Raido Neemre • 17. september 2015 kell 17:33

OPEC: nafta hind paraneb 2020. aastaks

Foto: EPA

OPEC prognoosib, et nafta hind tõuseb aastaks 2020 80 dollarini, kuna selleks ajaks on tootmismaht ühendusevälistes riikides langenud.

Mitmete riikide jaoks tähendab see aga oodatust aeglasemat tõus, vahendab Bloomberg.

OPECi keskmine toornafta müügihind kasvab kuni aastani 2020 keskmiselt 5 dollari võrra aastas; sellel aastal peaks nafta hind kerkima 55 dollarini, selgub organisatsiooni siseraportist.

Iraan ja Venetsueela märkisid, et nemad sooviksid näha naftahinna kerkimist sellel kuul 70 dollarini ning enamus liikmesriike ei suuda praeguste hindade juures oma eelarvet tasakaalus hoida.

“OPECil on peale USA põlevkiviõli revolutsiooni palju keerulisem hindu tõsta,” sõnas SEB AB analüütik Bjarne Schieldrop. Ettevõte prognoosib, et selle aastakümne lõpuks kerkib nafta hind 73 dollarini.

Viimase aasta jooksul on toornafta hind teinud enam kui 50% languse, kuna OPEC järgis Saudi-Araabia strateegiat, kaitsmaks oma globaalset turuosa selliste konkurentide eest nagu seda on USA põlevikiviõli.

Nii OPEC kui IEA prognoosivad, et globaalse naftatarne kasv aeglustub, kuna madalad hinnad avaldavad üha suuremat mõju. Samas Goldman Sachs ennustab, et madal nafta hind püsib veel järgmised 15 aastat.

OPECi väliste riikide tootlikkus on aastaks 2017 58,2 miljonit barrelit päevas ehk miljoni barreli võrra vähem kui varasemalt prognoositi, selgub raportist.

OPEC usub, et globaalne nõudlus kasvab keskpikas perspektiivis tänu madalale nafta hinnale. Prognooside kohaselt kasvab päevane tarbimine ligi miljoni barreli võrra aastas ehk 97,4 miljonile barrelile aastaks 2020.

Raporti kohaselt kasvab Hiina, Venemaa ja OPECi riikide nõudlus varasemast prognoosist aeglasemalt ning kiiremat kasvu oodatakse pigem arenguriikidelt.

Hetkel kuum