Artikkel
 • Kuula
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  20ndates väldi neid finantsvigu

  Säästude kogumine on mõistlik.Foto: EPA

  Richard Branson on öelnud, et iga inimene, eriti ettevõtja peaks läbikukkumist tervitama, kuna see on hea viis õppimiseks ja enda arendamiseks. Kuid rahaasjades saab õppida ka teiste kogemusest ning mida vähem vigu me teeme, seda parem on see meie finantsheaolule.

  Järgnevalt on välja toodud üheksa levinumat viga, mida inimesed teevad enda 20ndates eluaastates. Väldi neid, siis tulevad 30ndad veel ilusamad ja jõukamad.
  1. Ära võta õppelaenu kergekäeliselt. Võlg on võõra oma ja see on siililegi selge, kuid kergekäeliselt saadud õppelaenule ei pööra noored nii suurt tähelepanu kui peaks. Õppelaen on aga üks peamisi põhjuseid, mis takistab noortel inimestel oma vara kasvatada või saada eluasemelaenu. Statistika järgi pole näiteks pooled USA esmakursuslased täpselt teadlikud, kui palju õppelaenu neil on. Kui oled võtnud õppelaenu, siis kas tead täpselt, kui suur see on ja kuidas tagasimaksmine toimub?
  2. Eelarve lõhki ajamine. Eelarve on lihtsalt plaan, mis aitab kindlaks teha, et raha läheks ikka sinna, kuhu see peab minema. Plaani koostamine ei peaks olema hirmuäratav asi nagu paljud kipuvad seda nii nägema. Samas võib selle puudumine aga viia isikliku võlakriisini ja olukorda, kus kulud ületavad tulusid. Eelarve koostamine on ka hea viis, kuidas enda raha juhtida. Õpetusi eelarve koostamiseks võib leida internetist, üheks selliseks kohaks on näiteks Finantsinspektsiooni tarbijaveeb minuraha.ee
  3. Ülekulutamine. Kahekümnendad on see aeg, kui lõpetatakse kõrgkool ning asutakse esimesele tõelisele tööle. Esimese palga saamine võib siis tekitada elevust, kuid proovi vältida olukorda, kus satud nn elustiili inflatsiooni. Näiteks kui palk tõuseb, kipuvad seda tegema ka kulutused ning mõnikord võib juhtuda ka nii, et kulutused kerkivad kõrgemaks kui on tulud. Ülekulutused tekivad tavaliselt halbadest harjumustest. Et neid vältida või nendest vabaks saada, tasuks lugeda erinevaid psühholoogilisi nõuandeid, mis on täiesti vabalt kättesaadavad internetist. „Guugeldamine“ on siin võlusõna.
  4. Odava eelistamine kvaliteedile. Kui ostad odavamaid ja vähem kvaliteetsemaid asju, säästad küll raha, aga pikemas perspektiivis võib see sulle kulukaks minna. Õpi investeerima asjadesse, millel on väärtus. Need ei pea olema suured ostud, vaid on mitmeid igapäevaseid väikseid asju, mis õigustavad oma väärtust, peavad vastu ning teenivad sind pikka aega.
  5. Sa ei tee algust säästmisega. USAs tehti uuring, millest selgus, et 69% inimesi vanuses 18-29 ei omanud sääste. Selles vanuses kiputakse arvama ka, et vanaduspõlv on veel liiga kaugelt ning milleks veel raha kõrvale panna. Tegelikult tuleks hakata juba võimalikult varakult säästma, sest siis on vanaduspõlves kergem.
  6. Sa ei tee algust investeerimisega. Investeerimine võib olla üks efektiivsemaid mooduseid, kuidas enda varandust kasvatada ja rikkaks saada. Infot investeerimise kohta on palju ja see, kes otsib, ka leiab. Näiteks on soovitanud investeerimisguru Warren Buffett väikeste kuludega indeksfonde. Võimalusi on palju ja selleks võib saada infot kasvõi oma kodupanga investeerimisnõustajalt, kes aitab sind vastavalt sinu võimalustele.
  7. Finantskäekäigu unarusse laskmine. Pangad teevad iga päev atraktiivseid pakkumisi liisingute ja krediitkaartide kohta. Emaspilgul näib see olevat lihtne raha, aga pikas perspektiivis võivad erinevad laenud mõjuda halvasti ja seda juhul, kui tekivad raskused nende tagasimaksmisega. Nagu õppelaenugagi, ei maksaks erinevaid laene lihtsakäeliselt võtta. Sest kui hätta satud, võib see tulevikus raskendada eluasemelaenu saamist, kuna pank hindab sinu mineviku finantskäitumist. Seega, hooli oma finantskäekäigust, sest see näitab väga palju sinu kohta.
  8. Reservfondi puudumine. See on probleem, millega seisavad silmitsi tegelikult igast vanusest inimesed. Samas tuleb aru saada reservfondi tähtsusest, sest ootamatused ja õnnetused ei hüüa tulles ja kui ettenägematuteks olukordadeks on pandud raha kõrvale, on see hea.
  Auto ootamatu katki minek või meditsiiniline hädaolukord võivad reservfondi puudumisel saada väga kalliteks probleemideks. See võib endaga tuua kaasa võlad, kuna kahjude lahendamiseks tuleb teinekord raha laenata.
  See, kui suur peaks reservfond olema, tuleks mõõta elamiskulude järgi. Kõige parem oleks, kui reservfond kataks kuue kuu elamiskulud ära.
  9. Kindlustuse puudumine. Lisaks reservfondile, tasuks endale hankida kindlustus, kuna siis on lihtsam tulla toime ootamatute juhtumistega. Kahekümnendates ei mõelda eriti tervisekindlustuse peale, samas võiks. Teatud juhtudel võivad kindlustuse ja reservfondi puudumisel meditsiiniarved väga kõrgeks minna ning see võib su isikliku pankrotini viia.
  Ka teised kindlustuse liigid võivad kasuks tulla ootamatuste puhul. Et hädaolukorrad su rahakotti auku ei lööks, hangi endale kindlasti kindlustus.
   
  1.       Sa ei tee algust investeerimisega. Investeerimine võib olla üks efektiivsemaid mooduseid, kuidas enda varandust kasvatada ja rikkaks saada. Infot investeerimise kohta on palju ja see, kes otsib, ka leiab. Näiteks on soovitanud investeerimisguru Warren Buffett väikeste kuludega indeksfonde. Võimalusi on palju ja selleks võib saada infot kasvõi oma kodupanga investeerimisnõustajalt, kes aitab sind vastavalt sinu võimalustele.
  2.       Finantskäekäigu unarusse laskmine. Pangad teevad iga päev atraktiivseid pakkumisi liisingute ja krediitkaartide kohta. Emaspilgul näib see olevat lihtne raha, aga pikas perspektiivis võivad erinevad laenud mõjuda halvasti ja seda juhul, kui tekivad raskused nende tagasimaksmisega. Nagu õppelaenugagi, ei maksaks erinevaid laene lihtsakäeliselt võtta. Sest kui hätta satud, võib see tulevikus raskendada eluasemelaenu saamist, kuna pank hindab sinu mineviku finantskäitumist. Seega, hooli oma finantskäekäigust, sest see näitab väga palju sinu kohta.
  3.       Reservfondi puudumine. See on probleem, millega seisavad silmitsi tegelikult igast vanusest inimesed. Samas tuleb aru saada reservfondi tähtsusest, sest ootamatused ja õnnetused ei hüüa tulles ja kui ettenägematuteks olukordadeks pandud raha kõrvale, on see hea.
  Auto ootamatu katki minek või meditsiiniline hädaolukord võivad reservfondi puudumisel saada väga kalliteks probleemideks. See võib endaga tuua kaasa tuua võlad, kuna kahjude lahendamiseks tuleb teinekord raha laenata.
  See, kui suurt peaks reservfond olema, tuleks mõõta elamiskulude järgi. Kõige parem oleks, kui reservfond kataks kuue kuu elamiskulud ära.
  4.       Kindlustuse puudumine. Lisaks reservfondile, tasuks endale hankida kindlustus, kuna siis on lihtsam tulla toime ootamatute juhtumistega. Kahekümnendates ei mõelda eriti tervisekindlustuse peale, samas võiks. Teatud juhtudel võivad kindlustuse ja reservfondi puudumisel meditsiiniarved väga kõrgeks minna ning see võib su isikliku pankrotini viia.
  Ka teised kindlustuse liigid võivad kasuks tulla ootamatuste puhul. Et hädaolukorrad su rahakotti auku ei lööks, hangi endale kindlustus.
 • Hetkel kuum
Tööstusjuht: ärme imetle jätkusuutlikkuse probleemi, teeme sellest konkurentsieelise
Jätkusuutlikkusest on arenenud justkui ümberjutustamise äri, kus igaüks räägib nii, nagu tema sellest aru saab. Jätkusuutlikust tegevusest peaks aga saama konkurentsieelis, mitte takistuste rada ja majanduslik viletsus, kirjutab ettevõtja ja Neulari juht Ilo Rannu Äripäeva teemaveebis Tööstusuudised.
Jätkusuutlikkusest on arenenud justkui ümberjutustamise äri, kus igaüks räägib nii, nagu tema sellest aru saab. Jätkusuutlikust tegevusest peaks aga saama konkurentsieelis, mitte takistuste rada ja majanduslik viletsus, kirjutab ettevõtja ja Neulari juht Ilo Rannu Äripäeva teemaveebis Tööstusuudised.
USA aktsiad alustasid uut nädalat rekordite lähedal
Kõik kolm peamist USA aktsiaindeksit – Nasdaqi liitindeks, Dow Jonesi tööstuskeskmine indeks ja S&P 500 indeks – sulgus esmaspäeval rekordkõrgete tasemete läheduses.
Kõik kolm peamist USA aktsiaindeksit – Nasdaqi liitindeks, Dow Jonesi tööstuskeskmine indeks ja S&P 500 indeks – sulgus esmaspäeval rekordkõrgete tasemete läheduses.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Aastaaruande esitamine saab olla lihtne ehk rakendus, mis muudab mikroettevõtjate elu
Paljud väikeettevõtted on hädas majandusaasta aruande koostamisega. Tänavu aasta alguses kustutati äriregistrist koguni 23 000 ettevõtet, kellel oli pikem aruande esitamise võlgnevus. Väikefirmade valupunkti aitab leevendada tööriist nimega minuaastaaruanne.ee.
Paljud väikeettevõtted on hädas majandusaasta aruande koostamisega. Tänavu aasta alguses kustutati äriregistrist koguni 23 000 ettevõtet, kellel oli pikem aruande esitamise võlgnevus. Väikefirmade valupunkti aitab leevendada tööriist nimega minuaastaaruanne.ee.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Uusi turge vallutava Eesti firma toodet jäljendavad nii hiinlased kui britid
Pärnumaal toodetud kännupuurid viisid masinatööstuse Dipperfox Euroopa kõige kiiremini kasvavate ettevõtete etteotsa, kuid ainulaadse toote menu sütitab jäljendajaid Hiinast kuni Ühendkuningriigini.
Pärnumaal toodetud kännupuurid viisid masinatööstuse Dipperfox Euroopa kõige kiiremini kasvavate ettevõtete etteotsa, kuid ainulaadse toote menu sütitab jäljendajaid Hiinast kuni Ühendkuningriigini.
Kaheksa aastat ühe kliendi jahil: kes tagaajamisest väsib, tuleb asendada
„Püüdsime üht klienti kaheksa aastat. Selle edukalt tegemiseks on vaja häid müügiinimesi ja kannatust. Inimese kannatus aga katkeb ja siis peavad juhid aru saama, et kui ühe inimese kannatus on katkenud, siis tuleb inimesi vahetada,“ illustreeris ambitsiooni saates „Tööandjate tund“ Estanci juht Priit Haldma.
„Püüdsime üht klienti kaheksa aastat. Selle edukalt tegemiseks on vaja häid müügiinimesi ja kannatust. Inimese kannatus aga katkeb ja siis peavad juhid aru saama, et kui ühe inimese kannatus on katkenud, siis tuleb inimesi vahetada,“ illustreeris ambitsiooni saates „Tööandjate tund“ Estanci juht Priit Haldma.
Tööstusjuht: ärme imetle jätkusuutlikkuse probleemi, teeme sellest konkurentsieelise
Jätkusuutlikkusest on arenenud justkui ümberjutustamise äri, kus igaüks räägib nii, nagu tema sellest aru saab. Jätkusuutlikust tegevusest peaks aga saama konkurentsieelis, mitte takistuste rada ja majanduslik viletsus, kirjutab ettevõtja ja Neulari juht Ilo Rannu Äripäeva teemaveebis Tööstusuudised.
Jätkusuutlikkusest on arenenud justkui ümberjutustamise äri, kus igaüks räägib nii, nagu tema sellest aru saab. Jätkusuutlikust tegevusest peaks aga saama konkurentsieelis, mitte takistuste rada ja majanduslik viletsus, kirjutab ettevõtja ja Neulari juht Ilo Rannu Äripäeva teemaveebis Tööstusuudised.
Kas raskevõitu jalaga Auto-Marko on liikluses probleemiks?
Autoentusiast võib olla keskmisest oluliselt teadlikum ja tähelepanelikum autojuht, ent teistest kiiremini sõites muudab ta end kaasliiklejate vigade suhtes ohustatumaks, selgitab staažikas liikluskoolitaja Indrek Madar.
Autoentusiast võib olla keskmisest oluliselt teadlikum ja tähelepanelikum autojuht, ent teistest kiiremini sõites muudab ta end kaasliiklejate vigade suhtes ohustatumaks, selgitab staažikas liikluskoolitaja Indrek Madar.
Finantsjuhid julgustavad karjääri pöörama: tehke midagi, et teist jääks jälg maha
Tehke midagi, et teist jääks maha mingi jälg, julgustas investeeringuid vahendava ettevõtte Brave Capitali finantsjuht Veiko Pedosk karjääripöördeid ette võtma.
Tehke midagi, et teist jääks maha mingi jälg, julgustas investeeringuid vahendava ettevõtte Brave Capitali finantsjuht Veiko Pedosk karjääripöördeid ette võtma.
Kuidas ehitada kriisikindlat ettevõtet: Infortari põhimõtted “Kui Infortari läksin, küsiti, kas lähen pensionile”
Tallinki ja Eesti Gaasi omanik ning lisaks kinnisvaras tegutsev börsiettevõte Infortar on end teadlikult ehitanud firmaks, mis kriiside ajal mitte ei kannata, vaid leiab uusi võimalusi ja kasvab.
Tallinki ja Eesti Gaasi omanik ning lisaks kinnisvaras tegutsev börsiettevõte Infortar on end teadlikult ehitanud firmaks, mis kriiside ajal mitte ei kannata, vaid leiab uusi võimalusi ja kasvab.