis võib viidata intressimäärade tõstmisele.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt